Fond oprav v rod.domě

Vložil N.Poláková (bez ověření), 14. Září 2018 - 11:03 ::

Mužete mi prosím někdo poradit s následujícím problémem ? Můj otec vlastní 1/2 rod.domu,druhá polovina patřila dříve jeho sestře,ale ta jí byla nucena prodat z důvodu exekuce. Mladá rodina, která vlastní druhou půlku domu, chce založit fond oprav a vyhrožuje otci,že ho dá k soudu, když do fondu přispívat nebude. Je otec povinem platit do fondu nebo ne ? A musí se vůbec fond oprav v rod. domě zakládat ? Nina.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil N.Polaková (bez ověření), 15. Září 2018 - 6:35

  Moc dekuji za odpovedi,jeste jsem chtela napsat,ze otec se nezrika povinnosti podilet se na nutnych opravach. Jen se mu nelibi zakladani penezniho fondu,ktery bude spravovat jedna rodina. Dum ani neni v havarijnim stavu.

  Vložil anonymouk (bez ověření), 14. Září 2018 - 20:08

  Nezbývá vám nic jiného, že si nastudovat OZ o spoluvlastnictví. Mají bytové spoluvlastnictví? Proč se bavit o fondu, pokud je dům ve špatném stavu, je třeba udržovat, opravovat. Ano, mohl by to řešit soud. Soud je vždy konečnou instancí.

  Vložil JaVa, 14. Září 2018 - 18:30

  " Mladá rodina, která vlastní druhou půlku domu, chce založit fond oprav a vyhrožuje otci,že ho dá k soudu, když do fondu přispívat nebude."

  Poraďte svému otci, aby si od „té mladé rodiny“,vyžádal (písemně s doručenkou),na základě jakého § znění zákona, po něm požadují platit do nějakého „fondu“.

  Až mu odpoví,tak to zde,prosím,zve­řejněte.Děkuji předem a přeji Vám hezký zbytek dne.

  Zřejmě se v tomto případě jedná o vlastnictví tzv.„ideální poloviny“ domu.V praxi to znamená, že se jedná o vlastnictví domu dvěma majiteli,ve kterém nejsou katastrálně rozděleny jednotlivé „kusy“ domu. Z každé části domu vlastní každý jednu polovinu.Většinou každý obývá svou část i když mu teoreticky patří i část druhé a naopak.

  I tuto domněnku, by jste měl ujasnit,abychom se vyvarovali zbytečných dohadů.

  JaVa

  Vložil Pavel II (bez ověření), 15. Září 2018 - 16:08

  když ho povede on sám.

  Vložil radka222222 (bez ověření), 14. Září 2018 - 13:52

  jsem také vlastníkem jedné jednotky v RD. Fond samozřejmě nemáme, pokud nastanou nějaké potřeby oprav či údržby (revize kotle, vymalování chodeb, koupě popelnice, apod.), jeden z nás to zajistí a zaplatí, ostatní mu zaplatí svůj podíl. pokud víme, že bude potřeba nová střecha, domluvíme se, odhadneme, kolik bude stát a kdy se začne opravovat, a každý z nás ví, kolik si má měsíčně odkládat, aby po opravě měl na zaplacení svého podílu. u vás by to mělo být taky tak. když rodina bude chtít novou fasádu, protože šedá se jí nelíbí a chtějí růžovou, nemusíte přispět nic, není to nutná oprava ani údržba, pokud je fasáda dosud plně funkční. když bude střechou zatíkat, jste povinni podle svého podílu přispět na opravu střechy.

  Vložil N.Poláková (bez ověření), 14. Září 2018 - 12:32

  Ano,vlastní.

  Vložil radka222222 (bez ověření), 14. Září 2018 - 13:47

  vždyť jste psala, že přízemí je větší! tak jak to je? i když ve vaší otázce nejde o podíly, proto asi ty mínusy.

  Vložil N.Poláková (bez ověření), 14. Září 2018 - 12:30

  Každý vlastník má 1/2 rod.domu . Ale metrově je přízemí větší, to vlastní druhá rodina.

  Vložil a (bez ověření), 14. Září 2018 - 14:29

  Přízemí je větší, rodina v přízemí má tedy větší podíl. To ale nebude tak tragické. Dům máte ve spoluvlastnictví, oba vlastníci mají samozřejmě mít zájem,aby dům byl v pořádku. Rozhodně ale nemáte povinnost vytvářet jakýsi fond oprav. Kdo by ten fond spravoval, mladá rodina? Peníze jim nesvěřujte, to byste taky o ně mohli přijít. Když se bude něco opravovat, tak si zaplatíte svůj podíl a je to. O co jim tedy jde. Takže ze žádného soudu strach mít nemusíte. Musíte ale dbát, aby oni taky přispěli na střechu. Nebude se jím chtít. Jó, když se do domu rodiny dostanu cizí lidé, je to občas problém.

  Vložil ELMH (bez ověření), 14. Září 2018 - 11:56

  Fondy se tvoří ze zisku.

  Vložil a (bez ověření), 14. Září 2018 - 11:14

  Jsou obě půlky domu stejně veliké, tedy 50%?

  Vložil a (bez ověření), 14. Září 2018 - 12:30

  Nedejte tady na to přihlouplé mínusování a odpovězte mi, zda oba vlastníci vlastní stejně veliký podíl. Nebo se podíly liší?

  Vložil Dudekk (bez ověření), 14. Září 2018 - 14:03

  Milé a, pokud někdo vlastní 1/2 domu, tak druhý vlastní také 1/2 domu, co je na tom nepochopitelného? Vy snad znáte menší či větší polovinu? :-) A to chcete radit?

  Vložil a (bez ověření), 14. Září 2018 - 14:20

  Milý Dudekk, příspívatelka napsala, že přízemí je větší, tak to logicky není 50% a 50%. Co je na to nepochopitelného?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Září 2018 - 15:31

  pokud vlastní podíl 1/2 domu, tak vlastně vlastní rodina i půl bytu z přízemí i půl bytu z patra:-) Plocha bytu by byla rozhodující, pokud by rd byl rozdělen na jednotky, a vlastnili jednu jednotku plus podíl na společných částech.

  Vložil Dudekk (bez ověření), 14. Září 2018 - 14:39

  Milé a, jedna polovina je logicky stejně velká jako druhá polovina!

  Doufám, že nevyrukujete s třetí polovinou. Vzhledem k tomu, že nejste originální, bych se tomu nedivil. :-)

  Až pochopíte, k čemu se vlastně vyjadřujete, tak pak teprve pište. Abych Vám to usnadnil, tak pokud někdo vlastní (ideální) polovinu domu, tak ji nemá fyzicky rozdělenou jako je to u jednotek! To, že se vlastníci dohodli, že budou užívat části, které nejsou stejně velké, na věci nic nemění.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Září 2018 - 8:21

  Dudek umí, to umíte i vy. Ale vy milé a prd rozumíte tomu co je psáno.

  Vložil a (bez ověření), 14. Září 2018 - 17:57

  Dudekk, vy jste cvok. Tak si přečtěte dotaz a další k tomu. Dělá vám problém porozumět textu, to je vše.

  .
  Vložil radka222222 (bez ověření), 14. Září 2018 - 13:46

  a jak to s tím souvisí??

  samozřejmě nemusí nikam přispívat. dokonce je to i nemožné, protože banka nezřídí účet, kde majitelem (ne disponentem) by byly dvě fyzické osoby, a přispívat na účet mladé rodině s tím, že je to jakýsi fond? až někdo z nich zemře, „fond“ zdědí děti a ten přeživší.

  podle zákona je povinen podle podílu na domě hradit nutné opravy. ty, které nejsou nutné, havárií apod., hradí po dohodě se spoluvlastníky. když se nedohodnou, rozhoduje soud.

  Vložil a (bez ověření), 14. Září 2018 - 17:53

  A který zákon říká, že vlastník musí na domě hradit nutné opravy? Spadlo málo domů? A mají vlastníky!

  Vložil Petr, 14. Září 2018 - 17:22

  Na to se vztahuje NOZ Oddíl 3: Správa společné věci § 1126

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".