Fond oprav -byty, balkony, kolarna, sklepy, prakovaci stani pod budovou, garazove parkovani

Vložil Jarda (bez ověření), 7. Září 2019 - 18:25 ::

Ahoj,

mam dotaz jak presne se da poskladat fond oprav.

Bytovy dum je rozvrzen takto(ukazka meho bytu):

Muj byt Celkova plocha jednotky cini 60m2 Zahrnuje chodbu, koupelnu, wc, obyvaci pokoj, kuchyni, louznici komoru

Soucasti jednotky je dale spoluvlastnicky podil na spolecnych castech nemovite veci (na pozemku a na spolecnych castech domu). Spolecne casti vevylucnem uzivani s touto jednotkou: sklepni koje 10 o velikosti 2m2, lodzie o velikosti 5m2 vnitrni parkovaci misti č. 20 umístěné v 1.PP – 20m2

Dovoluje nejak zakon zahrnout do fondu oprav i spolecne casti? Treba: Soucet vsech ploch 20+5+2+60 = 87m2 krat 10kc = 870kc Tedy prispevek do fondu oprav by byl 870Kc. Nebo vypocet prez nejaky koeficient? Nebo moznost poplatku za tyto spolecne prostory?

Protoze nyni jsme se dohodli, ze budeme platit za metr ctvercni bytu, coz neniuplne fer. Protoze lide maji ruzne velke sklepi a ruzne velke balkony ruzne velka parkovaci mista. A navic je tu firma, co pod nasi budovou ma jeden sklep a k tomu navazano asi 20 parkovacich mist a ti neplati nic. A vylozene jde mi o tu firmu. Bylo by heske, aby nam neco prispivala do fondu oprav. Pokud to tedy ta firma nemuze napadnout

Dekuji za odpoved.

  • příspěvky na správu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil * (bez ověření), 8. Září 2019 - 1:47

Ten sklep pod Vaší budovou je co? Nebytová jednotka? Je divné, že by na jednom pozemku byly na sobě umístěny 2 nemovitosti. Zkuste se podívat do katastru nemovitostí na www.cuzk.cz, o co se vlastně jedná. Pokud je to nebytová jednotka ve Vašem domě, pak její plocha by měla být součástí součtu všech ploch jednotek v budově a její vlastník by jako člen SVJ měl platit příspěvek na správu (co Vy nazýváte fond oprav). Pokud je to opravdu jiná nemovitost a její vlastník užívá část společných prostor ve Vašem domě – těch 20 parkovacích míst, pak k tomu má asi nějaký právní důvod. Asi s Vámi, členy SVJ a spoluvlastníky té společné prostory (nebo Vašimi právními předchůdci) uzavřel nějakou nájemní smlouvu, na základě které Vám za užívání společných prostor domu ve Vašem spoluvlastnictví platí smluvenou částku.

Co se týče příspěvku na správu, je upraven v občanském zákoníku v § 1180, zkuste se s touto úpravou seznámit, případně i zde na webu pohledat v diskuzích:

"§ 1180

(1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad."

Vložil jarda2 (bez ověření), 8. Září 2019 - 14:20

OK, rozumim – chybi tu cast pribehu.

Toto je novostavba – developer prodaval vzdy byt, sklep a parkovaci stani pod domem nebo pod budovou. Pod budovou je volny pristup pouze na kartu(auto), ale je to otevreny areal(pesi lide tama mohou projit), dum stoji na kurich nozkach :D)

Majitel prakovacich mist a sklepu(jiny nebytovy prostor) je developer, ktery postavil tento bytovy dum. Tedy jeho sklep neni vevylucnem pravu uzivani, ale jako nebytova jednotka(viz link). Parkovaci mista se snazi prodat nebo pronajimat(ale neni o ne zajem). https://nahlizenidokn.cuzk.cz/…zObjekt.aspx?…

No takto neplati nic zatim.

(Tohle byla nase prvni SVJ schuze – hold se to ucime)

Vložil Marianna (bez ověření), 8. Září 2019 - 18:28

„Vypršela platnost identifikátoru objektu“

Zkuste permalink.

Vložil Hubert (bez ověření), 7. Září 2019 - 23:03

Protoze nyni jsme se dohodli, ze budeme platit za metr ctvercni bytu, coz neniuplne fer. Protoze lide maji ruzne velke sklepy a ruzne velke balkony ruzne velka parkovaci mista. A navic je tu firma, co pod nasi budovou ma jeden sklep a k tomu navazano asi 20 parkovacich mist a ti neplati nic. A vylozene jde mi o tu firmu. Bylo by hezke, aby nam neco prispivala do fondu oprav. Pokud to tedy ta firma nemuze napadnout

Jake je prohlaseni vlastnika stavby, tzn urceni vlastnictvi a spolecnych prostor a jaky je pravni narok firmy na garaze… od toho se vse odviji

Pokud mate tak rozsahle nebytove prostory v osobnim vlastnictvi, mel by se vybirat nejaky poplatek na m2 i u nebytovych prostor.

Neni nic problem, na dalsim shromazdenim muzete udelat zmenu a prispevky jsou na opravu a spravu cele nemovitosti, tj bytu i garazi. vcetne balkonu

Vložil Jarda07 (bez ověření), 8. Září 2019 - 14:30

OK, tam jde o to, zda na to mame pravo a neni nejak zakonem stanoveny strop poplatku. Jestli muzeme vybirat stejne za metr bytu a za metr nebytoveho prostoru (s vyhradnim pravem k uzivani).

Nikde o tom v zakoniku nemohu najit zminku.

Vložil Hubert (bez ověření), 8. Září 2019 - 19:59

Vsichni budou platit stejne dle m2, tj bytove jednotky i nebytove jednotky, které jsou soucasti budovy … tzn. majitele.

Naklady na spravu cele budovy jsou stejne pro všechny, pojistka také, Strecha a pod plati pro všechny.

Nebytovy prostor (s vyhradnim pravem k uzivani), je spolecny prostor, tj bud je gratis ( všichni mají spolecne vymery ), nebo plati najem za uzivani spolecneho prostoru, který se pak vyplati po skonceni účtovacího obdobi vsem vlastnikum dle vlastnických podilu.

Vložil Marianna (bez ověření), 7. Září 2019 - 21:20

„jsme se dohodli, ze budeme platit za metr ctvercni bytu“

Pokud jste se dohodli na přispívání na správu domu a pozemku odlišně než podle spoluvlastnických podílů, platí dohoda.

Vložil Člen SVJ (bez ověření), 8. Září 2019 - 18:42

Pokud jste se „VŠICHNI“ dohodli na přispívání na správu domu a pozemku odlišně než podle spoluvlastnických podílů, platí dohoda.

Vložil jarda1 (bez ověření), 7. Září 2019 - 22:40

Ano, dohoda plati,

ale to neznamena, ze si ji na dalsim hlasovani nemuzeme odhlasovar jinak. Ale jde o to, jak ji muzeme zmnenit?

Neuvedomili jsme si predtim, ze takto oni neprispivaji do fondu oprav.

Vložil x, (bez ověření), 8. Září 2019 - 1:32

Jak nepřispívají do fondu oprav? Pokud firma v domě vlastník, spoluvlastník jednotky a ke zapsaná v Katastru jako vlastník, tak má povinnost přispívat ze zákona, stejně jako každý jiný vlastník. Za sklepní koji se nepřispívá, koje je zcela jistě ve společných částech domu. Psrkovací místo je buď ve společných částech domu nebo v jednotce, která má nějaké vlastníky. Pokud má někdo někde parkovací místo a nemá podíl na daném prostoru, tak tam máte pěkný bordel. Mrkněte se do prohlášení vlastníka, co tam je napsané o parkovacích místech a mrkněte se do Katastru, co firma vlastní ve vašem domě. Pokud nic, tak jak přišla k parkovacímu mís­tu?

Vložil jarda3 (bez ověření), 8. Září 2019 - 14:23

Dekuji za odpoved.

Dohledano odpoved je vysse u jineho prispevku.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".