Fond oprav

Vložil Libuše Skřítecká (bez ověření), 21. Září 2022 - 17:50 ::

Dobrý den,

vlastním byt v osobním vlastnictví, v rámci SVJ se odsouhlasilo,že se bude provádět rekonstrukce výtahů,s tím, že se navýší fond oprav. My bydlíme v přízemí a tímpádem výtahy nevyužíváme,ale budeme na ně přispívat největší částkou, protože máme největší byty. SVJ se odvolává na vyhlášku ,podle,které je údajně jasně dáno,že platby se vždy počítají dle rozměrů bytu. Můj dotaz zní, je možné úvěr,který jsme si na výtahy vzali ( předsedkyně tvrdí,že v úvěrové smlouvě,je přímo uvedeno,že úvěr je na výtahy) ,rozpočítat,tak,aby každý majitel bytu platit stejnou částku a ne dle toho jak má velký byt?.

Děkuji

  • výtah

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil rada (bez ověření), 21. Září 2022 - 23:27

A/ za výtahy (opravy, pořízení) musíte platit podle svého spoluvlastnického podílu (nikoliv všichni stejným dílem), s tím nic neuděláte, ledaže v PV bude věta, jak píše Justitianus, že „některé části domu jsou společné JEN NĚKTERÝM JEDNOTKÁM“. Anebo byste tak museli změnit prohlášení vlastníka nyní, ale to vám asi neprojde, protože na to máte málo hlasů a ostatní si těžko dobrovolně odhlasují, že budou platit víc:) *

B/ Stejně tak platíte asi i za elektřinu výtahů, i když ji vůbec nevyužijete (zde už jde volitelně vybrat, zda tento náklad na el. hradíte v poměru dle počtu osob v bytě anebo stejně na každý jeden byt), ledaže výtahy mají svůj vlastní elektroměr, pak by platil další odstavec:

C/ Co nemusíte platit, je servis, rewvize, paušál za výtahy, tam často bývá pro byty v přízemí nebo v prvním patře NULA, a náklad se rozpočítává na vyšší patra, to je běžné.

Vložil Ludmila, 22. Září 2022 - 12:25

A/ Zkusila bych hlasovat – třeba máte sousedy, kteří jsou slušní a z morálního hlediska nebudou požadovat přispívat na své pohodlí a na zhodnocení svého majetku.

Vložil Justitianus, 22. Září 2022 - 13:54
  • Ludmila napsala: „Zkusila bych hlasovat …“

Nesmysl. Není o čem hlasovat. Nikdo nemůže přinutit vlastníka jednotky, aby hradil jinak než podle spoluvlastnického podílu. Takové hlasování by bylo absolutně neplatné a neúčinné.
To jsou zase fantazie …

Justitianus

Vložil Justitianus, 22. Září 2022 - 3:56

Předmluva: Žádný fond oprav neexistuje; míníte příspěvky na správu domu.

  • Libuše, píšete: „SVJ se odvolává na vyhlášku, podle které je údajně jasně dáno, že platby se vždy počítají dle rozměrů bytu.“

Je to úplně jinak, ale výsledek je stejný. Nejde o žádnou vyhlášku, ale o zákon č. 72/1994 Sb., případně zákon 89/2012 Sb.. A nepočítá se podle rozměrů bytu, ale podle spoluvlastnických podílů. Viz podíly vlastníků jednotek v katastru.

Jednu speciální věc však v katastru nenajdete; byla by uvedena jen v prohlášení vlastníka budovy. Šlo by o ten stav, že některé části jsou společné vlastníkům jen některých jednotek. Mohlo by se jednat právě o výtahy, například. V tom případě byste nijak nepřispívala na kontroly, revize, opravy, údržbu a technické zhodnocení výtahů. Ale taková úprava spoluvlastnických vztahů je spíše výjimečná.

  • Libuše, ptáte se: „… je možné úvěr, který jsme si na výtahy vzali, rozpočítat …“

Ne, Vy jste si žádný úvěr nevzala a nic nikomu nesplácíte. A podruhé ne, nic se nerozpočítává. Úvěr si vzala právnická osoba SVJ. Ta jej bude splácet bance jako celek. Vlastníci jednotek za tento úvěr pouze ručí celým svým majetkem, a to v poměru podle svých spoluvlastnických podílů.

Justitianus

Vložil MartinII, 22. Září 2022 - 21:18

„SVJ se odvolává na vyhlášku, podle které je údajně jasně dáno, že platby se vždy počítají dle rozměrů bytu“

  • – – – – – – – – – – – – – – –

Pokud jde o výši podílu na investicích, tak to není na základě vyhlášky jak píšete, ale dle NOZ § 1180 !!! Předpokládám, že dle § 1180 a dle NV 366/2013 hradíte některé náklady ne dle podílu, ale „na každý byt stejně“-

To je věčné dilema, že někdo potřebuje (a preferuje) ono, jiný zase něco jiného (střecha, zateplení, nová okna). Zřejmě jste byli přehlasováni. Když už výtah máte, tak rekonstrukce starých výtahů jsou nezbytné. Ohledně úvěru doporučuji prostudovat zdejší diskusi. Asi by bylo správné aby byl úvěr evidován na Rozpise záloh jako nová položka, nikoli jako navýšení toho, co zvete fond oprav.

HLÍDEJTE SI ABY FIRMU PRO REKONSTRUKCI VÝTAHU NEPROTLAČIL VÝBOR NA SCHŮZI (která bude o výběru rozhodovat) NA ZÁKLADĚ „KAMARÁČOFTU“ VÝHODNÉHO PRO VÝBOR. To znamená najít na internetu firmu prověřenou, s dobrými referencemi od jiných SVJ.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".