fond

Vložil Anonymous, 18. Březen 2008 - 15:47 ::

Mám dotaz ohledně placení záloh do FO. Majitelé jednoho bytu (v bytě jsou tak půl roku,pak jsou na chatě),po mě chtějí,abych jim dal na zvonek jmenovku osoby,která v bytě v jejich nepřítomnosti žije.Mám právo po nich požadovat za tuto osobu placení záloh do FO(odpad,ante­na,el.sp.pros­tor), když tam není přihlášena? Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymous (bez ověření), 18. Březen 2008 - 17:08

  Vážený pane Bezejmenný,

  Váš dotaz se týká tří různých věcí, a to:

  1. označení zvonku člena společenství,
  2. počtu osob užívajících byt pro účely rozúčtování služeb, které se rozúčtovávájí podle počtu osob užívajících byt,
  3. záznam v evidenci obyvatelstva.

  Mezi těmito třemi věcmi obecně není žádná souvislost.

  Emanuel

  Vložil David Prchal, 18. Březen 2008 - 16:12

  Dobrý den, pokud se nemýlím FO se platí podle SP a voda podle osob, proč teda platit do FO za to, že tam mají podnájemnika???Da­vid Prchal SVJ Wolkerova 947 ICQ : 199186905

  Vložil Anonymous (bez ověření), 19. Březen 2008 - 17:49

  K mému dotazu nahoře: FO se samozřejmě platí podle spoluvlastnických podílů,ale odpad,el. spol. prostor ne. Když jsou v bytě přihlášeny 2 osoby,platí odvoz odpadu za 2 osoby,když tam mají podnájemníka tak jsou to 3 osoby a tudíž by podle mého měli platit odpad za 3 osoby.

  Vložil JarekSVJ, 19. Březen 2008 - 18:22

  Způsob rozúčtování je jen a jen o :
  příslušných vyhláškách: např. http://jdem.cz/absp2 a stanovách SVJ.

  Vložil Anonymous (bez ověření), 18. Březen 2008 - 16:30

  Příspěvky na správu domu (do tzv. „FO“) platí vlastníci jednotek podle spoluvlastnických podílů, pokud se všichni nedohodnou jinak. S nájemníky tohle nemá nic společného. Platí se bez ohledu na to, jestli jsou v létě v bytě nebo na chatě, jestli tam bydlí 1 nájemník nebo 5.

  N. Klainová

  Vložil JarekSVJ, 18. Březen 2008 - 17:37

  pořád dokola s fondem oprav, jak jste napsala správně platí se podle spoluvlastnického podílu, nemá to vliv na počet lidí v bytě atd. u nás v SVJ není žádná položka , která by se vybírala podle počtu osob v bytě – světe div se…

  Vložil Anonymous (bez ověření), 19. Březen 2008 - 14:03

  Dobrý den pane Jarku, mohl byste nám, prosím, poradit ohledně snížení položek vybíraných podle počtu osob? Máme rozpočítávány podle osob: popelnice výtah úklid společnou elektřinu ve společ.prostorách studenou vodu + spotřební složku teplé vody (nemáme vodoměry a když jsme je chtěli instalovat, zjistili jsme, že by se museli vyměnit celé stoupačky, na což nemáme) společnou elektřinu ve společ.prostorách. Podle čeho rozpočítáváte tyto položky vy? děkuji předem za odpověď. Hana

  Vložil JarekSVJ, 19. Březen 2008 - 15:08

  Poslední položkou, kterou naše SVJ účtovalo podle osob byl svoz odpadu, bylo to logické, město nám naúčtovalo fakturu podle osob, asi před 3 roky jsem to nechal převést na jednotlivé vlastníky, proč se má SVJ starat o něco a za někoho zbytečně když nemusí…Takže nyní si to hlidá město , posílá vlastníkům jednotlivě faktury a o jednu starost méně. Výtah nemáme – neporadím, za úklid neplatíme – neporadím(zatím provádí vlastnici), společnou elektřinu účtujeme podle plochy bytu – odsouhlasené ve stanovách, vodu jak teplou tak i studenou máme bytové vodoměry. Nevím jak moc jsem Vám poradil ale nejsem teoretik, právník a ani s.Emanuel.

  Vložil Anonymous (bez ověření), 19. Březen 2008 - 17:15

  Vážený pane JarkuSVJ,

  platíte nyní za odpad stejně, jako když jste platili najednou za celý dům?

  V případě odpadu tomu tak asi bude. Ptám se kvůli pojištění. Je rovněž možné nechat pojistit jednotlivé byty, nikoliv celý dům (nemluvím o pojštění domácnosti, ale bytu), tím by se společenství zbavilo zajišťování pojištění domu podobně, jako je to možné u odpadu. Jenom se obávám, že v případě pojištění to nebude výhodné.

  Děkuji za názor.

  KarelJ

  Vložil JarekSVJ, 19. Březen 2008 - 18:00

  Teď jste mne dostal…Máme pojištěný dům jako SVJ, vím že taková možnost jak jste to popsal „existuje“, bylo by to celkem podle mne ale složité, komplikované při pojistné události např. střecha atd. Ty odpadky – svoz se platí stejně, převedl jsem to na vlastníky proto, že občas býval problém s odstěhovanýma co se zapoměli odhlásit na obci atd. K pojištění – hodně vlastníků si plete pojištění domu a domácnosti.....

  Vložil lenka (bez ověření), 19. Březen 2008 - 7:07

  S FO to podle mého nemá nic společného, u nás se platí za bytovou jednotku dle výměry (podílu na nemovitosti).Máme tady i bytové jednotky, které majitelé pronajímají, klasicky vždy než uzavřou nájemní mlouvu nám nahlásí kolik lidí bude byt užívat a podle toho se v daném období rozúčtovává společná el. energie, popř. odpad, popř spol. voda.Na těchto službách se podílejí avšak FO je stálý to platí majitel bytu nezávisle na tom kolik lidí v byt užívá. Lenka

  Vložil Anonymous (bez ověření), 19. Březen 2008 - 12:01

  Původní dotaz se týkal „FO“, v závorce byla uvedena společná energie, odpad voda. Toho výčtu služeb v závorce jsem si všimla později.

  Takže shrnuji: Výši příspěvků na správu nesprávně pojmenovávaných jako příspěvky do „FO“ neovlivní počet nájemníků, příspěvky na služby ovlivní, pokud společenství rozhodlo, že bude tyto služby rozúčtovávat podle počtu osob.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous (bez ověření), 29. Březen 2008 - 8:43

  Dobrý den paní Klainová. Jako osoby velmi znalé daných témat bych se Vás rád zeptal na následující.Jak postupovat,nebo formulovat námitku a následné řešení na schůzi SVJ,když jsem přesvědčen o zbytečně velkých zálohách na správu domu.V domě o 17 bytových jednotkách máme na společném účtě vždy okolo 300.000,–kč a v době, kdy jsou možnosti výhodných úvěrů se mi to zdá zbytečné.Koneckonců uvažovat o nějaké větší rekonstrukci a šetřit a šetřit,než si na ni našetříme je také v některých případech nesmyslé.Zajímalo by mě, jak by jste se k problému postavila Vy vůči výboru SVJ.Co po nich jako člen mohu požadovat za zdůvodnění větších záloh (platíme cca 23,–kč na metr čtv.).Někde jsem se již dočetzl,že by měl být určitý plán krátkodobých a dlouhodobých oprav a pod.Děkuji Radek.

  Vložil Anonymous (bez ověření), 29. Březen 2008 - 13:08

  Pane Radku, o tom, že má být výše příspěvků na správu prokázána schváleným rozpočtem jsem tu už psala několikrát. Odkazovala jsem se i na svůj článek v časopise Účetnictví uveřejněný v č. 11/2007, kde jsou i příklady sestavování rozpočtů. Doporučit Vám mohu i prográmek KLAIEX 4, kde je sestaven rozpočet v excelu 2007. Na něj navazují příspěvky na správu. Teorie je uvedena v prvním díle příručky na straně 14. Mimochodem druhý díl příručky věnovaný účetnictví je hotov a už jen čeká na rozeslání nabídek.

  Znovu opakuji: Výbor SVJ musí nejdříve vědět, co chce provádět a musí pro to získat souhlas členů SVJ. Potom teprve může stanovit výši příspěvků a opět si ji musí nechat schválit.

  Jak bych se osobně postavila jako člen vůči výboru? Stavím se k tomu každým rokem čelem. Protože vím, že bych sama požadovala zdůvodnění každé koruny příspěvku, tak pro výbor připravím podklady, kde je zdůvodněna opravdu každá koruna. Členům SVJ potom všechno vysvětlím podobně jako v časopise nebo v příručce k prográmku KLAIEX. Lépe, než na tam uvedených příkladech už to neumím. Ale je to ověřeno praxí. Občas navrhuji rozpočty ve více variantách a nechám členy SVJ vybrat si.

  Nikdy bych Vám osobně nenapsala to, co přede mnou pan/í I.K., že částka 23 Kč/m2 je přiměřená. Může být – pro někoho. Proč ne.

  V dobách schválených rekonstrukcí a oprav jsme platili vyšší částky, vzali si úvěr, někteří stavební spoření, jiní spláceli jednorázově vyšší částky. Použili jsme snad všechny možné kombinace financování oprav a rekonstrukcí. Tohle všechno je za námi. Nyní nám na pokrytí rozpočtovaných nákladů stačí necelých 7 Kč/m2 včetně tvorby rezervy na případné havárie. Z rozhodnutí shromáždění vlastníků však platíme 12 Kč/m2, protože se vlastníci rozhodli dobrovolně šetřit na další zkvalitnění bydlení.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous (bez ověření), 29. Březen 2008 - 11:59

  Z mého pohledu je částka 23Kč/m2 přiměřená. 300tisíc na účtu společenství není zas až tolik (havárie, opravy atd.). Úvěr je vhodný při velkých investicích (zateplení,výměny oken,výměny výtahů,rekonstrukce kotelen atd.). IK

  Vložil Radek, 30. Březen 2008 - 20:09

  Děkuji Vám za reakci paní Klainová.Můžete mi Vámi zmíněný prográmek a ostatní infromace zaslat e-mailem na jahlis333@sez­nam.cz Děkuji za ochotu, Radek.

  Vložil Anonymous (bez ověření), 30. Březen 2008 - 21:48

  Pane Radku, klikněte, prosím, vlevo nahoře na „domů“ a tam najdete adresu pro objednávku prográmku. Kliknete-li na uvedenou adresu, objeví se jednoduchý formulář. U formuláře si můžete přečíst doprovodný text – doporučuji jeho přečtení.

  Ihned po vyplnění jména a adresy ve formuláři dostanete prográmek s první částí příručky zdarma.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous (bez ověření), 29. Březen 2008 - 11:24

  Prosím mohl by jste napsat měsíční zálohu FO na byt 1+1,2+1,3+1… Osobně u nás v SVJ prosazuji opravovat pouze za své a případné úvěry si nechat na řešení opravdu mimořádných situací.JarekSVJ

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".