DPP na úklid

Vložil Jirka (bez ověření), 12. Duben 2011 - 22:06 ::

Dobrý den, z jiné diskuse zde jsem zjistil odpověď na svou otázku, zda může SVJ zaměstnat uklízečku na DPP. Naše SVJ nyní zakládáme. Proto se chci ještě zeptat, jak náročné je pro SVJ odvod daně z DPP za zaměstnance, co pro to vše musí udělat. Musíme se kvůli tomu ještě nějak speciálně přihlašovat na FÚ? Nebo stačí smlouvu předat správcovské firmě, která nám bude vést i účetnictví a oni to zařídí?

Děkuji i za to, že tento portál existuje.

Jirka

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jiří Bešta (bez ověření), 22. Duben 2011 - 12:49

  Moc děkuji za odpovědi. Jirka

  Vložil Linda, 13. Duben 2011 - 4:52

  Dobrý den Jirko,

  na FÚ musíte SVJ přihlásit každopádně, a to buď k dani ze závislé činnosti zálohové, nebo srážkové. To podle toho zda Vám osoba, která bude mít uzavřenou DPP podepíše prohlášení poplatníka, nebo ne a podle výše vyplácené částky. SVJ za tohoto dohodáře žádnou daň neplatí, pouze odvádí tu, která se mu strhne ze mzdy (vyplatí se mu o to míň). Dejte si pozor, aby jste ve smlouvě měli uvedeno max. 150 odpracovaných hod. za rok a nesmíte tuto hranici překročit.

  Linda

  Vložil Jirka S. (bez ověření), 13. Duben 2011 - 7:07

  150 hod. za rok nesmíte samozřejmě překročit papírově. Jinak paní uklízečka může klidně dělat 300hod měsíčně. Nikde totiž není dán strop, kolik si může za oněch 150hod vydělat. Takže výkazy na max 150hod. ročně, ale v praxi si to udělejte jak chcete. Může klidně papírově dělat 12,5hod. měsíčně a brát za to 12000,–. Není problém.

  Dohoda o pracovní činnosti – jedná se o opakovanou činnost, max. do 80 hodin měsíčně (např. úklid v domě, drobná opakující se údržba apod.)

  • dohoda o pracovní činnosti do 1.999,–- Kč měsíčně:

  sociální pojištění – ne zdravotní pojištění – ne daň z příjmu 15% – srážková daň (zvláštní sazba daně)

  • dohoda o pracovní činnosti 2.000,–- Kč a výše měsíčně:

  sociální pojištění – ano zdravotní pojištění – ano daň z příjmu – do Kč 5.000,– měsíčně 15%.- srážková daň (zvláštní sazba daně) nad Kč 5.000,– měsíčně 15% – zálohová daň (ze závislé činnosti a funkčních požitků)

  Dohody o provedení práce – sjednává se na jednorázovou práci, případně opakující se práci, která nepřesáhne 150 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele. sociální pojištění – ne zdravotní pojištění – ne daň z příjmu – viz dohoda o pracovní činnosti 2.000,–- a výše.

  Dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce uzavírá za společenství vlastníků jednotek statutární orgán dle podpisového vzoru a stanov a zaměstnanec. V případě, že dohoda podléhá sociálnímu a zdravotnímu pojištění, je třeba se přihlásit jako organizace u Okresní správy soc. pojištění ve Frýdku-Místku a u příslušné zdravotní pojišťovny, u které je zaměstnanec pojištěn. S tím vyplývá pro společenství vlastníků jednotek povinnost zasílat měsíční přehledy o sraženém soc.a zdrav. pojištění. Zároveň se musí společenství vlastníků jednotek přihlásit u pojišťovny Kooperativa, a.s. k zákonnému pojištění odpovědnosti organizace za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání č. 125/1993 Sb., které se počítá z vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění, minimálně 100,–- Kč čtvrtletně.

  Vložil Linda, 13. Duben 2011 - 10:52

  Pane Jirko,

  u daně z příjmu záleží na tom zda dotyčná osoba podepíše či nepodepíše prohlášení poplatníka.

  Vložil Jsem z Aše (bez ověření), 13. Duben 2011 - 7:13

  Naše SVJ je v Aši. Do Frýdku-Místku to máme daleko. Skutečně musíme uklízečku přihlásit u Okresní správy soc. pojištění ve Frýdku-Místku?

  Vložil Jirka S. (bez ověření), 13. Duben 2011 - 7:16

  :o) omlouvám se, při kopírování jsem zapomenul opravit. Samozřejmě se klidně registrujte v Aši, pokud tam máte OSSZ…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".