domácí vodoměry na studenou vodu

Vložil marie (bez ověření), 8. Říjen 2018 - 17:09 ::

Dobrý den,
prosím o odpověd zda je Společenství povinno vyměnit domácí vodoměry na studenou vodu co 5 let,když všichni nájemníci souhlasí s tím,že výpočet spotřeby je správný a tudíž domácí vodoměry měří dobře.Patový vodoměr VAKU se mění pravidelně dle zákona.V případě že jeden nájemník požaduje výměnu,musí ostatní souhlasit a vodoměry v bytech vyměnit?Nebo je to ze zákona a vyměnit se musí bez toho,že voda je rozúčtována správně. Děkuji Marie

  • vyhláška č.345/2002 Sb.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil JarekSVJ, 13. Říjen 2018 - 1:22

Mařko, vše je otázka dohody, i jeden tzv. uvědomělý pokud se obrátí na soud může mít pravdu, Nehleď na city

Vložil Erik (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 18:15

Ještě tip pro SVJ:

  1. kalibrace platí 6 let, takže když si brzy v lednu (hned po odečtu v prosinci a vypršení v prosinci) objednáte výměnu a požadujete vodoměry kalibrované ten rok, tak 5 let běží až od dalšího roku a dostanete vlastně 6 let
  2. výměnu vodoměru nechť si zaplatí schválené firmě každý vlastník sám (případně prostřednictvím SVJ), ale NE z fondu oprav, je to
  1. spravedlivější (z FO je to nespravedlivé – vodoměr nesouvisí s podlahovouz plochou) a
  2. současně výhodnější (každý se bude zajímat, zda se neplatí moc a sežene levnějšího dodavatele)
  3. současně výhodnější i o to, že tento náklad lze podle NV 308/2015 přenést na nájemníka či podnájemníka, tedy pronajímající vlastníci ušetří
  1. zkontrolujte si práci firmy, ty experti vám jsou schopni z lenosti dát plombu za vodoměr, místo před vodoměr, ne/osadit zpětnou klapku (neosadit má smysl v případě, kdy jde do bytu jen studená voda a naopak).
Vložil Kyril (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 21:00

To jsou blafy, Erik. Třeba tenhle:

„neosadit má smysl v případě, kdy jde do bytu jen studená voda“

Zpětná klapka má smysl vždy.

Vložil Erik (bez ověření), 10. Říjen 2018 - 7:09

jaký má smysl zpětný ventil, mimo to, že vodoměr bude stát více, a firma více vydělá?

Vložil P_V (bez ověření), 10. Říjen 2018 - 9:23

Zpětný ventil tam musí být na základě technické normy na vodovodní rozvod, ve kterém se nesmí nacházet slepé větve, kde voda stojí déle než 7 dní. Jelikož Vám nikdo nezaručí, že se ve všech bytech jednou týdně odtočí voda, zpětným ventilem dosáhnete oddělení bytového rozvodu, aby voda nemohla proniknout zpátky.

Vložil Jarda_, 13. Říjen 2018 - 21:40

Ono jde i o zpětné nasátí, třeba z nádržky wc apod…

Nicméně ty plastové klapky na výstupu http://www.neovlivnitelnyvodomer.cz/…-k-vodomeru/ výstup, který není plombován a navíc kupujete při každé výměně novou, za cca 50 Kč, jsou k čemu?

Je lepší mít klapku mosaznou před vodoměrem, vždyť ta stojí v provedení 1/2” jen 61 Kč a je nafurt.

Vložil Jarda_ (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 18:08

můj názor (asi budu minusovan): pokud je malé SVJ a lidi se znají a věří si a není pravděpopdobné, že nějaký byt bude prázdný anebo bude prodán (nedej bože v exekuci), pak by byla asi možnost se 100% hlasy dohodnout na tomto postupu prodloužení životnosti, s tím, že někdo ty vodoměry zkontroluje, odtočí 1L vody a zkusí jak ukazují.

Ale jinak, na triko bych si to nevzal, pokud nejsou splněny podmínky výše…

Riziko je, pokud se byt prodá a změní majitele, pokud bude v exekuci a prázdný a bude protékat třeba záchod (to může být 150.000 Kč – osobní zkušenost)…

Vložil Kája_z_Brna, 8. Říjen 2018 - 21:59

Povinno není, ale pak taky dotyčný vlastník není povinen akceptovat rozúčtování na základě vodoměrů, které nemají platné ověření. V takovém případě by se muselo udělat rozúčtování dle zákona, a to je dle směrných čísel potřeby vody a dle počtu osob užívajících jednotku. Hodně štěstí.

Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 23:11

Každý rok seznámíme vlastníky s chybou měření a požádáme je o souhlas s použitím vodoměrů pro vyúčtování dalšího roku. Funguje to tak už 17 let. V paneláku věc nemožná, ale mezi 12 vlastníky to jde. Děláme si vše sami a nemáme správce.

Vložil anonymouk (bez ověření), 8. Říjen 2018 - 18:17

Nemusíte, ale riskujete, že se někdo ozve a jste v kelu. Platí to obecně, kde není žalobce, není soudce!

Vložil Petr123 (bez ověření), 8. Říjen 2018 - 17:25

Pokud chce SVJ použít vodoměry k rozúčtování služby studená voda, musí měřiče splňovat požadavky zákona o službách a zákona o metrologii, tedy mít platné ověření.

Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 23:13

Musíte jen umřít.

Vložil Petr, 8. Říjen 2018 - 17:57

Nejsem si jist ale, dle zdejší bohaté diskuse na toto téma plyne, že by si mohl onen vlastník stěžovat na nesprávnost rozúčtování (zvláště pokud by se cítil ošizen). Pravda je, že výměna vodoměrů je drahá záležitost.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".