Doklady

Vložil tina1109, 6. Duben 2011 - 5:16 ::

Chtěla bych se zeptat, když nejsem ve výboru – mám nárok nahlídnout do dokladů? prý je to nemožné. Jsme dům se 17byty, ale ve výboru je 5 lidí, není to až moc?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil rivr, 7. Duben 2011 - 2:54

  Pokud jste Vlastník: na justici zadejte ICO Vašeho SVJ kde najdete Sbírku listin (pokud zjistíte že Vaše je prázdná – je to běžné porušování povinností SVJ (povinnost dle §27 ObchZ)). Tam se dají nalézt Stanovy, zápisy ze Shromáždění a někdy i zápisy z Výborů. Ve Stanovách by mělo být uvedeno jasně právo nahlížení do dokumentace SVJ.

  Osobně si myslím že 5 členů Výboru na 17 bytů je velký přepych (především proto, že funkce je to nepochybně placená). Já bych se ptal co vlastně ti členové Výboru dělají.

  Otázka k řešení je spíše jak dosáhnout nápravy. Pravdou je, že se těch 5 Vlastníků se mohlo svolit samo – zcela postačí aby u Vás 8 Vlastníků Shromáždění ignorovalo… Nezbyde Vám tedy než obcházet těch 12 zbývajících Vlastníků a přesvědčit je o správnosti, že je třeba „otevřít okna a vymést pavučiny“ – a to i tím, že Vám třeba poskytnou plnou moc.
   rivr

  Vložil tina1109, 11. Duben 2011 - 9:28

  Tak jsem to našla..ale je tam pouze kdo je ve výboru, vznik, zánik…ty zápisy by tam měly být taky?

  Vložil rivr, 11. Duben 2011 - 9:53

  ne, povinně – bohužel záleží na SVJ a jeho Výboru zda je tam dá nebo nedá (v našem SVJ je tam dáváme). Nejsou li tam – pak je musíte žádat od Výboru nebo od spolu-Vlastníků Vám nakloněných i těch ostatních – pakliže nějaké dokumenty mají. Jinak také můžete zkusit oslovit Správce SVJ. Ten může mít ve smlouvě o správě domu povinnost vést archiv dokumentace. Zase samozřejmě záleží na předchozích Výborech ve Společenství a na tom „s kým Správce peče“.

  Pakliže dokumenty takto nezískáte – tak nemastnou odpověd jsem uvedl ve 3-tím odstavci.

   rivr

  Vložil tina1109, 11. Duben 2011 - 8:35

  A kde najdu to ICO?

  Vložil tina1109, 11. Duben 2011 - 7:48

  Moc děkuju za radu,zkusím to. To jsem nevěděla. Trošku horší bude přesvědčit ostatní – ,,výbor,, nás stačil dostatečně pomluvit ještě než jsme se nastěhovali, bylo nám i řečeno, že cokoliv navrhneme jakoby už bylo vyřešeno odpovědí Ne.A co jsme slyšeli, starší lidé se jich ,,bojí,,, nehledě na to, že společně v domě žijí skoro 40let. Na své straně máme jen rodiny ze 2 bytů. Ač tu bydlí roky, ani oni skoro nic neví.Děs.

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 11. Duben 2011 - 7:54

  Progresivní mladá dámo. Dnes existuje spousta možností kopit si byt v domě, kde bydlí samí mladí prograsivní a nebojácní lidé jako jste vy. Nechápu co děláte mezi těmi bojácnými zkostnatělými neschopnými starci.

  Vložil tina1109, 11. Duben 2011 - 7:59

  No oni než jsme se nastěhovali uměli mazat med okolo úst:-))) A já neřekla, že jsou bojácní:-))) Spíš bych to nazvala,,pohodlní,, k novým věcem už z principu, že oni jsou ti kdo velí.

  Vložil Starý předseda (bez ověření), 7. Duben 2011 - 7:14

  Prosím pište pouze o věcech o kterých máte alespoň zdání. Sbírka listin u SVJ se samozřejmě neřídí § 27 Obchodního zákoníku.

  Vložil rivr, 8. Duben 2011 - 0:50

  „Starý předsedo“ než Vy budete chtít někoho poučovat – přečtěte si §10/1 ZoVB a poznámku označenou 5). A když už chcete diskutovat, tak se jenom nevymezujte …

   rivr

  Vložil Deleted1, 8. Duben 2011 - 7:55

  Vážený pane, házíte paragrafy, dohadujete se, kde co je a není. Pane „rivr“ napište znění přímo do textu. Já např. jsem žádnou pozn 5) u par. 10/1 ZoVB, nenašel. Ale byla tam 6). Jaro

  Vložil rivr, 8. Duben 2011 - 8:05
  cit. §10/1 ZoVB:
  „Společenství se zapisuje do rejstříku společenství vlastníků jednotek vedeného soudem určeným zvláštním zákonem k vedení obchodního rejstříku5) (dále jen "rejstřík“). Do rejstříku se zapisují tyto údaje:
  1. název společenství, jeho sídlo a identifikační číslo,
  2. den vzniku společenství,
  3. orgány společenství a jména členů výboru nebo jméno pověřeného vlastníka."
  rivr
  Vložil Deleted1, 8. Duben 2011 - 21:08

  A ted mi pane „rivr“ uveďte, jaké listiny má SVJ dále podle Vás povinnost ukládat v OR, ale hlavně, kde to je napsáno. O tom se vede diskuze, nebo ne? Jaro

  Vložil rivr, 8. Duben 2011 - 22:20
  cit.(): „uveďte, jaké listiny má SVJ dále podle Vás povinnost ukládat v OR“
  Zjevně listiny uvedené v bodech a) b) c) §10/1 ZoVB „nejsou vidět“. Obrazek vydá za 1000 slov.
  Už „Starému předsedovi“ jsem sdělil kde může hledat další informace. Můžete samozřejmě i Vy.

  cit.(): „uveďte, jaké listiny má SVJ dále podle Vás povinnost ukládat v OR“
  Obsah §10/1 jsem Vám uvedl – zde je ta povinnost. Minimálně tedy listina/y poskytující informaci vymezenou v třech bodech §10/1 ZoVB. Dále jsem Vám uvedl Stanovy – v našem SVJ jsme tuto povinnost deklarovali a Výbor ji dodržuje. Za jakým účelem jsme to stanovili – jsem již také uvedl.
  rivr
  Vložil Deleted1, 8. Duben 2011 - 22:37

  Listiny uvedené v par. 10/1 ZoVB jsou tam vždy. Jinak vás nezapíšou. Ostatní nepatří mezi povinnosti. Takže nejde o porušování povinností SVJ, protože povinné listiny jsou dány při zápisu. A ostatní, co si tam dáte, je pouze vaše věc. Je to tak, nebo ne? Jaro

  Vložil rivr, 9. Duben 2011 - 0:27
  cit.(): „Listiny uvedené v par. 10/1 ZoVB jsou tam vždy… …Takže nejde o porušování povinností SVJ, protože povinné listiny jsou dány při zápisu…“
  ne to se mýlíte. Jsou tam jakmile je tam Statutární orgán nebo pověřenec zašle. Že Vás „nezapíšou“ nemá relevanci s tím zda „prázdná“ složka ve Sbírce listin je porušením povinnosti dle §10/1 ZoVB. Pokud chcete znát další dokumenty, které je nutné zasílat do OR (=rejstříku Společenství) nechte své oko spočinout i na následujícím §10/2 ZoVB. Doporučuji si ale přečíst celý §10 jinak diskuse postrádá smysl.

  cit.(): „Ostatní nepatří mezi povinnosti
  ano, zápisy ze Shromáždění s vyjímkou prvního (§10/2b) opravdu není nutné ukládat. Proč je vhodné ukládat i následující jsem uvedl takže zde není sporu.

  cit.(): „A ostatní, co si tam dáte, je pouze vaše věc. Je to tak, nebo ne?“
  Ne to není jen moje věc – je vhodné se na tom dohodnout (třeba smlouvy s dodavateli apod. ukládáme na náš WEB – tak daleko jako některé státní organizace zvěřejňující veškeré smlouvy z veřejných výběrových řízení jsme nevykročili a nevykročíme). Postačuje nám ukládat: §38i/1c ObchZ a zápisy ze Shromáždění a Výborových „táboráků“
  rivr
  Vložil lake, 8. Duben 2011 - 21:54

  Jaro,
  připomínáte sysla, který právě vystrčil hlavu z díry po zimním spánku. Pokud nevíte jistě, o čem se vede tato diskuse, přečtěte si úvodní příspěvek paní Tiny: jde o nahlížení do dokladů společenství.

  Pan rivr jí na to srozumitelně a logicky odpověděl, že nejjednodušší je zveřejňovat zápisy a další listiny vložením do sbírky listin rejstříkového sou­du.

  Ostatně naprosto stejné doporučení jsem zde podal před 1,5 rokem: http://www.portalsvj.cz/…do-rejstriku

  Pan rivr netvrdil kategoricky, že by takové zveřejňování bylo pro SVJ povinné, jen napsal, že oni listiny takto zveřejňují. O povinnosti zveřejňovat zápisy zde bojovně píšete jen Vy. Syslové po zimním spánku bývají hladoví a nevrlí; běžte si něco sníst.

  lake

  Vložil Deleted1, 8. Duben 2011 - 22:50

  Lake, vy mi zase připomínáte kretena. Nikdo se vás na nic neptal. Ale vážený přispívatel rivr psal: Cituji: „Pokud jste Vlastník: na justici zadejte ICO Vašeho SVJ kde najdete Sbírku listin (pokud zjistíte že Vaše je prázdná – je to běžné porušování povinností SVJ (povinnost dle §27 ObchZ)).“ Jaké porušování povinností SVJ? Tím pádem je to povinné! Vy to snad víte. A byla to první odpověď na dotaz v diskuzi. Zalezte a dejte si pár prášků a hadr na hlavu. Nikdo o ty vaše bláboly nestojí a naučte se číst. Asi to ještě neumíte. A toto je odezva na vaše nechutnosti ve výrazech. Sleduji vás a toto se objevuje z vaší strany stále častěji. Myslíte si, že nad vás není, ale vyjadřujete tím jen svoji hloupost. A vyprošuji si, abyste někdy reagoval na moje příspěvky. Jaro

  Vložil Starý předseda (bez ověření), 8. Duben 2011 - 7:31

  Pane rivr, nemám důvod měnit svůj výrok: „Sbírka listin u SVJ se samozřejmě neřídí § 27 Obchodního zákoníku.“ Až se jednou dostanete k tomu přečíst si § 27 obchodního zákoníku, tak pro ostatní můžete sdělit, kde se tam píše o ukládání do Sbírky listin. To se mimochodem nepíše ani v § 10/1 ZoVB. Nezbývá mi než opakovat svou výzvu, pište pouze o věcech o kterých máte alespoň tušení. A s Vámi nechci diskutovat, protože nic nevíte. Pouze opravuji některé Vaše elementární chyby. Na opravu všech Vašich chyb nemám kapacitu.

  Vložil rivr, 8. Duben 2011 - 8:35

  Co si to zkusit přečíst celé: ObchZ Hlava III tj. §27 … §38l.

  Nám se notář pro ukládání listin s vyšší vypovídací hodnotou jeví moc drahý a skříň ve sklepě moc neprůkazná a nezabezpečená tak nám zcela logicky postačuje uvedený Seznam listin v OR.

  Nemáte li kapacitu – nereagujte.
  rivr

  Vložil Starý předseda (bez ověření), 8. Duben 2011 - 9:43

  Pane rivr, nás na právnické fakultě učili, že je rozdíl mezi § a hlavou předpisu. To jako neprávník asi nevíte. Snad pochopíte, že když jste nesmyslně uváděl § 27 musel jsem se ozvat. Ne kvuli Vám, ale pro ostatní. Vy z hlavy III obchodního zákoníku dovozujete povinnost pro SVJ ukládat listiny do OR?

  Vložil rivr, 8. Duben 2011 - 23:31
  cit.(): „…nás na právnické fakultě učili, že je rozdíl mezi § a hlavou předpisu…“
  toto vlákno není o „o hledání rozdílu mezi hlavou a §-fem“. Poskytl jsem výklad ex ante… („co tím chtěl tazatel získat/zjistit“).

  …zjevně tazatelce vadí 5-členů Výboru, kteří jí brání zjišťovat informace o chodu Společenství ve kterém je Vlastníkem a rozhodovat jak nakládat se svým majetkem či jeho společnou částí (kdyby nebránili – nebyl by dotaz položen).

  Mám za to, že ani jeden z Vašich 5-ti příspěvků neposkytl tazatelce žádnou pro ni relevantní informaci příspěvek zakládající toto vlákno – tedy odpověď na problém tazatelky a to dostat se k dokladům ve svém Společenství

  cit.(): „…Vy z hlavy III obchodního zákoníku dovozujete…“
  ne ale z §10/4 ZoVB ano. Možná třeba ne úplně přesně de lege lata ale přesto použitelně.
  rivr
  Vložil svjvmt, 6. Duben 2011 - 9:33

  Vážená, napřed nastudujte ZoVB, kdybyste si ho přečetla, tak se nemůžete takto ptát. Ze zákona máte práva i povinnosti. Víte, co máte ve Stanovách? Podívejte se aspoň na Vzorové stanovy, předpokládám, že pokud máte své, tak se nijak lišit nebudou, budou oprásklé (Práva a povinnosti člena společnství). Co se týká nemožnosti, ať vám zdůvodní dle čeho je to nemožné, omezují vaše právo. Vy je ani neznáte. Jisté doklady dostanete po vyúčtování i od správce.
  Dejte se dohromady s dalšími nespokojenci, nastudujte hlasovací mašinerii a problémy řešte. Pokud vaše námitky budou odůvodněné, podejte je písemně.

  Vložil Starý předseda (bez ověření), 6. Duben 2011 - 7:22

  Tino, proč Vám vadí, zda je ve výboru 5 lidí? Asi jim to tak vyhovuje, kandidujte do výboru a snižte počet na 3 nebo rovnou dělejte pověřeného vlastníka.

  Vložil tina1109, 6. Duben 2011 - 7:28

  Než jsme se nastěhovali, tak se zvolili. Podle právnice průkopníka je 5 lidí tak na 12.patrový barék, ne na 17bytů.A důvod zvolení..co nám řekli..kdyby se někomu něco stalo:-)

  Vložil Deleted1, 6. Duben 2011 - 7:54

  Vážená Tino1109, absolutně nevím, co Vám vadí na tom, že výbor má 5 lidí? U nás máme ve výboru 3 členy, ale z důvodu, že to nechce nikdo dělat. Pro Vaši informaci máme 170 bytových jednotek. Po dva roky nemůžeme nikoho sehnat, aby to dělal. Tři členové je málo. Z několika důvodů. Někdo onemocní, je mimo domov, na dovolené a pak něco zařizujte a rozhodujte. Člen výboru se odstěhuje a je nutno svolat shromáždění, aby se člen dovolil, ale z čeho. Chceme skončit, ale není nikdo. Buďte ráda, že jsou. Vše se ukáže, až je budete potřebovat. A pro těch 5 členů je stejná odměna jako pro 3, tak co Vám na tom vadí. Jaro

  Vložil tina1109, 6. Duben 2011 - 8:29

  Z lidí z výboru nikdo nikam nejezdí, důvod zvolení ..kdyby se někomu něco stalo. Jsou to kamarádi, kteří zvolili sami sebe a nikoho normálního mezi sebe nepustí, drží spolu. Ale v tom, že jakákoliv novinka je TABU. Dělá se jen to co chtějí oni, ostatní musí držet pusu a krok. Lidi se jich tu bojí. To je celé. Jo a drobnost – nikomu nic neukáží, nevysvětlí, neumožní. A to už jen z principu, že oni jsou někdo. Zřejmě máte lepší sousedy, což tady se říci nedá.V našem domě platí – mládí, novinky má červenou.Na nás se ohledy neberou, my musíme na celý barák. Dokáže te si představit, že po nastěhování a dělání rekonstrukce koupelny – musela firma být od 12 – 14h zticha, aby je nerušili v poledním klidu? Já když uspávám malého a oni drbou na chodbě..to je v pořádku. Neměl by i výbor být trochu tolerantní, vstřícný? A ne, že člen výboru na dotaz kam si můžeme dát kola před váma zavře dveře – respektive bouchne a řekne – to já řešit nebudu????Líbilo by se vám to?Kde to pak řešit, když výbor nemá členy důstojné v chování????

  Vložil anon (bez ověření), 6. Duben 2011 - 9:11

  Plácáte nesmysly. Jak se mohlo 5 členů samo zvolit, když je bytů 17? Má snad těch 5 lidí tak obrovské byty že podíl právě těch pěti stačí na zvolení do výboru?

  Jak píší jiní – je úplně fuk kolik lidí je ve výboru, více je spíše lépe. Problém by byla spíše neúměrná odměna ale o té nepíšete.

  Ale k původnímu dotazu – k nahlédnutí do dokladů máte právo. Co v nich ale přesně chcete najít?

  Předseda

  Vložil Starý předseda (bez ověření), 6. Duben 2011 - 9:17

  Tina se asi považuje za odborníka na SVJ, který

  • ví, že 5 lidí ze 17 se samo zvolilo
  • píše o tom, že součástí NÁJMU je 50 Kč za úklid
  • píše o nájemnících

  S takovou erudicí až nahlédne do dokladů, tak to bude nejméně na 3 trestní oznámení!!

  Vložil tina1109, 6. Duben 2011 - 10:29

  protože ten super výbor obchází staré lidi – jiní tu ani krom nás nebydlí a poštvávají ostatní proti nám. Nechápu proč bych psala nesmysly nebo že jsem odborník. Chtěla jsem radu jak docílit toho, aby nebylo vše proti nám. Kdybyste měl děti..kam byste dával kočáry, kola vy?? ..kdyby vám ten výbor aniž by se hlasovalo rovnou řekl..tady nic nebude, řešit se to nebude a pan někdo z výboru bouchl dveřma? Předpokládám, že máte odrostlé děti a tudiž tyto nesmyslé dotazy vám vadí. A pokud vadí, tak na ně nemusíte reagovat, ne? Nač je pak diskuze? Pro odborníka jako vy?:-)

  Vložil Anonymoussss (bez ověření), 6. Duben 2011 - 6:50

  Je potřebné zjistit co stanovují Stanovy. Převážně je ve stanovách zakotveno, že vlastník má právo nahlížet do dokumentů .

  Anonymoussss

  Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 6. Duben 2011 - 6:05

  a k tomuto tématu najdete určitě spustu názorů.

  Vložil tina1109, 6. Duben 2011 - 7:08

  díky, zkusím pohledat.

  Vložil vrkajda (bez ověření), 7. Duben 2011 - 1:36
  1. nahlížet do písemných podkladů pro jednání shromáždění, do zápisu ze schůze shromáždění, do smluv sjednaných společenstvím a do podkladů, z nichž vychází určení výše jeho povinnosti podílet se na nákladech spojených se správou domu a pozemku a s dodávkou služeb spojených s užíváním jednotky.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".