dodatečný převod podílu v BD (bez nájemní smlouvy), jak danit?

Vložil ŽŠ (bez ověření), 29. Listopad 2019 - 11:39 ::

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo za sebou dodatečný převod podílu v bytovém družstvu? Pokud ano, jak jste jej vyřešili (dar, prodej) a jak jste ho danili? Dotaz zní možná nelogicky, vysvětlím. Před lety jsme koupili byt z os vlastnictví do os vlastnictví. Nyní se ukázalo, že stále nikdo nezlikvidoval původní družstvo a je zájem to udělat. Podíl v družstvu stále vlastní původní majitelka bytu. Má zájem ho na nás převést, aby nemusela dojíždět na schůze. My souhlasíme, ovšem chceme to provést tak, aby za to ani jedna strana zbytečně neplatila. Pokud na nás podíl bezúplatně převede, půjde o dar a bude se podíl danit dle ceny obvyklé? Chápu to správně? (Kde zjistím cenu obvyklou?) V případě, že nám ho prodá třeba za 1 Kč nebo 100 Kč, nepůjde po nás finančák kvůli obcházení daní? Díky za každou radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil René (bez ověření), 29. Listopad 2019 - 14:16

    Co píšete není příliš srozumitelné:

    Pokud jste převáděli byt v osobním vlastvnictí, jak píšete (to znamená, že převod byl před nejméně 25 lety), družstvo s tím nemá nic společného.

    Pokud jste převáděli byt ve vlastnictví, družstvo s tím nemá nic společného a taková transakce se týká pouze převodce a nabyvatele.

    Další možnost je, že jste převáděli družstevní podíl společně s nájmem družstevního bytu. Pak by do transakce vstupovalo družstvo.

    Vložil Amadeus (bez ověření), 29. Listopad 2019 - 19:12

    V minulosti se stalo, že České dráhy privatizovaly své nepotřebné nemovitosti. Mezi nimi byly i bytové domy. Privatizace se uskutečnila tak, že původní nájemníci museli utvořit bytové družstvo, které následně od Českých drah odkoupilo bytový dům. Každý nájemce bytu musel tehdy složit družstvu členský podíl. Následně bytové družstvo přijalo na své členské schůzi usnesení, že členové si mohou převést byt do vlastnictví. Členové si převedli byty do vlastnictví a v domě vzniklo společenství vlastníků. Nyní dochází k likvidaci bytového družstva. Prodejem bytu nemá nový vlastník s bytovým družstvem nic společného a je opravdu nutné nechat prodávající členy družstva, nechť si své členství řeší samostatně a nikoliv s nějakou účastí nového vlastníka. Amadeus

    Vložil ppp (bez ověření), 29. Listopad 2019 - 14:04

    z družstva lze vystoupit

    Vložil .. (bez ověření), 29. Listopad 2019 - 12:40

    Převedli jste si byt z vlastnictví do vlastnictví. Když jste si byt převáděli, tak to z původním družstvem nemělo vůbec nic společného. Máte neskutečně pitomý nápad. To družstvo může mít taky dluhy a vy se pak budete muset podílet na jejich úhradě. Jen ať se členka družstva, od které jste si byt z vlastnictví do vlastnictví koupili, laskavě stará o své členství v družstvu sama. Vy z původním družstvem nemáte vůbec nic společného. Nedělejte to. Ať si současní členové, mezi které patří i Vámi zmiňovaná paní, zlikvidují své družstvo sami. Vždyť vám do toho nic není a nemáte s tím vůbec nic společnéhom tak proč si chcete vyrábět nějaký problém?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".