Dluh na SVJ při prodeji bytu

Vložil Hana Vláčná (bez ověření), 16. Květen 2017 - 22:27 ::

Dobrý den,

máme zájem koupit byt za určitou cenu. Najednou paní realiní makléřka přišla s tím, že byt je zástavou v úvěru, které si bralo SVJ v srpnu 2016. Úvěr byl na zateplení, nová okna a další stavební úpravy spojené s domem, které již kompletně proběhly. V tuto chvíli čekáme na vyjádření banky, zda za A) se bude muset podíl úvěru doplatit, aby se mohl byt prodat nebo za B) se závazek převede na nás jako nové majitele.

V každém případě nás zajímá, kdo finance spojené s úvěrem má zaplatit? Cena za byt je spíš nadhodnocená, proto se nám zdá být logické, že o částku úvěru by měla být cena ponížena, v případě, že se splácení úvěru převede na nás jako nové majitele. Současný majitel si cenu bytu nastavil právě v souvislosti s tím, v jakém je dům stavu, že jsou v bytě nová okna atd. V případě, že bychom byt koupili za jeho stanovenou cenu a ještě spláceli úvěr, platili bychom např.tyto okna vlastně dvakrát.

Děkuji za názora rady, na čem jako kupující trvat.

  • dluhy předchozího vlastníka

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hana Vláčná (bez ověření), 13. Červen 2017 - 19:50

Moc děkujeme všem za rady. Nakonec jsme od koupi bytu upustili, majitel neslevil byt o podíl úvěru.

Vložil Pavel II (bez ověření), 18. Květen 2017 - 13:53

pak jednoznačně kupujete byt i se závazkem, který na Vás přechází. Na katastru je uvedena i výše zástavy a ta je směrodatná více než sdělení vlastníka nebo SVJ. Byt se zástavou bych nekupoval. Ručíte i za dluhy jiných vlastníků byť jen do výše zástavy.

Vložil Karásek (bez ověření), 17. Květen 2017 - 19:22

Poznámka ve věci.Co udělejte! 1.dotaz na KN,kde zjistíte, jaké dluhy váznou na bytě! (zápis ve veřejném seznamu) 2.kontakt na prodávajícího-zde požádat,zda má písemný závazek na podíl úhrady úvěru! 3.U SVJ zjistit celkový stav úvěru -výše – úhrada. 4.Jaké jsou stanovené podmínky SVJ k úhradě úvěru. Zda jsou měsíční splátky hrazeny z FO! V tomto případě by jste pokračovali v povinných zákonných úhradách (příspěvcích), vč. záloh na služby do FO,ze kterých se bude nadále hradit zbylá část úvěru…

Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 13. Červen 2017 - 20:31

„záloh na služby do FO,ze kterých se bude nadále hradit zbylá část úvěru“

Aha.

Vložil Verka, 17. Květen 2017 - 18:14

V první řadě bych si zjistila výši dluhu,který na vás přejde.O tuto částku se musí byt zlevnit,protože zateplení atd. si vlastně úvěrem zaplatíte.Pro­dávající toho moc nezaplatil,když je úvěr z loňského roku.Já bych byt s úvěrem nekoupila,protože úvěr je závazek na mnoho let.

Vložil TV (bez ověření), 17. Květen 2017 - 8:11

nevím nad čím váháte. správně jste odhalila, že prodávající do ceny bytu započítal zhodnocení bytu, které si ve skutečnosti zaplatí až kupující. Vy si spočítáte skutečnou cenu, tj. to co zaplatíte prodávajícímu + podíl na úvěru + daň z převodu. pak si řeknete, jestli to za ten byt chcete dát. prodávající Vám cenu nesníží, protože určitě najde aspoň jednu jinou kavku, která na to skočí… vše máte v rukách Vy.. koupit x nekoupit

Vložil Ludmila, 17. Květen 2017 - 7:55

Myslím, že si spíš paní makléřka popletla zástavu s ručením. Budoucí vlastník by si měl veškeré informace ověřit u výboru SVJ.Nedivím se, že se vlastník brání splácet úvěr SVJ, když už jednou bylo vše zohledněno v kupní ceně. Už se zde dříve o takových situacích psalo…

Vložil . (bez ověření), 16. Květen 2017 - 23:26

Neobvyklé je, že byt je zastavený. Na zateplení si svj bere úvěr a byty se většinou nezastavují. Tak to asi bude nějaký malý dům, když se byty zastavovaly. Ten úvěr by měl splatit buď původní majitel nebo budete pokračovat ve splácení vy. Na tom se musíte s nim domluvit. Pokud budete pokračovat ve splácení vy, tak cena za byt by se měla ponížit o nesplacenou částku úvěru. Původní majitel je vychcánek, dejte si pozor.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".