Co učiní SVJ s přeplatkem?

Vložil Počtář (bez ověření), 13. Leden 2022 - 15:22 ::

Opakovaně se zde řeší situace, kdy vlastník jednotky zaplatil méně, než měl (má nedoplatek).

Co když je tomu naopak, vlastník jednotky zaplatil SVJ více, než měl, má přeplatek. Co v takové situaci nastane a co (pokud něco) má vlastník dělat?

 • SVJ vlastníkovi přeplatek vrátí. Vlastník nemusí dělat nic.
 • SVJ přeplatek převede do dalšího účetního období. Vlastník nemusí dělat nic.
 • SVJ z přeplatku nejprve uhradí dluh vlastníka z předchozího účetního období (z předchozích účetních období), je-li takový (jsou-li takové), s případným zbytkem přeplatku naloží podle předchozích bodů. Vlastník nemusí dělat nic.
 • SVJ z přeplatku nejprve uhradí dluh vlastníka na nebytovém prostoru (garáži), je-li takový prostor a je-li takový dluh, ve stejném účetním období nebo z předchozího účetního období a s případným zbytkem přeplatku naloží podle prvních dvou bodů. Vlastník nemusí dělat nic.
 • SVJ z přeplatku nejprve uhradí škody na domě, které vlastník způsobil, poplatky z prodlení, které je vlastník povinen hradit, pokuty, které je vlastník povinen hradit, ad. Se zbytkem přeplatku naloží podle prvních dvou bodů. Vlastník nemusí dělat nic.
 • SVJ si přeplatek ponechá, přeplatek nikam nepřevádí, z přeplatku nic nehradí, vlastníkovi přeplatek nevrátí. Má-li vlastník nějaké dluhy (z předchozích nebo budoucích účetních období, na nebytovém prostoru, z jiného důvodu), tyto dluhy SVJ vymáhá, a to i v případě, že nevyplacený přeplatek tyto dluhy plně pokryje.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Petr, 13. Leden 2022 - 17:45

  Nevím, zda některá SVJ mají zmínku o přeplatku ve stanovách, ale v základu se ptám zda míníte přeplatek na službách nebo na příspěvku správy domu.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".