Co se stavebním spořením?

Vložil Anonymous, 8. Únor 2023 - 15:17 ::

Řada lidí má sjednáno stavební spoření, i přes dvacet let. Co se stavebním spořením v nynější situaci?

Spoření: Pro spoření se nejedná o konkurenceschopný produkt.

Úvěr: Úvěr je možné čerpat pouze do výše rozdílu mezi tzv. cílovou částkou a naspořenou částkou. Tato výše už nemusí postačovat, a to ani v případech, kdy byla původně sjednána dostatečně velkoryse.

Je nějaké řešení?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 8. Únor 2023 - 15:33

    Aby měl stát na další zbytečné utrácení, tak se pravděpodobně státní příspěvek pro stávající smlouvy sníží a pro budoucí smlouvy nezavede. Kdysi byl 4 500, pak 3 000 a nyní je 2 000 Kč

    Při stávající velmi vysoké české inflaci bude asi nejekonomičtější stavební spoření zrušit.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Kydy (bez ověření), 8. Únor 2023 - 16:55

    zrušit se měl příspěvek pro nové smlouvy už dávno! Jediný kdo vydělává jsou stavební spořitelny

    Vložil Spořil (bez ověření), 8. Únor 2023 - 18:22

    Celý produkt se měl už dávno zrušit bez náhrady nebo ještě lépe, neměl se vůbec zavádět.

    Občané podporují stavební spořitelny. Od koho asi berou tzv. státní příspěvek?

    Zhodnocení prostředků i spoření slouží jiné nástroje, nemovitosti se kupují na hypotéku.

    Logika tzv. stavebního spoření je od samého základu zvrácená a ve svém důsledku škodlivá.

    Vložil Petr, 8. Únor 2023 - 18:59

    Dovolím si komentář k debatě o stavebním spoření s odkazem na článek na internetu, a nesouhlasím (zde se Spořilem) že se nemělo zavádět a mělo by se zrušit

    www.seznamzpravy.cz/…mluvi-211933

    20.8.2022 – 12:07 Nerušme stavebko. Má i výhody, o kterých ale banky moc nemluví

    Hlavním cílem stavebního spoření je poskytování úvěrů na bydlení s výhodnou úrokovou sazbou.

    Alespoň tak to zamýšlel zákonodárce v roce 1993, kdy byl schválen zákon o stavebním spoření. V důvodové zprávě k tomuto zákonu se dočteme, že „filozofie stavebního spoření vychází ze spoření při nízké úrokové sazbě a následného čerpání úvěru při nižších sazbách, než odpovídá komerčním úvěrům“.

    Stavební spořitelny poskytují dva typy úvěrů.

    • úvěry ze stavebního spoření
    • a překlenovací úvěry.

    A/ Úvěr ze stavebního spoření má zákonem omezenou úrokovou sazbu, která nesmí být vyšší než úroková sazba z vkladů na účtu stavebního spoření zvýšená o 3 procentní body. Pro získání tohoto úvěru … je však třeba nejprve uzavřít smlouvu o stavebním spoření a několik let spořit.

    Tento úvěr… je prokazatelně levnější než jiné úvěry na bydlení. Přesně tak, jak si předkladatel zákona přál.

    Úroková sazba tohoto úvěru … je pevně sjednána ve smlouvě … a stavební spořitelna ji nemůže jednostranně změnit. Díky tomu musí dnes stavební spořitelny poskytovat levné úvěry i přesto, že konkurence (ostatní banky) prodává své úvěry podstatně dráž.

    B/ Překlenovací úvěr (u kterých zákon úrokovou sazbu nijak nereguluje, a … sazba … věrně kopíruje trh) může stavební spořitelna poskytnout okamžitě. Slouží k překlenutí doby, než klientovi uplyne čekací doba na úvěr ze stavebního spoření. V okamžiku, kdy klient získá úvěr ze stavebního spoření, je překlenovací úvěr převeden na úvěr ze stavebního spoření.

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Naprostou většinu úvěrů „stavebek“ tvoří překlenovací úvěry. Přesné číslo … není veřejně dostupné. Je však téměř jisté, že podíl levných úvěrů „stavebek“ na celkovém objemu poskytovaných úvěrů je menší než 5 %.

    Nárok na výhodný úvěr dnes mají jen ti prozíravější a pak také ti, kterým pomohla náhoda. Pořídili si stavebko, aby spořili a čerpali státní podporu – a dnes s potěšením zjišťují, že mohou navíc získat výhodný úvěr.

    Ale byla by chyba vinit ze všeho jen klienty. Ani stavební spořitelny se nehrnou/nehrnuly do poskytování levných úvěrů.

    Namísto úvěrů ze stavebního spoření prodávají … raději překlenovací úvěry, jejichž úrokovou sazbu zákon nijak neomezuje. A postupně upravují své podmínky tak, aby nemusely poskytovat příliš mnoho úvěrů ze stavebního spoření, které pro ně dnes nejsou výhodné.

    Zákon o stavebním spoření sice není dokonalý, ale předvídá mnohé. Mimo jiné ukládá stavebním spořitelnám povinnost uvádět ve VOP podmínky poskytování úvěrů. A tyto VOP schvaluje Ministerstvo financí. Soudě podle dnešního stavu však stát svůj vliv příliš neuplatňoval. Stavební spoření může velmi účinně podpořit dostupnost bydlení. Stačí požadovat od něj to, co má dělat.

    • – – – – – – – – – – – –
    Vložil Petr, 9. Únor 2023 - 0:19

    Příspěvek je 2×, protože byl označen jako potential spam, a když jsem ho upravil bez odkazu na web, a odeslal, tak mezitím uznal administrátor že nejde o spam, a původní příspěvek uvolnil. Takže je možné ho 1× smazat.

    Problém stavebka je, že byl spořitelnami, médii a podomními dealary prezentován jako nejlepší možnost využití volných prostředků (i když povinně na 5 či 6 let). Nikdy (od spořitelen a dealerů) jsem neslyšel ˝spořte stavebně kvůli výhodnému stavebnímu úvěru, ale spořte s příspěvkem státu 4500 Kč ke vkladu 18000 Kč˝. V situaci, kdy byly rozkrádány nejen kampeličky ale i státem propagované a doporučované penzijní spoření (přičemž výsledkem šetření defraudace několika fondů bylo jen rozprášení odboru dohledu na MF, a penzijní střadatelé byly okradeni) bylo spořitelnami, médii a dealery stavebko nejpropagovanější možnost pro drobného střadatele.

    Vložil Spořil (bez ověření), 9. Únor 2023 - 10:29

    „Problém stavebka je, že byl … prezentován jako nejlepší možnost využití volných prostředků … . Nikdy … jsem neslyšel ˝spořte stavebně kvůli výhodnému stavebnímu úvěru, ale spořte s příspěvkem státu 4500 Kč ke vkladu 18000 Kč˝.“ (Vložil Petr, 9. Únor 2023 – 0:19)

    To odpovídá skutečnosti. Stavební spořitelny totiž stavební úvěry poskytují v minimálním počtu. Pokud chcete stavět, zpravidla nechcete čekat. Stavební spořitelny v hojném počtu poskytují tzv. překlenovací úvěry, které regulovány nejsou a jsou poskytovány za zcela jiných (podstatně horších) podmínek než stavební úvěry.

    Další problém je, že stavební spořitelny jednostranně snížily úrokové sazby podle situace na trhu (inflace) v průběhu spoření z původních 4–5 % p.a. na nynějších 0,5–1 % p.a., zatímco nyní, když inflace roste, tak ponechávají snížené sazby.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".