Co se stane, když shromáždění zvolí nebezúhonného?

Vložil KL (bez ověření), 7. Květen 2015 - 21:15 ::

Co se stane, když shromáždění zvolí předsedou SV nebo členem výboru člověka, který není bezúhonný ve smyslu živnostenského zákona?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 8. Květen 2015 - 8:55

    Osoba, která není bezúhonná, by si toho měla být vědoma, a správně by sama neměla kandidovat za člena výboru a tedy by ani neměla být zvolena.

    Pokud přesto byla zvolena, pak by měla k zápisu do RSVJ podle 1205/2 NOZ prohlásit, že je podle § 6/2 ŽZ bezúhonná. Takové prohlášení by bylo křivé a tato osoba, pokud by přesto trvala na svém prohlášení a zapsání do RSVJ, by mohla být trestně stíhána.

    Takovou osobu soud nezapíše, protože bezúhonnost si ověřuje v rejstříku trestů.

    Vložil KL (bez ověření), 8. Květen 2015 - 10:00

    Když si soud ověřuje bezúhonnost v rejstříku trestů, tak pak moc nechápu, proč musí zvolení členové výboru přikládat k návrhu na zápis čestná prohlášení. Zdvojená byrokracie… To ale nechme být, zaměřme se na můj původní dotaz.

    Zajímalo by mě totiž, jaký tato volba má účinek navenek. Shromáždění zvolí členem výboru nebo předsedou společenství nebezúhonnou osobu:

    Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena

    Shromáždění takovou osobu zvolilo, vlastníci o nebezúhonnosti věděli, přesto dotyčného zvolili. Dotyčná osoba přiloží k návrhu na zápis „prohlášení o nebezúhonnosti“ (tedy žádné křivé prohlášení, ale prohlášení nadmíru pravdivé, kde prohlásí, že byla pravomocně odsouzena), soud takovou osobu nezapíše, jelikož Občanský zákoník vyžaduje bezúhonnost podle živnostenského zákona.

    Mně ale zajímá, jaký důsledek toto nezapsání má pro SVJ, pro statutára a pro třetí subjekty. Bude dotyčná v rejstříku společneství nezapsaná osoba statutárem oprávněná zastupovat SVJ, nebo nikoli? Bude zastupování platné?

    Vložil Zdenek 22, 8. Květen 2015 - 10:36

    Když si soud ověřuje bezúhonnost v rejstříku trestů, tak pak moc nechápu, proč musí zvolení členové výboru přikládat k návrhu na zápis čestná prohlášení. Zdvojená byrokracie…

    Já tomu rozumím tak, že pokud osoba prohlásí bezúhonnost a není bezúhonná, má to pro ni mnohem závažnější důsledky, než kdyby bezúhonnost neprohlásila. Kandidovat za člena výboru, nechat se zvolit a následně zapsat do RSVJ jsou závažné právní akty a neměly by být konány bez vědomí možných důsledků pro osobu, která by nesplňovala podmínky pro tato jednání a přitom o tom věděla.

    Vložil Filipík (bez ověření), 8. Květen 2015 - 12:09

    „Kandidovat za člena výboru, nechat se zvolit a následně zapsat do RSVJ jsou závažné právní akty“

    Podle čeho rozdělujete právní akty na závažné a nikoliv závažné?

    Vložil P_V (bez ověření), 8. Květen 2015 - 9:43

    ŽZ říká, že bezúhonný není ten, kdo se dopustil tr.č. „spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje“. SVJ nepodniká. Bezúhonný ve smyslu ŽZ je tedy každý.

    Vložil lake, 8. Květen 2015 - 10:15

    Pane P_V, Váš výklad zákona je v rozporu s jeho zněním.

    Podle § 6 odst. 2 zákona č. 455/1991 platí, že za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, (anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje), pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena.

    Z uvedeného plyne, že osoba, která byla pravomocně odsouzena pro úmyslný trestný čin v souvislosti s podnikáním, není bezúhonná podle živnostenského zákona. Tedy není bezúhonná ani podle NOZ. Nemůže se stát členem statutárního orgánu SVJ. Při tom je bezvýznamné, že právnická osoba SVJ nevyvjí podnikatelskou činnost.

    Výjimkou by byl pouze případ, kdy odsouzení bylo zahlazeno a na pachatele se hledí jako na osobu, která nebyla odsouzena.

    Vložil svjvmt, 8. Květen 2015 - 7:29

    NIC, nebo jste našel nějaké sankce? Je to zcela vááš problém. Ale to není podnikání, že? Nebo máte ve Stanovách, že předkládá rejstřík trestů, skládá slib, přísahá na bibli?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".