Co je "cena služby" a "náklady spojené se správou.."

Vložil Jiri (bez ověření), 2. Prosinec 2011 - 17:29 ::

Dobrý den, již delší dobu mám problém v SVJ s rozdělením výdajů. Dle ZoVB existují §11 odst. 4 (hovoří o rozúčtování ceny služeb…) a §15 odst. 1 (hovoří o nákladech spojených se správou…). Oba § mají odlišný režim pokud se týká schvalování. Pokud přistoupím ke konkrétním výdajům, nevím kam co zařadit. Můžete prosím někdo poradit s těmito druhy výdajů.(pod který § to spadá ?)

  1. el. energie ve společných prostorech
  2. odvoz odpadu ze spol. prostor (ne z jednotek SVJ)
  3. drobné opravy (výměna zámků ve spol. prosterech,…)
  4. odměna právníka (zastupuje SVJ), soudní poplatky
  5. vedení účetnictví
  6. úklid ve společných prostorech ( ne nikde jinde)
  7. odměna pro členy výboru (a náklady na jejich daňe)
  8. Bankovní poplatky za bankovní účet SVJ
  9. Pojištění budovy ( pouze společných částí)

10)Revize (např. požární) ve spol. prostorech 11)kancelářské potřeby+poštovné ( pro výbor) 12)zálohy na dlouhodobé opravy

Prosím, moc mě nekamenujte, ale poctivě jsem se snažil na webu najít konkrétní informace, ale výsledek nebyl nic moc.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Domovník (bez ověření), 3. Prosinec 2011 - 17:22

    Účinná právní úprava říká, že službami (plněními spojenými s vlastnictvím jednotky) v domě ve správě SVJ jsou:

    teplo na vytápění,

    teplo na ohřev teplé vody,

    další náklady, o nichž SVJ rozhodlo.

    Vše, co není službami, je nákladem na správu domu.

    Už se zde řešilo.

    K názoru přispěvatele Lake, že pojištění nepatří mezi náklady na správu domu: Pokud by pojištění nepatřilo mezi správu ani mezi služby, nechť přispěvatel Lake rovněž uvede, jak by se pojištění rozúčtovávalo. Tazatel jasně uvedl dva režimy rozúčtování.

    Vložil lake, 4. Prosinec 2011 - 19:14

    Pane domovníku,
    tazatel se ptal pouze na "pojištění budovy" a na to jsem mu odpověděl. Takové pojištění cizího majetku kryje v kombinaci rizika bytů i společných částí domu. Platba pojistky se většinou odvíjí od pojistné hodnoty bytů, stanovené pojišťovnou, nikoliv automaticky od spoluvlastnického podílu na domě ve smyslu ZoVB. Pan Clever nemá pravdu, když tvrdí opak. Praktický způsob přispívání na takovou pojistku Vám sdělit nemohu, neboť to závisí na obsahu konkrétní pojistné smlouvy a způsobu ocenění budovy pojišťovnou.

    Tazatel se ovšem nezmínil o jiných pojistkách, např. o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem technického zařízení, nebo pojištění odpovědnosti za škody vzniklé činností statutárního orgánu. Tyto pojistky by nepochybně byly zahrnuty do nákladů na správu podle § 15 odst. 1 ZoVB.

    lake

    Vložil Clever (bez ověření), 4. Prosinec 2011 - 20:26

    Je možné, že obecně nemám pravdu.

    Vycházel jsem z naší smlouvy s Kooperativou (pojištění živelní, pro případ odcizení a vandalismu). V té je uvedena pouze „Agregovaná/celková pojistná částka“ ve výši 225 mil. Kč. Roční pojistné činí 84 tis. Kč.

    Jak jinak byste toto pojistné rozdělil mezi vlastníky jednotek než podle jejich spoluvlastnických podílů na SČD? Zjišťovat (tržní?, účetní?) hodnotu jednotlivých bytů mi připadá dost neproveditelné. Nakonec bychom stejně došli k určení hodnoty bytu podle m2 a cenové mapy. Tedy ve výsledku by se pojistné rozdělilo stejně jako podle velikosti podílů na SČD.

    Vložil lake, 2. Prosinec 2011 - 18:27

    (3, 4, 5, 7, 8, 10, 11) jsou jednoznačně náklady na správu domu.

    (1, 2, 6) bývá řazen mezi služby, ale pokud něco z toho zařadíte mezi náklady správy domu, nic hrozného se nestane. Z hlediska nájemce jde určitě o služby.

    (9 pojištění) je zvlášť: není to ani náklad správy, ani služba (viz § 9a odst. 1 písm. (b) ZoVB)

    (12 dlouhodobá záloha) to si nějak pletete: není to přece výdaj, nýbrž přijatá záloha.

    lake

    Vložil sponzor (bez ověření), 14. Leden 2012 - 19:39

    Zdá se mi nějaké nelogické, že by bod 7, který je uveden v dotazu, by byl celý zahrnut do jednoznačných nákladů na správu domu. V dotazu stojí: „7. odměna pro členy výboru (a náklady na jejich daňe)“ Neviděl bych nelogičnost v první části, je to normální. Ale druhá část, v závorce), to snad nemá jak logiku, tak opodstatnění! Jste schopen to vysvětlit, nebo obhájit? Doufám, že je to nedorozumnění. Se zbytkem souhlas.

    Vložil Pavel, 15. Leden 2012 - 8:37

    Sponzore,

    pokud zcela správně považujete odměny pro členy výboru za náklady na správu domu, tak logicky jsou nákladem na správu domu i „náklady na jejich daně“, i když přesně nevím, co tím autor myslí :-)).

    Náklady na hrubou odměnu člena výboru v sobě obsahují i daň z příjmů, část zdravotní daně a případně i část sociální daně. Hrubou odměnu bude člen výboru zdaňovat a SVJ tu slouží pouze jako výběrčí daní. Celá hrubá odměna je tedy nákladem SVJ, včetně daní, které se odvádí z odměny člena výboru.

    Vedle toho SVJ platí ze svých nákladů i část zdravotní daně popř. i část sociální daně. Tato platba je procentuálně vázána na hrubou výši odměny.

    Zahrnovat hrubou výši odměny do nákladů na správu a náklady na část zdravotní a sociální daně hrazené z prostředků SVJ do služeb, se mi zdá jako vrcholně nelogické.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil sponzor (bez ověření), 15. Leden 2012 - 12:25

    Pane Pavle, díky za vysvětlení, je vidět, že tazatel se špatně vyjádřil, protože v druhé části v bodě 7, v závorce, se zmiňoval o daních. Zmátla mě ta poznámka o dani. Jsem si vědom, co se odvádí ze mzdy a co jsou náklady na tyto odvody. Daň si totiž platí každý sám za sebe, to je v podstatě daň z příjmu. Zbytek jsou zákonem stanovené odvody, které jsou procentuelně určeny jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Jen bych tak mimochodem, tím v žádném případě nechci zpochybňovat vaše vědomosti, zdravotní, sociální a důchodové, jsou zákonem stanovené povinné odvody, není to tedy „klasická“ daň. Po vašem příspěvku jsem si uvědomil, že pisatel se nepřesně vyjádřil. Proto moje reakce. Děkuji za „osvícení“.

    Vložil Pavel, 16. Leden 2012 - 1:13

    Sponzore,

    tazatel Jiří se vyjádřil dobře. Termín zdravotní, nemocenské a důchodové „pojištění“ je neudržitelný, protože se prakticky jedná o daně. Stačí číst odborné ekonomické zdroje. Ostatně i složená daňová kvóta v sobě zahrnuje jak daň z příjmů tak i sociální a zdravotní daň.

    Různý princip daně a pojištění lze vygooglit a tak tím nebudu zatěžovat. České „pojištění“ je zkrátka daň. Ostatně s klasikem „Růže, byť zvaná jinak, voněla by stejně.“.

    Že by se jednalo o pojištění tomu už nevěří ani půlmozci a tak novelizovali ZDP v § 24/2/f a „pojištění“ nahradili „odvodem z úhrnu mezd“.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Jiri (bez ověření), 2. Prosinec 2011 - 22:09

    Děkuji za reakci, potvrdil jste mi můj názor. Je to jenom názor nebo na to existuje nějaký předpis (popř. soudní rozhodnutí) o který bych se v případě sporů mohl opřít ???

    K zálohám na dlouhodobé opravy a údržbu (DZOU); ty jsem zařadil také k problémovým položkám, které člen SVJ-majitel jednotky musí platit. Protože u této položky bývají spory (pokud se neplatí dle majetkového podílu),tak jsem to také zařadil do seznamu. Není mi jasné, zda se členové SVJ mohou (v tom případě jak a podle čeho) dohodnout na jiném poměru (např všichni stejně, bez ohledu na majetkový podíl).

    Stačí hlasování na shromáždění (jakým poměrem ?) nebo musí být dohoda všech ?

    Vložil Clever (bez ověření), 3. Prosinec 2011 - 0:24

    Co se týče pojištění, na pojistné vlastníci přirozeně přispívají podle svého spoluvlastnického podílu. O tom nelze hlasovat. Nevím, jestli je na to nějaký předpis, ale cokoliv jiného by odporovalo logice. Případné pojistné plnění se mezi vlastníky dělí podle podílu.

    Náklady na činnost orgánů společenství (např. odměna výboru, náklady na schůzi shromáždění) se považují za náklady spojené se správou domu, viz §9 odst. 8.

    Co se týče DZO, Lake měl asi na mysli, že záloha je jiný pojem než náklad či výdaj. Na opravy spol. částí domu se pochopitelně přispívá poměrně podle podílu nebo podle dohody (§15 odst. 1). Dohodnout se můžete na čemkoliv. Třeba na tom, že opravu uhradí pan Novák z přízemí. Postup je takový, že někdo navrhne dohodu a následně k ní všichni přistoupí.

    Vložil DavidB (bez ověření), 26. Květen 2012 - 10:38

    Dobry den, rad bych pozadal o radu s vyuctovanim ostatnich sluzeb a predem moc dekuji za odpoved.

    Bydlim v dome, ve kterem mame SVJ a v roce 2009 jsme si odhlasovali novou polozku:

    • ostatní služby, ze které budou hrazeny náklady spojené s chodem společenství – kancel.potřeby, poštovné, kolky, pozemek, ověření podpisu, pojištění domu, bankovní poplatky, revize, deratizace, kopírování, rozúčtování, odečty apod. s platností od 1.7.2009. Předpokl. záloha ročně 80tis.Kč (244Kc na byt dle spoluvlastnickeho podilu).

    Jiz vloni jsme ale meli v teto polozce vyuctovany i odmeny clenu SVJ, coz jsem radne reklamoval. (bohuzel bez odpovedi, tudiz jsem to zatim nezaplatil).

    V letosnim vyuctovani tam mame ale odmeny clenu SVJ nauctovany opet a castka se zvysila na 10tisic Kc za rok za ostatni sluzby, coz je pri zalohach 3t Kc nedoplatek 7t korun…

    Vycetl jsem zde na tomto portalu, ze odmeny clenu SVJ by nemeli byt vyuctovani v ostanich sluzbach, zvlast, pokud to nebylo odhlasovano na shromazdeni SVJ.

    Mam opet psat reklamaci, ci je nejaka moznost, jak to resit? Moc dekuji DavidB

    Vložil lake, 26. Květen 2012 - 11:24

    Pane DavidB,
    soudím, že usnesení shromáždění z roku 2009 je absolutně neplatné. Služby poskytované vlastníkům jednotek jsou něco zcela jiného než náklady na správu domu. Vše, co jste vyjmenoval jsou nepochybně náklady na správu (možná s výjimkou pojištění). Rozdíl je to podstatný:

    • K rozhodnutí o způsobu rozúčtování služeb postačí tříčtvrtinová většina přítomných (což může být těsně nad 37,5%). Ke změně způsobu přispívání na správu je nutný souhlas všech.
    • Ke stanovení záloh na služby nevyžaduje zákon žádné hlasování. Stanovení záloh na správu musí být řádně odhlasováno shromážděním, jinak nelze tyto zálohy vůbec předepsat.

    lake

    Vložil DavidB (bez ověření), 26. Květen 2012 - 11:35

    Dekuji pane Lake, přítomno bylo 11651 podílů z celkového počtu 20761, a tato polozka byla schvalena 11651 podílů. Ale v hlasovani o teto polozce ostatni sluzby v ni nebyly zahrnuty odmeny clenu SVJ, nicmene jsou tam uctovany. Dle vyjadreni spravcovske firmy nemaji jinou moznost tyto odmeny vyuctovat nez je dat do polozky ostatni sluzby. Podam tedy opet reklamaci k vyuctovani. Dekuji Vam DavidB

    Vložil lake, 26. Květen 2012 - 12:42

    Odměna členům statutárního orgánu není služba, nýbrž náklad SVJ na svou vlastní činnost. Hradí se jako ostatní náklady správy – z příspěvků na správu domu. Zdá se, že ani výbor, ani správcovská firma netuší jak se má účtovat. Buďte ve střehu.

    lake

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 26. Květen 2012 - 10:48

    …letosnim vyuctovani tam mame ale odmeny clenu SVJ nauctovany opet…

    • opět podejte reklamaci; jinou cestu než zavřít „penězovod“ nevidím :))
    • a přestaňte platit zálohy zcela a to až do předání veškerých podkladů prokazujících účetnictví SVJ
    • na velikosti záloh tak moc nezáleží – ale na tom za co byly Vaše zálohy rozúčtovány a jakým způsobem. Na tom záleží.

    Neználek

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".