Člen SVJ nechce zpřístupnit stupačky

Vložil Lolek86, 27. Březen 2013 - 12:37 ::

Zdravím,

Máme v SVJ problém. Nedávno jsme se dohodli, že se provede výměna odpadního potrubí (jde o staré litinové trubky) ve stupačkách. Shodou okolností krátce poté nám potrubí popraskalo a teče.

Problém je, že z technického hlediska prý musí s výměnou souhlasit všichni ale jeden z nájemníků s tím nesouhlasí, neboť má stupačky zazděné.

Poptával jsem se na problém v okolí a odpověď byla vždy stejná: výbor SVJ to musí dát při nejhorším k soudu. Výbor sice nájemníkovi skrze právníka poslal dopis, ale tím jeho snaha skončila, navíc předseda výboru rezignoval a je někde v cizině.

Chci se proto zeptat, zda my sami můžeme něco dělat. Je mi jasné, že podle zákona je nájemník povinen prostory zpřístupnit ale můžeme my sami podat žalobu apod.?

Díky

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krobot (bez ověření), 27. Březen 2013 - 17:15

    Objednám firmu a zadám práci. Pokud někdo odmítne přístup tak firma buď najde náhradní řešení (jinou trasu, vložka atd.) nebo ho dopojí na starou litinu a s výměnou nepřístupného úseku budete muset počkat až mu to poteče do bytu. Mezi tím se můžete 5 let soudit. V ruce pak budete mít papír, že Vám má opravu umožnit. S tím papírem si ovšem můžete víte co.

    Vložil lake, 27. Březen 2013 - 18:05

    Je pouze pravda, že je třeba objednat firmu a zadat práci. V žádném případě nic nepřipojovat na starou litinu!!! To je naprostý nesmysl. Právě starý úsek nejspíše praskne a vytopí vše v domě. Takhle se opravy nedělají. To by bylo flikování, ne oprava.

    Naopak je třeba trvat na zpřístupnění všech úseků. Pokud to některý vlastník odmítne, dodavatel sppočítá škodu za své zbytečné prostoje, uplatní ji vůči SVJ a písemně označí byt, do kterého nebyl vpuštěn. Ještě lepší je dát do smlouvy smluvní pokutu (např. 3000 Kč za den prodlení), pak není nutné škodu prokazovat. Po několika dnech částka škody dosáhne zajímavé výše (řádově desítky tisíc), aby stálo za to jít s tím k soudu.

    Soudit se o pouhé strpění vstupu do jednotky je troškaření. Je třeba to vlastníkovi prodražit. Každý den jej informujte jak jeho škoda způsobená zdržením prací postupně narůstá. Informujte také jeho manželku, aby si dala ty peníze stranou z rodinného rozpočtu. Nakonec bude sám prosit, aby pracovníci už konečně přišli a rád jim otevře dveře dokořán. Není nad to když lidé dělají věci dobrovolně a rádi…

    lake

    Vložil Frantík (bez ověření), 7. Květen 2013 - 8:08

    Vlastník pochopitelně v dané situaci není povinnen žádných 3000 Kč denně hradit.

    Pokud se domníváte opak, odkažte na judikát.

    Soustavně tady nabádáte k pokutování vlastníků. K tomu ovšem společenství není oprávněno.

    Vložil lake, 7. Květen 2013 - 9:45

    Pane Frantíku, máte to všechno popletené. Mícháte dohromady dvě různé věci.

    Smluvní pokuta bude samozřejmě sjednána ve smlouvě mezi zhotovitelem díla a objednavatelem (SVJ) za prostoje nezaviněné zhotovitelem.

    Společenství vznikne zaplacením smluvní pokuty majetková škoda. Tu bude vymáhat na osobě, která škodu způsobila (§ 415 ObčZ). Výše škody je známa přesně. Škůdcem je vlastník jednotky, který i přes dvojí prokazatelné (pro jistotu písemné) upozornění nezpřístupnil svůj byt ve dnech a hodinách podle časového rozpisu.

    lake

    Vložil Kormorán (bez ověření), 7. Květen 2013 - 12:01

    „Škůdcem je vlastník jednotky, který … nezpřístupnil svůj byt ve dnech a hodinách podle časového rozpisu.“

    Takovouto povinnost vlastník jednotky nemá.

    Ještě upřesněte, že stačí, aby časový rozpis byl uložen u pošty tři dny předem a nevyhoví-li vlastník, bude na své náklady policejně předveden.

    Vložil lake, 7. Květen 2013 - 12:26

    Pane Kormoráne, povinnost vlastníka jednotky umožnit přístup do jednotky je uzákoněna v § 13 odst. 4 ZoVB. Buď jste blb, který to pochopit neumí, nebo troll, který to pochopit nechce.

    Mějte se pěkně.

    lake

    Vložil Pavel, 7. Květen 2013 - 9:41

    Frantíku,

    nejde o pokutování vlastníka ale o náhradu škody od nepřizpůsobivého prudiče.

    Pokud

    1. byla akce řádně schválena
    2. byla prokazatelně doručena vlastníkovi výzva ke zpřístupnění společných částí domu
    3. byla sankce obvyklá

    a vlastník neumožnil přístup ke SČD, tak by soud velmi pravděpodobně tohoto nepřizpůsobivého prudiče odsoudil k náhradě škody, které jeho protiprávní jednání způsobilo celému SVJ.

    Prudič se může odstěhovat do svého výlučného majetku nebo se musí podřídit zákonu pokud chce být spoluvlastníkem společných částí domu. Na to nejsou třeba judikáty, stačí elementární právní povědomí (selský rozum).

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Žibřid (bez ověření), 27. Březen 2013 - 20:04

    „Je třeba to vlastníkovi prodražit.“

    „Není nad to když lidé dělají věci dobrovolně a rádi…“

    Základní principy práva. Postupně je zde sestavíme.

    Vložil Jandus (bez ověření), 27. Březen 2013 - 16:44

    Zkuste ho něčím korumpovat. Je to rychlejší a účinější.

    Vložil Nortonik (bez ověření), 27. Březen 2013 - 13:49

    Co znamená „dohodli“? Odhlasovali jste si to na shromáždění? A proč jednáte s nájemníkem? Ten s tím nemá nic společného. Musíte jednat s majitelem bytu. Ten má v povinnostech stanovených ZOVB, §13, odst.4. Pokud nechce přesto umožnit vstup, řešte toto opravdu přes soud. Jinak to pravděpodobně ani nepůjde. Můžete ještě majiteli vysvětlit, že ho budete žalovat o vzniklé následné škody z popraskaného potrubí. Vše ale legální cestou – výbor SVJ, popřípadě správcem.

    Vložil Lolek86, 27. Březen 2013 - 14:02

    On to je majitel, jsem to špatně napsal.

    Vložil Viktor_SVJ, 27. Březen 2013 - 13:37

    Co to je „my sami“? Ve stanovach mate urcite napsano, kdo je opravnen za SVJ jednat – typicky v nepritomnosti predsedy vyboru muze jednat mistopredseda vyboru (u nas je 3clenny vybor a vzdy tam musi byt podpis dvou lidi, z nichz aspon jeden je predseda nebo mistopredseda).

    Takze dle meho nezbyva nez vybor i bez predsedy dokopat k cinnosti.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".