Bytová družstva po roce 2014

Vložil Pavel, 9. Červen 2012 - 18:13 ::

Zákon o korporacích č. 90/2012 Sb. (dále jen ZoK) v důvodové zprávě k § 727 až 757 uvádí:

„Právní úprava bytových družstev (dnes roztříštěná mezi občanský i obchodní zákoník) se nově upravuje jednotně a koncepčně.“

Ponechme stranou propagandistický blábol nějakého plzeňského právníka pro nevědoucí poslance a podívejme se, jak je jednotně a koncepčně upraveno působení bytových družstev v budoucnu, zatím předpoklad je od 2014.

1)Obecná ustanovení občanského zákoníku o právnických osobách (§118–209 ObčZ)

2)Obecná ustanovení o korporacích (§201–213 ObčZ)

3)Úprava spolkového práva (§214–302 ObčZ)

4)Obecná ustanovení ZoK dopadající na všechny obchodní společnosti a družstva (§1–94 ZoK)

5)Obecná ustanovení ZoK pro družstva (§552–726 ZoK)

6)Ustanovení o bytových družstvech (§727–757 ZoK)

Jednoduché, jednotné, koncepční, přehledné a neroztříštěné do dvou právních norem.

A pokud si např. současná bytová družstva nedají do názvu označení „bytové družstvo“ (dosud to samozřejmě není povinné, údajně liberální ZoK to však vyžaduje) ani po výzvě rejstříkového soudu, tak je soud zruší a nařídí jejich likvidaci (§777/2 ZoK). Výzva soudu bude doručena do datové schránky, kterou malá bytová družstva moc nevybírají a na problém je zaděláno. (Neomlouvám je, jen konstatuji)

V současné době je připravována technická novela, která má odstranit alespoň některé chyby ZoK. Výše uvedený chaos však nebude napravovat.

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil null (bez ověření), 12. Červen 2012 - 16:30

    Pan Pavel uvedl §§ a celkový počet zákonů, kde jsou s účinností od 1.1.2014 jednotně a koncepčně upravena BD.

    Škoda, že zatím rovněž neuvedl §§, pro účely portalsvj.cz, kde jsou upravena SV po 1.1.2014.

    Vložil Votočka, 11. Červen 2012 - 12:26

    Fujtajb.

    Proč nás, pane Pavle, strašíte. Do 01/01/2014 je ještě daleko a jak známo, četr nikdy nespí. Třeba se půlmozci vzbudí (procitnou) a Vámi citované napraví. Prozazím máte bohužel pravdu.

    Jinak nás chraň a ochraňuj........., nebo také děj se.........

    Ten dnešní den již hezký nebude

    V1otočka

    Vložil Pavel, 11. Červen 2012 - 13:26

    Pane Votočko,

    když už jsem Vám den zkazil, tak ještě něco přidám. :-))

    Obchodní zákoník byl přijat v roce 1991 a na svou dobu byl poměrně moderní. Rozhodně se o něm nedalo tvrdit, že je „totalitní“.

    ObchZ vychází z německého práva a tak lze při jeho výkladu použít německou literaturu a judikaturu.

    Asi z ideologických důvodů dochází k diskontinuitě jak NObčZ tak i Zákona o korporacích. U ZoK to řada odborníků nechápe, uvádějí, že šlo ObchZ pouze „opravit“ či „rekonstruovat“ nicméně bylo rozhodnuto, že bude „zbořen“. Začíná se tedy na zelené louce a autoři ZoK mohou začít psát své spisky a přednášet. Protože patrně jen oni ví, co těch 800 paragrafů vlastně představuje.

    Základ ZoK je na plzeňské právnické fakultě mimo německé a britské právo. Taková „zlatá“ střední cesta. :-)) Zlatá jen pro někoho. Protože silně vzroste potřeba právní asistence pro činnost obchodních společností a družstev.

    Podle článků autora ZoK doc. Havla (absolvent a bývalý docent PF Plzeň) a ministra spravedlnosi (absolvent a bývalý děkan PF Plzeň) se s posunem termínu neuvažuje a ZoK bude mít do účinnosti jen malou technickou novelu.

    Na druhé straně se má koncem týdne oteplit a má nastat léto. To je prima, ne?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Votočka, 12. Červen 2012 - 14:55

    Nuže dobrá. Léto snad nastane, že je to prima, já souhlasím, jsou však tací, kteří léto nemusí. Inu, kdybychom byli všichni stejní, byla by to nuda.

    Opět děkuji za další rozšíření mých obzorů nebo zorniček? Nejsem si jist. Čím jsem si naopak zcela jist, že se s těmito taképrávními předpisy budeme muset naučit žít. No co. Pamatuji i horší časy. Jen namátkou. Zákon 235/2004 vstoupil v platnost dne 01/05/2004 a publikován byl kdy? Vzpomenete si pane Pavle? I bez hledání si vzpomínám, že to bylo někdy po 15. dubnu 2004. Nebo se pletu?

    Tak nebo onak, svorně s klasikem vykřiknu, až to nastane: „Léto budiž pochváleno.“

    Přeji další sluncem zalité dny.

    Votočka

    Vložil Pavel, 12. Červen 2012 - 22:52

    Pane Votočko,

    na tu trapnou záležitost si vzpomínám. Zcela nový ZDPH byl publikován 23.4.2004 s ú­činností od 1.5.2004.

    Jeho publikaci blokoval jeden subalterní úředník, který nemaje tehdá pera ze zahraniční cesty ani pod zákon nepřipojil svůj podpis.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Votočka, 13. Červen 2012 - 11:24

    Jak prosté.

    Nechcete mě přibrat do hry?

    Tohle by mi také šlo. Zapomenout do zákona dodat odst. 11 (v oné historické době to bylo u § o vratných obalech)

    Pokud dorazím do zaměstnání (všimněte si prosím: DO ZAMĚSTNÁNÍ, ne do práce) v nemilostivé náladě, tak prostě odsunu vydání zákona na jindy (no a co?).

    Nebo záměrně budu protahovat vydání vyhlášky, kterou mám napsat, jelikož se mi do toho nechce, neb je to moc práce, potažmo musím komunikovat s kolegou, jehož zrovna nemusím.

    Jak se Vám líbí mé pracovní nasazení? Mě moc. Koneckonců, co by občané za ty drobáky, co mi platí chtěli, že?

    Tak snad opět sluncem zalité další dny.

    Votočka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".