Bourání staré kůlny

Vložil rom.vasicek, 12. Červenec 2020 - 20:35 ::

Dobrý den,

prosím o radu. Na společném dvoře našeho domu (10 bytových jednotek) stojí stará cihlová kůlna. Zjevně je narušená statika a stává se již nebezpečnou pro okolí (popraskané zdi, prohnilé trámy). Na poslední schůzi SVJ se 9 členů z deseti shodlo na jejím odstranění. Jeden člen se nezúčastnil a je proti. Jak máme postupovat dále? Je potřebný souhlas VŠECH vlastníků jednotek, nebo stačí jejich většina? Jsou nějaké možnosti, jak rozhodnout o odstranění stavby bez souhlasu všech?

Předem děkuji za odpověď,

S pozdravem,

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 13. Červenec 2020 - 8:18

  V první řadě si přečtěte prohlášení vlastníka budovy.

  Není-li kůlna uvedena v prohlášení jako „společné příslušenství domu“, případně „stavba věcně příslušná k domu“, pak pátrejte v katastru zda je „kůlna“ vedena jako samostatná stavba (nebo jako stavba která je součástí pozemku) a zjistěte kdo je vlastníkem stavby/pozemku.

  Nenajdete-li o „kůlně“ nic v žádném z uvedených zdrojů, pak nejspíše jde o drobnou stavbu (která se do katastru nezapisuje), nebo o „černou“ stavbu. O jejím osudu rozhodne vlastník pozemku. K rozhodnutí musí být vyzváni všichni spoluvlastníci.

  Podle § 1169 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že „[k]e změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna společných částí, při které se nemění velikost podílu na společných částech, nejde-li o části ve výlučném užívání vlastníka jednotky“. To platí, pokud v prohlášení nemáte uvedeno vyšší hlasovací kvorum.

  Pokud „kůlna“ není zmíněna v prohlášení, pak soudím, že by se hlasovalo stejným kvorem: souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek.

  Justitianus

  Vložil Vlastník kůlny (bez ověření), 12. Červenec 2020 - 22:53

  Nepíšete, kdo je vlastníkem kůlny, kterou chcete odstanit, ani zda máte jeho souhlas.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".