Balkony a lodžie podle § 1180,odst.1 NOV

Vložil Limit, 2. Duben 2014 - 6:06 ::

Dobrý den,můj dotaz se týká balkonů a lodžií,které využívá výlučně jen vlastník bytu.Vyrozuměl jsem,že od 1.1.2014 se má stanovit příspěvek za účelem financování oprav.Rozumím tomu dobře,že vlastník bude hradit do společného účtu měsíční paušál podle rozměru balkonu nebo lodžie _ podle rozhodnutí Shromáždění?Ale opravy bude hradit na své náklady?
Naše SVJ vzniklo 12.4.2012.Do kterého data máme povinnost přepracovat Stanovy? Děkuji za odpověď Limit

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Steve KH (bez ověření), 3. Duben 2014 - 11:42

    Pane „Limite“, u vás je to logicky jasné, pokud, jak uvádíte, všechny byty mají balóny a ještě stejně velké. Pokud budete přispívat do vašeho fondu podle vlastnického podílu, takto odváděný příspěvek správně odráží nastalý právní stav (po platnosti NOZ). U nás to máme ale poněkud komplikovanější: z hlediska stavebního, dva různé typy bytů – bez lodžií a s lodžiemi (u vás máte balkóny), přičemž, jako u vás, se do podlahové plochy, plocha lodžií nezapočítává. Nicméně v souladu s Prohlášením vlastníka se do fondu podle tohoto Prohlášení přispívá podle velikosti vlastnického podílu (který je odvozen ze započítané podlahové plochy) a lodžie (opět podle Prohlášení) výlučně náleží do vlastnictví vlastníků těchto bytů. Lake má 100 % v tom, že vlastníci lodžií (balkónů) v takto nastaveném právním prostředí si musí veškeré opravy, údržby hradit ze svého. Ale jak naložit ze skutečností, kdy NOZ jednoznačně stanovuje, že lodžie (balkóny) a nebo další obdobné prvky patří do společných částí? Již před platností NOZ byla napříč diskutována problematika jednotného vzhledu fasády a fasádních prvků. Mnoho vlastníků, na základě výše popsaného, se domnívá, že pokud je cosi ve výlučném vlastnictví, může si o tomto „cosi“ rozhodovat po svém. Kdyby se Společenství držela striktně principu, že lodžie jsou ve výlučném vlastnictví vlastníka dotčených bytů, a rozhodla by se rekonstruovat fasádu (např. zateplení), stačil by jediný vlastník, který by nesouhlasil s rekonstrukcí části svého výlučného vlastnictví a nikdy by se nepodařilo nic dotáhnout do zdárného konce. Podle mého názoru NOZ tuto problematiku velmi dobře rozpoznává a určuje, že lodžie (balkóny) jsou společné (neoddělitelný fasádní prvek) a tudíž ti, kteří ho vlastní, musí do fondu přispívat cosi navíc (o kolik, to si určí Společenství). Současně je ale podle NOZ stanoveno, že lodžie (balkóny) přístupné pouze z bytu, jsou ve výlučném užívání dotčeného vlastníka. Nicméně NOZ také připouští, že pokud je stav před NOZ v rozporu se stavem po platnosti NOZ, má se přihlížet k Prohlášení. Závěrem, pokud bych to shrnul, pravděpodobně existují pouze dvě cesty, jak z toho celého ven:

    1. Držet se striktně Prohlášení a spoléhat, že vlastníci lodžií (balkónů) mají zdravý rozum;
    2. Sladit současné Prohlášení s NOZ. To ovšem předpokládá opět zdravý rozum vlastníků.

    Podle mých zkušeností a znalostí, 100 % Společenství v okruhu mého působení, v rámci rekonstrukce (zateplení) domů, financovala rekonstrukce lodžií (balkónů) ze svých fondů a nestarala se o to, kolik by měli přispět vlastníci lodžií (balkónů). O tom, že takovým postupem došlo k neoprávněnému obohacení u vlastníků lodžií (balkónů) pravděpodobně nemůže být pochyb. Ale není možné se takovému postupu divit: byla to ta nejjednodušší cesta k dosáhnutí stavu, ze kterého mají užitek všichni bydlící ve společném domě. Steve

    Vložil Limit, 3. Duben 2014 - 15:27

    Limit Díky za příspěvek pane Steve,máte naprostou pravdu.

    Vložil anon (bez ověření), 2. Duben 2014 - 8:40

    Prohlášení vlastníka vypracoval původní vlastník budovy. Společenství by mělo Prohlášení mít, protože to je základní věc. Prohlášení by mohl mít váš smluvní správce, jinak je Prohlášení k mání na Katastru nebo třeba my máme Prohlášení také v rejstříku společenství. Co se týče balkónů, řídíte se platným Prohlášením vlastníka. Balkóny nemůžete převádět sem-tam, jak jsi někdo vzpomene.

    Vložil Limit, 2. Duben 2014 - 9:54

    Limit

    Díky za vysvětlení,omlouvám se za neznalost.U nás se tento dokument pravděpodobně jmenuje Dohoda spoluvlastníků budovy o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k budově se vznikem vlastnictví jednotek ze dne 16.3.2012.Jeden opis této Dohody je uložen na katastrálním úřadu,jednou u dokladů SVJ a každý vlastník má svou kopii.Na tomto dokumentu je u každého bytu uveden dodatek Balkon – 5,2m2 – výměra balkonu se do podlahové jednotky nezapočítává.Tudíž se nás § 1180 NOV netýká? Ještě mi prosím zodpovězte jeden dotaz.Pokud nemáme ve Stanovách Společenství zakotveno,že každá změna v textu musí projít notářským zápiesm,můžeme si měnit Stanovy podle potřeby.A kam se Stanovy s novým textem mají posílat?Díky předem

    Vložil lake, 2. Duben 2014 - 11:42

    Dohoda spoluvlastníků je totéž co Prohlášení vlastníka. Ale požádal jsem Vás, abyste napsal co praví o balkonech. To hledejte v oddílu „Společné části domu“. Nejsou-li balkony v této části zmíněny jako společné, pak hledejte v popisu jednotky. To, co jste citoval, je seznam toho, co je ve vlastnictví vlastníka jednotky? Balkon tedy není společný.

    V tom případě úvodní dotaz je zodpovězen: balkony, které nejsou společné, samozřejmě opravuje a udržuje na své náklady každý vlastník balkonu. Není jeho povinností hradit na účet SVJ nic, co by se mělo týkat oprav jeho vlastního majetku.
    --------------------------------------------------------------------------------

    P.S. Nesnažte se skákat z tématu na téma a neptejte se v jednom dotazu na víc věcí najednou. Na tomto portálu je 78533 příspěvků. Pravděpodobně v nich najdete odpovědi. Použijte buď „Hledat“ (vpravo nahoře), nebo seznam štítků.

    lake

    Vložil anon (bez ověření), 2. Duben 2014 - 8:46

    Když si zadáte nahoře do vyhledávače Prohlášení vlastníka vyjede vám spouste informací, které si můžete přečíst a získáte přehled co je Prohlášení a co obsahuje.

    Vložil lake, 2. Duben 2014 - 8:02

    Napřed si přečtěte prohlášení vlastníka, a napište to sem, aby bylo zřejmé co praví o balkonech.

    Pak byste si měl uvědomit, že neexistuje žádná povinnost přepracovat stanovy podle § 1180. Patři te k těm mnoha, kdo nepochopili obsah nové právní úpravy.

    lake

    Vložil Limit, 2. Duben 2014 - 8:34

    Limit

    Neptal jsem se na přepracování Stanov podle § 1180.Ptal jsem se na přepracování/slo­víčkaření/ podle NOV.Např. ne pověřený vlastník,ale předseda Společenství apod. Nerozumím pojmu prohlášení vlastníka,kde ho najdu? Nakonec ještě chci poznamenat,že jsem si myslel že tento portál slouží k laskavé informovanosti těch,kteří chtějí svou práci dělat dobře.Šlendriánu v naší republice už je dost!

    Vložil svj zavodumiru, 4. Duben 2014 - 19:42

    Kdo nechce/nedokáže poradit, ať aspoň nebuzeruje :-) Ne každý má čas/chuť probírat se řádově stovkou výsledků hledání.

    Vložil jpinkava, 2. Duben 2014 - 11:46

    myslím, že se vám „laskavé informovanosti“ dostává a že portál jako jeden z mála svůj účel plní – díky za něj. Mnoho věcí se tu omílá stále dokola a proto zřejmě pravidelným přispěvatelům dochází trpělivost. Správně doporučují vyhledávač a o věcech více přemýšlet. Zbytečně se cítíte ukřivděný a popravdě, Váš dotaz je také v podstatě šlendrián, ačkoli věřím, že chcete svou práci dělat dobře.

    Vložil Limit, 3. Duben 2014 - 15:43

    Limit Víte pane ipinkavo,že vám vlastně závidím,že ihned rozeznáte co je červené a co bílé.Já příspěvky na tomto portálu pročítám již rok,ale někdy se tři přispěvovatelé dohadují jak to mám být a nakonec se neshodnou,kde je pravda?Ale proto je to diskuze,uznávám.Pak si řeknu,že se zeptám.Jenže vzápětí mě někdo utře pro neznalost.Kdybych si věděl rady,neptám se!Necítím se ukřivděný,jen jsem se vám chtěl omluvit pokud jsem vám šlápl na kuří oko.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".