Balkon

Vložil Aneta Vankova, 17. Květen 2019 - 21:18 ::

Dobry den,

Jsme tretim vlastnikem bytu, v dobe, kdy probihaly reklamace na nater balkonu, byt nikdo neobyvat, vlastnik nenechal balkon natrit. Na zabradli je pouze zakladovy nater. Jsme jediny byt, ktery ma v soucasne chvili rezave zabradli. Rezave jsou i srouby, ktere drzi bocni desky. Pred tremi lety jsme to oznamili predsedovi SVJ, ktery nam rekl, at zkusime sami poptat nejakou firmu. Po trech letech hledani se nam ji podarilo sehnat. Kdyz jsme to chteli probrat na schuzi vlastniku (seznamit je s cenovou nabidkou, predseda totiz trval na tom, ze je nutne natrit vsechny balkony), sesla se jen zanedbatelna cast vlastniku, tudiz jsme nemohli hlasovat. Chteli jsme tedy pripravit dotazniky. Drive, nez jsme je odeslali, tak mi predseda SVJ poslal e-mail, ve kterem uvedl, ze se ze sveho balkonu koukal na náš balkon, a ze se mu nezda byt ve spatnem stavu, tudiz celou akci balkony ukoncuje. A pokud bychom meli i presto zajem o opravu balkonu, musíme si pozvat soudniho znalce, ktery oznaci nas balkon za havarijni a az pote bude mozna jeho oprava. Cheli jsme si opravit balkon sami, na vlastni naklady, ale poskal mi vyhruzku, ze musime dodrzet stejny odstin i pouzity material na desky (coz je prakticky nemozne – bocni desky jsou pokryte mechem a pokud pri cisteni prasknou, nesezeneme uplne stejne, nebo netrefime stejny barevny odstin).

Mame nejaka prava, jako vlastnici? Opravdu jsme rukojmi predsedy, ktrry se jen nahne z balkonu a vec uzavre? Nevime si rady.

Dekuji za odpoved

  • balkony

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil tep (bez ověření), 18. Květen 2019 - 6:54

Vy i předseda SVJ asi neumíte aplikovat §1180 NOZ. Pokud dům není památkově chráněný, nemusíte si na nátěr balkonu zvát firmu, když si to dovedete natřít sama. Odstín barvy by se neměl příliš lišit od ostatních balkonů. Opravu ale musíte udělat na vlastní náklad pokud v SVJ od platnosti NOZ nemáte speciálně stanovený příspěvek na údržbu společných částí domu ve výlučném užívání. Opravu nemusíte ani oznamovat v domě, pokud při ní nebudete dělat nadměrný hluk a nemělo by při ní dojít k znečištění ostatních částí domu a balkonů pod Vámi. Než budete dělat nátěr, domluvte se s vlastníkem bytu pod Vámi, že mu balkon po dobu opravy pokryjete fólií pro případ, že by Vám barva ukápla. A s těmi odstíny barvy to nebude tak divoké, když předseda nepoznal, že máte balkon natřený jen základovou barvou… Základová barva by měla mít jiný odstín, ať je poznat, co je ještě nenatřeno definitivně. Podobně to platí i o deskách…

Vložil Hrubý (bez ověření), 18. Květen 2019 - 10:06

§ 1180 řeší pouze stanovení výše příspěvků.

Údržbu společných částí ve výlučném užívání řeší § 1175 odst. 2:

„(2) Vlastník jednotky udržuje svůj byt, jak to vyžaduje nezávadný stav a dobrý vzhled domu; to platí i o společných částech, které má vlastník jednotky vyhrazeny ve výlučném užívání.“

Ještě přesněji to formuluje novela (s předpokládanou platností od příštího roku), ve které bude nové znění odst. 2 § 1175:

„(2) Vlastník jednotky spravuje svůj byt, jak to vyžaduje ne závadný stav a dobrý vzhled domu; jde-li však o společné části uvnitř bytu a společné části, které slouží vlastníku jednotky k výlučnému užívání, provádí a hradí pouze údržbu a drobné opravy.“

Vložil tep (bez ověření), 18. Květen 2019 - 13:28

Zatím má vlastník povinnost spravovat společnou část domu ve výlučném užívání na vlastní náklad. Vyplývá to nepřímo z § 1180. Kdy SVJ stanoví výši příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad v zákoně není, proto na to většina SVJ kašle. Nevadí to moc, pokud mají všechy byty shodné balkony, problémy nastávají v domech, kde jsou některé byty bez balkonů.
Je pěkné, že sledujete vývoj legislativy, ale zatím by se nikdo neměl řídit zněním § dokud to neschválili zákonodárci a dokud novela nevešla v platnost.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".