antena - povinnosti člena spoluvlastníků bytů

Vložil luckamosk, 14. Listopad 2008 - 11:27 ::

Dobrý den,

ještě bych se ráda zeptala, pokud tedy SVJ se souhlasem většiny chce namontovat společnou antenu na TV, kterou nechci, tak prostě musím zaplatit svůj díl peněz. Nicméně, když se dohodnou na kabel na internet, který opět nechci, opět ho musím platit? Mám nějaká práva jako vlastník jednoho z bytů, když prostě s něčím nesouhlasím a jsem přehlasována? Je v zákoně dáno na co všechno si mohou dovolit chtít ode mě peníze??? Pokud nezaplatím částku na kabel na internet mohou mě dát k soudu? Považuji to za nadstandartní a naprosto nepotřebné pro správný chod domu…No a ještě se chci zeptat, když už to tedy musím platit, je nějaká minimální lhůta, kterou mi musí na to zaplacení dát?

Děkuji…

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymoussa (bez ověření), 17. Listopad 2008 - 15:44

  Vrátím se ještě jednou k původnímu dotazu. Antény a rozvod internetu. O STA nemá smysl diskutovat je to s největší pravděpodobností společná část domu a pokud shromáždění řádně rozhodne (podle stanov) je to jasné. Rozvod internetu – pokud by se vybudoval a měl by se stát společnou částí domu tak musí dojít ke změně Prohlášení a pak je zapotřebí 100% souhlas všech vlastníků. Osobně si myslím, že pokud prosazuje výbor internet tak asi prosazuje hlavně zájmy svoje osobní a zájmy určité skupinky spřátelených vlastníků. ALE jde to i jinak proč si vlastníci co mají zájem o rozvod internetu nevybudují síť za své??? A kdo bude mít v budoucnu zájem tak se přípojí a doplatí, znám takové případy z okolí a myslím, že je to lepší řešení než dělat z lidí blbce. Neznám víc podrobností ale taky jsem tu položil otázku, co když shromáždění řádně schválí rozvod internetu z tzv. FO co stím???? JarekSVJ

  Vložil mbr00 (bez ověření), 16. Listopad 2008 - 6:45

  Zajímalo by mě,jakou máte anténu na televizi, když nechcete společnou a to samé s internetem

  Vložil Vizi, 16. Listopad 2008 - 8:45

  Co třeba ADSL a O2TV? Nemyslím si, že tohle je podstatné, důležité je to, že spoluvlastníci nutí finančně se podílet na vybudování věci, kterou nechce využívat a nepotřebuje jí.

  Vložil JarekSVJ, 16. Listopad 2008 - 20:21

  Vizi ale to je pořád dokola… pokud je STA v prohlášení vlastníka určena jako společný prostor a shromáždění řádně rozhodne o rekonstrukci STA tak není co řešit.....

  Vložil Vizi, 16. Listopad 2008 - 21:16

  Já vím, ale přesně to jsem přeci říkal :-) Je to o pár příspěvků níž, tady se jedná o připojení k internetu, které nejspíš bude zcela novou záležitostí v prohlášení neuvedenou. Navíc tohle byla odpověď na zvídavou otázku „a jakou máte anténu … a to samé s internetem“

  Vložil Anonymoussse (bez ověření), 16. Listopad 2008 - 22:58

  To se omlouvám asi jsem to tady v těch spletitých diskuzích přehlédl ale jsem rád, že se shodnem : 1.STA – pokud je společná v viz. Prohlášení vlastníka – rozhoduje pravomocně a řádně o osudu shromáždění(opravy, rekonstrukce…atd.) 2.Rozvody na internet – tady to může být složitější , nutit nenutit ale co když zase pravomocně a podle stanov rozhodne shromáždění o tom že se z tzv. fondu oprav vybudují rozvody na internet… Např. to je to samé jako když bude řádně schválená oprava střechy a vlastník v přízemí se bude domnívat, že se ho to netýká…Nebo nemám pravdu??? JarekSVJ

  Vložil Anonymo (bez ověření), 14. Listopad 2008 - 19:14

  Ptáte se, zda máte nějaká práva jako vlastník, když s něčím nesouhlasíte a jste přehlasována. Podle ZoB § 11, odst.(3) ................... Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.

  Vložil Emanuel (bez ověření), 14. Listopad 2008 - 11:37

  Vážená paní Lucko,

  je třeba rozlišovat pořizovací a provozní náklady. Rovněž je třeba si ujasnit, zda náklad patří do nákladů do správy domu (a pak se spolu s ním rozpočítá podle spoluvlastnického podílu, leda že by by všichni souhlasili s jiným způsobem rozpočítání, tj. hradí i ti, kteří věc neužívají) a nebo do služeb zajišťovaných společenstvím (a pak se rozpočítává podle rozhodnutí společenství, tj. v daném případě asi nejvhodněji podle počtu zásuvek daného vlastníka, což znamená, že při nulovém počtu je nulová úhrada).

  Rád jsem Vám pomohl.

  Emanuel

  Vložil luckamosk, 14. Listopad 2008 - 12:17

  Děkuji moc za odpověď,

  nemohl byste to prosím ještě více rozepsat…Kam náklad za kabel na internet patří mohu zjistit od SVJ?

  Vážne díky

  Vložil Vizi, 14. Listopad 2008 - 16:15

  Odpověď by mělo dát Prohlášení vlastníka kde by měly být určeny společné části budovy, které jsou společné vlastníkům všech jednotek popř. ty, které jsou společné vlastníkům jen některých jednotek, takže by bylo vhodné se obrátit na výbor SVJ či pověřeného vlastníka.

  Řekl bych, že pokud v tomto dokumentu něco uvedené není (např. onen rozvod internetu), pak nemáte povinnost toto hradit pokud danou věc nevyužíváte a její úhrada by tedy měla být stanovena jiným způsobem než podle podílů. Na druhou stranu pokud se spoluvlastníci rozhodnou znovu aktivovat společnou anténu, která je v prohlášení určena jako společná všem (i když třeba fyzicky na domě není), pak jste zřejmě povinna odhlasovaný způsob financování respektovat přestože anténu užívat nebudete.

  Má to ovšem zřejmě spoustu ale, takže třeba mě někdo doplní, opraví nebo uvede vše na pravou míru.

  Vložil G.X, 17. Listopad 2008 - 13:09

  Postupovat takto striktně je poněkud nereálné. Realita je taková, že se něco vybuduje a pak (možná) zanese do Prohlášení vlastníka (spíš ne).

  Každopádně ale ani v zákoně nevidím povinnost zanášet do Prohlášení věci, které ještě nenastaly … co myslíte?

  Druhá poznámka je, že prohlášení vymezuje nejen spol. části domu, ale také jednotky a co k nim náleží. Pokud tam „internetový rozvod“ není uveden ani v jedné kategorii, pak dle PRohlášení nerozhodnete.

  Nicméně, pokud jeho vybudování zajistilo SVJ na základě rozhodnutí shromáždění, pak z toho lze dovodit, že společnou částí bude.

  Mně přijde jako rozumné vybudovat to jako společnou část s příspěvky všech (ostatně – zvýší to hodnotu bytů), a dále na rozpočítávání nákladů na službu se dohodnout tak, že budou platit ti, kteří internet využívají.

  G.X.

  Vložil Vizi, 17. Listopad 2008 - 15:21

  Dobře a jaké je potřebné množství vlastníků pro schválení takového návrhu? Já už jsem z toho totální jelen :-(

  Vložil G.X, 17. Listopad 2008 - 15:56

  ad vybudování internetu – nahlédněte do stanov: je možné, že rozhodnout o taková investice může být v kompetenci i jen výboru.

  ad změna Prohlášení: 75% přítomných hlasů.

  Ale jak říkám – důležité je rozhodnutí o investici. ZDa se to pak zanese do Prohlášení je druhotné a dle mého názoru ne až tak podstatné.

  G.X.

  Vložil PetrF (bez ověření), 17. Listopad 2008 - 14:07

  Pan G. X. v zákoně nevidí povinnost zanášet do Prohlášení věci, které ještě nenastaly.

  Já v zákoně nevidím ani povinnost zanášet do Prohlášení věci, které již nenastaly (po datu sepisu původního Prohlášení).

  Podle zákona Prohlášení slouží jednorázovému vymezení jednotek vlastníkem, aby mohly být samostatně zapsány na katastru.

  PetrF

  Vložil G.X, 17. Listopad 2008 - 15:47

  domnívám se, že to lze dovodit z Katastrálního zákona. Vlastník je povinnen ohlásit a doložit změny týkající se jeho nemovitostí do 30 dnů od jejich vzniku.

  Představte si případ, že rozdělíte jednotku (nebo upravíte spol. prostory) tak, že vzniknou nové jëdnotky. A pak je budete chtít prodat. Tím chci jen říct, že poukaz na údajnou jednorázovost vydání P.vlastníka neobstojí.

  G.X.

  Vložil PetrF (bez ověření), 17. Listopad 2008 - 16:02

  Souhlasím s panem G. X., že lze dovodit povinnost udržovat prohlášení vlastníka v těch částech, které se zapisují do katastru, resp. katastr zřejmě nezapíše změnu v zapisovaných údajích bez změny prohlášení.

  Tady se ale bavíme o věcech, které jsou obsahem prohlášení, ale do katastru se nezapisují.

  PetrF

  Vložil Vizi, 17. Listopad 2008 - 15:17

  Vidíte a mě zrovna v souvislosti s Prohlášením „buzerovala“ úřednice původního vlastníka, tedy bytového družstva, když jsem si podával žádost o souhlas s proražením nosné zdi ve svém bytě s čímž bude spojena úprava velikosti koupelny na úkor chodby. A to přesto, že družstvo již je po vzniku SVJ pouhým spoluvlastníkem několika bytů. Teda abych té paní nekřivdil, říkala že je to moje věc, že v tom jejich souhlasu bude podmínka neměnit dispozice jádra, protože to je tak zanesené v Prohlášení a dodala, že jak si to ve skutečnosti udělám je na mě. Ale že bych každopádně měl změnu nechat zanést do Prohlášení, protože už jádro nebude umakartové a dál už ani nevím, moc sem jí neposlouchal a litoval, že jsem tam chodil.

  Vložil PetrF (bez ověření), 17. Listopad 2008 - 15:41

  Přijde mi poměrně pochopitelné, že by se prohlášení vlastníka mělo udržovat v souladu se skutečným stavem. Jenom se ptám, kde je tato povinnost uložena.

  (Návrh nového ZoVB už jasně stanoví, že společenství uchovává platnou dokumentaci domu a udržuje ji v souladu se skutečným stavem, nebo něco na ten způsob.)

  PetrF

  Vložil Anon (bez ověření), 14. Listopad 2008 - 16:49

  Návrh nového ZoVB (= výklad stávajícího ZoVB) to vidí přesně naopak než Vizi, totiž pokud není o něčem výslovně dohodnuto, že je to součástí jednotky, pak se jedná o společnou část domu.

  Vložil ivo6 (bez ověření), 15. Listopad 2008 - 22:37

  A jak ten vyklad souvisi s internetem? Jinak receno, kdyz se vlastnici rozhodnou, ze umisti do kocarkarny becku a zavedou pivovod do kazdeho bytu, bude taky povinnost prispivat pro vsechny?

  Vložil PetrF (bez ověření), 15. Listopad 2008 - 22:51

  Kolik kohoutků pivovodu na jednotku obvykle projektujete? Je to dobrý nápad.

  Nicméně se nejedná se o službu, takže nám to jako příklad v diskusi nepomůže.

  Vložil Vizi, 16. Listopad 2008 - 8:41

  Proč by nám nepomohl? Jaký je rozdíl mezi bečkou ve sklepě a rozvodem trubek od ní do jednotek, které o toto mají zájem a switchem někde v domě a rozvodem datové sítě do jednotek, které o toto mají zájem?

  Vložil Vizi, 14. Listopad 2008 - 18:50

  Dobře a pokavaď tam ta věc doposud není? Platí tedy ustanovení §11 odst. 5, takže v případě nově budovaných rozvodů internetu 75% všech? Předpokládám že v případě rekonstrukce STA, která v domě je resp. prohlášení jí uvádí je to 75% přítomných na shromáždění (podle §11 odst, 4)? Celkem hodně mě to zajímá, protože o těhle věcech chci na shromáždění jednat, tak abych věděl jak to je.

  Vložil uursik, 17. Listopad 2008 - 9:08

  nevím, jak se zde zapojit. U nás to proběhlo asi takhle – ještě když jsme nebyli vlastníci přiběhl soused, provrtal nám všem díry na druhém wc s tím, že když budem chtít od něj internet, budeme ho mít. Nazdar bazar. Na střeše máme hlavní přístupový bod, kdy on prý má s městem smlouvu, že to tam může mít zadarmo. Jenomže doba se jaksi změnila, takže jsem navrhla požadovat platbu nájmu za využívání společných prostor. Jenomže když byla schůze tak se prostě potřebný počet členů nedostaví. A je to ten člověk, který nám vyčítal, že jsme prošustrovali peníze na zateplení, že nám firma dala něco jiného než jsme chtěli – ale to je věc už jiná. On na nás apeloval, musíme se chovat tržně. a když se tak chceme chovat, tak jaksi se vymlouvá. Tu společnou anténu nám taky dělala jeho firma, ale s tím jsme souhlasili už jako SVJ a taky zaplatili

  Vložil Václav (bez ověření), 17. Listopad 2008 - 10:14

  A v čem je problém?

  Václav

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".