§6 vyhl. 269/2015 ve vyúčtování služeb

Vložil Karel (bez ověření), 2. Červen 2023 - 7:24 ::

Dobrý den,

chci se zde chytrých lidí zeptat: v našem SVJ jsem dostal vyúčtování.

v §6/k vyhlášky uvádí: „v grafické podobě vyhotovené srovnání zjištěné spotřeby tepla na vytápění příjemcem služeb za dané zúčtovací období a za stejné období předchozího roku, upravené s ohledem na klimatické podmínky v těchto obdobích postupem podle přílohy č. 4 k této vyhlášce,

Můžete mi poradit, co vlastně má na vyúčtování být? Mám tam 3-sloupcové grafy. První a druhý je za mou spotřebu vody teplé a studené – obdobně to vídám na fakturách od CEZu. Ale jde o graf spotřeby z vodoměrů, nikoli o spotřebu přepočtenou za ZUJ (tj. aby to reflektovalo rozdíl součtu vodoměrů podružných a vodoměru fakturačního)

Třetí sloupcový graf zobrazuje hodnoty, které mi byly odečteny přímo na IRTN co mám na radiátorech.

Fakt je to dobře? Vůbec tomu nerozumím.

1) to co mám odečtené není nijak přepočteno (tzn. nereflektuje to, pokud bych se dostal mimo interval –20% a +100% a ani změnu radiátoru a tím asi i koefifientů) 2) vyhl. v příloze č.4 uvádí nějaké denostupně – ty na svém vyúčtování nemám a nikdy jsem neměl (tedy pokud to nejsou ta čísla z IRTN)

A požaduje vůbec vyhláška aby vyúčtování obsahovalo grafy spotřeb z vodoměrů, nebo to je jen nějaká hurá-akce našeho rozúčtovatele?

Děkuji Karel

  • vyúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 2. Červen 2023 - 8:02

Opsal jste to z vyhlášky nesprávně, proto jsou nesprávné i Vaše závěry. Příslušná část vyhlášky totiž zní:

269/2015 Sb.
§ 6 Vyúčtování nákladů na vytápění a nákladů na poskytování teplé vody příjemcům služeb

Ve vyúčtování poskytovatel služeb, kromě náležitostí stanovených zákonem, uvede (…)
k) v grafické podobě vyhotovené srovnání náměru na instalovaných měřidlech podle zákona o metrologii nebo zařízeních pro rozdělování nákladů na vytápění u příjemce služeb za aktuální zúčtovací období a za stejné období předchozího roku upravené s ohledem na klimatické podmínky v těchto obdobích postupem podle přílohy č. 4 k této vyhlášce,
 (…).

Pokud jde o denostupně, ty se týkají povinné úpravy náměrů u příjemce služeb s ohledem na klimatické podmínky. Zdrojem údajů je Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Justitianus

Vložil Karel999 (bez ověření), 2. Červen 2023 - 14:41

Opsal jsem vyhlášku odsud: https://www.zakonyprolidi.cz/…eni-20230101#… (znění od 1.1.2023)

a Vy zase odsud: https://www.zakonyprolidi.cz/…eni-20211102
(znění do 31.12.2022)

Jestli to na mém vyúčtování za rok 2022 je nesprávně, tak myslím že za to nemohu já ale ten, kdo mi vyúčtování vystavil – tedy SVJ. Co aktuálně mám na svém vyúčtování za rok 2022 jsem už napsal: 3-sloucové grafy: 1.vní za ST 2.hý za TV a 3.tí z hodnot odečtených na ITRN na konci zúčtovacího období.

Tvrdíte tedy, že sloucový graf z odečtů IRTN je špatně, když není z jakýchsi denostupňů od ČHMÚ? Pokud ano, tak jak se dají v mém případě kontrolně spočítat? Anebo jak s údaji ve svém vyúčtování zkontroluji, že jsou „správě“, že jsou o něčem „rozumně vypovídající“?

Mají ty informace z grafů, mně nějak donutit … se třeba „zamyslet“ abych se choval … racionálněji, ekologičtěji, ekonomičtěji, protože pokud ano, pak graf spotřeb IRTN mně nijak nic neříká, zda se chovám správněji než minule nebo špatněji.

Proto se ptám, jak by mělo vypadat na vyúčtování to, co popisuje §6/k ve znění od 1.1.2023? (a opakuji, že já mám sloucové grafy již na svém nynějším vyúčtování za rok 2022)

děkuji Karel

Vložil Justitianus, 2. Červen 2023 - 19:15
  • Karel999: „Jestli to na mém vyúčtování za rok 2022 je nesprávně, tak myslím že …“

Ale vždyť to ve Vašem vyúčtování je správně!

  • Karel999: „Tvrdíte tedy, že sloucový graf z odečtů IRTN je špatně, když není z jakýchsi denostupňů od ČHMÚ?“

Netvrdím nic. Neznám obsah Vašeho vyúčtování.

  • Karel999: „Anebo jak s údaji ve svém vyúčtování zkontroluji, že jsou „správ[n]ě“ …“

Tak, že vezmete vstupní údaje a provedete celý výpočet podle algoritmu v příloze vyhlášky.

Justitianus

Vložil Hubert (bez ověření), 2. Červen 2023 - 16:10

Veske podklady mate, ci jsou verejne.

Zkontrolute si uvedene grafy tim ze si ji sam udelate a porovnate. Pokud najdete chybu muzete reklamovat tzv obrazovou cast, tj graficke znazorneni.

To ze se Vam prolozeny obrazek nelibi, neni duvod k reklamaci a jeste k tomu celeho vyuctovani

Vložil Hubert (bez ověření), 2. Červen 2023 - 16:14

No, hromada lidi ma problem si cisla predstavit v souvislostech.

Zrejme se domnivaji, ze obrazky ci obrazkove pismo je lepe pochopitelnejsi.

U lidi, kteri topi pod celkovymi naklady 80 %, ci maji rocni spotrebu teple vody 8 m3 to nic nevyresi a proto se snad ty grafy nekde delaji v barve, aby to bylo aspon barevne.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".