2 domy,jeden majitel

Vložil Alena (bez ověření), 17. Červenec 2011 - 2:27 ::

Ráda bych,kdyby někdo mohl poradit v naší záležitosti.Jsme dva věžové domy(jedna ulice dvě čísla popisné)-každý o cca 80 bytech.Oba domy koupil od města jeden majitel a od něj teď budeme kupovat byty do os.v. my nájemníci.V jednom domě bude odkupovat byty asi 80% nájemníků v druhém naopak jen asi 15–20%.Jak jsme zjistili v rejstříku,tak oba domy jsou již zapsány,každý pod jiným IČO.A nás jako budoucí majitele toho menšinového domu by zajímalo zda je možné i přes tento zápis mít SVJ společné.Obáváme se totiž toho,že i přes vlastnictví byt.jed.nebudeme mít žádnou šanci při jakémkoliv rozhodování či hlasování a tak na tom budeme stále stejně---je vás málo tak mlčte a plaťte.Vlastníkem nadpoloviční většiny totiž bude majitel obou domů.Díky za jakoukoliv radu a pomoc Alena

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 17. Červenec 2011 - 7:02

    Paní Aleno,
    v rejstříku nejsou zapsány domy, jak se domníváte, nýbrž osoby. Dům je nemovitost, zapisuje se do katastru a nemá IČO, nýbrž popisné číslo nebo evidenční číslo nemovitosti.

    Vaše tvrzení, že oba domy mají jednoho majitele, je jistě nesprávné, jestliže zároveň píšete, že jsou dva různí vlastníci (dvě různá IČO v obchodním rejstříku).

    Pokud jste snad měla na mysli rejstřík společenství vlastníků jednotek, pak dvě IČO znamenají, že již ze zákona vznikla dvě SVJ a Váš dotaz je bezpředmětný. Sloučení existujících SVJ, vzniklých v samostatných budovách, není zákonem o vlastnictví bytů upraveno.

    Jde-li o dvě samostatně stojící budovy, každá s vlastním číslem popisným, navíc s různými vlastníky, pak neexistuje ani objektivní důvod, ani teoretická možnost nějak je „sloučit do jednoho SVJ“.

    lake

    Vložil Alena- (bez ověření), 17. Červenec 2011 - 11:22

    lake-omlouvám se za svou nevědomost,no proto se ptáme zde.Pravdu máte v tom,že je to zapsáno takhle v obchodním rejstříku -zápis je takto(r.č. a adresy jsem vymazala,ale zapsány jsou) :Společenství pro dům Mírová č.p. 480, Klášterec nad Ohří – IČO: 28742672

    Obchodní rejstřík Datum zápisu: 28.dubna 2011 Datum vzniku: 8.dubna 2011 Název: Společenství pro dům Mírová č.p. 480, Klášterec nad Ohří Sídlo: Klášterec nad Ohří, Mírová 480, PSČ 431 51 Identifikační číslo: 287 42 672 Právní forma: Společenství vlastníků jednotek Předmět činnosti:

    • správa domu

    Statutární orgán – výbor společenství: Předseda výboru: Václav Kordulík den vzniku funkce: 11.dubna 2011 den vzniku členství ve statutárním orgánu: 11.dubna 2011 Místopředseda výboru: Mgr. Jiří Suremka den vzniku funkce: 11.dubna 2011 den vzniku členství ve statutárním orgánu: 11.dubna 2011 Člen výboru: Pavel Kříž den vzniku členství ve statutárním orgánu: 11.dubna 2011 Za výbor jedná navenek jeho předseda. V době nepřítomnosti předsedy jej zastupuje místopředseda. Jde-li o písemný právní úkon, který činí výbor, musí být podepsán předsedou nebo v jeho zastoupení místopředsedou a dalším členem výboru. Podepisuje-li předseda spolu s místopředsedou, je podpis místopředsedy považován za podpis dalšího člena výboru. Spisová značka: 5441 S vedená u rejstříkového soudu v Ústí nad Labem Název subjektu: Společenství pro dům Mírová č.p. 480, Klášterec nad Ohří IČO: 28742672 Druhý dům je zapsán úplně stejně,pouze s rozdílem IČO a č.p. Po prodeji obou domů prvnímu ze jmenovaných pánů(předseda výboru) máme my nájemníci nájemní smlouvy podepsány právě s ním,jako s majitelem a pronajímatelem.Po nahlédnutí do katastru nem. je vlastnické právo na oba domy napsáno na jeho jméno.Proto se ptám na to SVJ,protože v té menšině bychom byly jen nájemníky ve vl.bytech bez možnosti do čehokoliv zasáhnout.Alena

    Vložil katastr (bez ověření), 1. Srpen 2011 - 10:47

    jak je vidět ve vašem případě v katastru nemovitostí, v obou případech (č.p. 480 a 481) jsou majiteli výše uvedení členové výboru + 1 právnická osoba. To jsou tedy členové SVJ, kteří rozhodují o svém majetku. Ostatní jsou opravdu „pouze“ nájemníci, kteří nemají právo zasahovat do chodu SVJ.

    Vložil G.X, 17. Červenec 2011 - 11:54

    Dobrý den,

    bez ohledu na zmíněné detaily je situace jasná, což ostatně uvedl i p Lake:

    dva domy = dvě společenství vlastníků.

    Mimochodem, v daném případě již několik převodů bytů proběhlo, dotyčný vlastník tedy již není vlastníkem budovy (jako celku), nyní je již společně s dalšími vlastníkem jednotlivých bytů (těch, které dosud nepřevedl).

    G.X.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".