Vložil lake, 23. Leden 2012 - 20:23

Neználek napsal: „hlasování Vlastníků je zde dáváno do souvislosti neplatností právního úkonu… podívejte se ale co autor, který to radí píše v tomto SVÉM příspěvku (poslední věta) – hlasování NENÍ právním úkonem !!“

Pane Neználku, jestliže nerozumíte, co se píše, můžete se přímo zeptat. Je to lepší, než psát volání do prázdna se dvěma vykřičníky na konci. Skutečnost, že na usneseníí shromáždění se mohou použít ustanovení ObčZ o právních úkonech, přestože samo právním úkonem není, je notoricky známa.

„Nejvyšší soud vyslovil, že na usnesení valné hromady mají být analogicky aplikována ustanovení upravující výklad a platnost právních úkonů. I v případě, že rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek nebude považováno za právní úkon, lze na ně aplikovat ustanovení občanského zákoníku o výkladu právních úkonů analogicky; protože jde o rozhodnutí, kterého je dosaženo na základě shodné vůle vlastníků jednotek (nebo alespoň kvalifikovanou většinou vlastníků), je namístě i analogické použití pravidel o vícestranných právních úkonech, pokud to povaha věci nevylučuje.“
(cvitováno z rozsudku Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 242/2009, ze dne 8. 12. 2010)

Analogicky viz též rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 29 Cdo 3646/2008 ze dne 25.1istopadu 2008,

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.