Vložil Matějka Jaroslav, 17. Říjen 2007 - 10:41

Vážená paní Lepková, tak jak jsem citoval v jiných příspěvcích, tak i zde platí, že původní vlastník vypracoval nedbale „Prohlášení vlastníka“ dle zákona č.72/1994 Sb. (ZoVB). Nepostupoval se znalostí věci a v rozporu s ustanoveními Občanského zákoníku. Poté vznikají v SVJ problémy, většinou menšímu počtu vlastníků, kteří jsou většinou považováni za „problémové“ vlastníky.

V §4 ZoVB, odst. 2, písm. c) se uvádí: „určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek,“.

Výtah je jednoznačně technické zařízení domu, které po odborném zvážení provozní stránky domu má být určeno jako společná část budovy, která je společná vlastníkům jen některých jednotek.

V § 3 ZoVB se uvádí:

  • odst.1 „Pokud tento zákon nestanoví jinak, práva a povinnosti vlastníků budov a práva a povinnosti spoluvlastníků domu a vlastníků jednotek (dále jen „vlastník jednotky“) upravuje občanský zákoník. Není-li předmětem spoluvlastnictví jednotka, ustanovení občanského zákoníku o podílovém spoluvlastnictví2) se nepoužijí.“
  • odst.2 „Právní vztahy k jednotkám se řídí, pokud tento zákon nestanoví jinak, ustanoveními občanského zákoníku a dalších právních předpisů, které se týkají nemovitostí.“

Nyní jste v menšině proti ostatním vlastníkům, kteří vás vždy přehlasují. Při koupi bytu jste si měla řádně přečíst ujednání obsahu kupní smlouvy a seznámit se s „Prohlášením vlastníka“ – veřejná listina v příslušném katastru nemovitostí pro daný dům.

Napravit věc chybného určení společných částí v „Prohlášení…“ můžete dohodou v jednání ve výboru SVJ či na jednání shromáždění. Jelikož výtah prokazatelně neužíváte, většina vás v souladu s Občanským zákoníkem znezvýhodňuje. Nedohodnete-li se, jste znevýhodněna proti ostatním, ostatní by se neprávem obohatili na váš účet, jsou proto povinni neoprávněné obohacení vydat. Nedojde-li k dohodě, řešení je občansko právním soudním sporem v souladu s §11, odst.3, cituji: „ …. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl . Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.“

Matějka

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.