Vložil lake, 9. Listopad 2011 - 7:13

Nesprávně píšete, že SVJ je „nezisková organizace“. Žádný celostátně platný právní předpis nezakazuje, aby SVJ vytvářelo zisk.

Financování kotelny a jejího provozu by se mělo odvíjet od placení služby, kterou tato kotelna bude poskytovat. Osoba, která pořídí a provozuje kotelnu, by měla standardním způsobem kalkulovat věcně usměrněnou cenu tepla podle závazné metodiky Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Tedy se zahrnutím všech oprávněných nákladů, včetně splátek úvěru či půjčky. Nebyla-li půjčka, i tak je potřebné zařízení odepisovat a vytvářet rezervu na jeho obnovu po tom, kdy technické zařízení doslouží.

Tímto způsobem se kotelna financuje „automaticky“ přes náklady na výrobu tepla, které se rozpočítávají mezi vlastníky jednotek podle vyhlášky 372/2001 Sb.. Naprosto stejně se ostatně kalkuluje a fakturuje cena tepla při jeho centrální dodávce z výtopny. Nebo snad váš dodavatel tepla vybírá navíc 500 Kč měsíčně za byt „na pořízení nových kotlů v r. 2017“? Určitě ne.

Vezme-li si SVJ na výstavbu kotelny úvěr a „rozpouští“ splátky v ceně tepla prostřednictvím správně kalkulované ceny, jde nepochybně o náklady v souladu se zákonem. Náklady pořízení kotelny hradí v ceně tepla pouze ti vlastníci, nájemci a podnájemci, kdo odebírají teplo z této kotelny. Odstěhujete-li se z domu, nezaplatíte již navíc ani korunu.

Po řádné kalkulaci věcně usměrněné ceny podle ERÚ samozřejmě zjistíte, že vlastní výroba tepla není tak výhodná, jak bylo zpočátku slibováno.

Častým postupem v SVJ je zřizování kotelny z našetřené dlouhodobé zálohy. Takový postup poškozuje ty vlastníky, kteří nemají v plánu bydlet v domě dalších 30 let. Všichni, kdo poctivě přispívali na budoucí kotelnu, avšak přestali vlastnit byt před jejím zprovozněním (nebo krátce potom) totiž nastrkali peníze do bezedné díry, aniž by z toho mohli mít jakýkoliv užitek. Kotelnu si za jejich peníze už pořídí někdo jiný…

Upozorňuji, že spoření na budoucí kotelnu (či na budoucí zateplení „jednou někdy“) nepatří mezi náklady „které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech“ podle § 15 odst. 2 ZoVB. Nesouhlasící vlastník jednotky se tedy proti takovým neodůvodněným zálohám může bránit i soudně. SVJ by ve sporu muselo prokázat, že toto spoření na nové technické zařízení domu je „nutné“. To ovšem neprokáže, neboť kotelnu lze samozřejmě financovat i jinak: banky SVJ ochotně půjčí bez zástavy do částky cca 200000 Kč na byt.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.