Vložil Daniel Fišer, 15. Květen 2007 - 8:35

Zdravím.

Pochopil-li jsem správně Váš dotaz, jsou nebytové prostory ve společném vlastnictví lidí, kteří jsou zároveň majitely bytů a tedy členy SVJ (tj. v katastru jsou zapsáni jako spolumajitelé těchto nebytových prostor).

Protože v našem domě nás nyní také čeká převod nebytových prostor z družstva (které bude zlikvidováno) do spoluvlastnictví členů SVJ, zajímalo by mne, jak se řeší (ať už u Vás nebo jinde) následující problematika:

  • V jakém poměru jsou spoluvlastnické podíly – vycházeli jste z rozměrů bytů (tj. z podílů v SVJ) nebo mají všichni spoluvlastníci nebyt. prostor stejný podíl?
  • Uzavřeli spoluvlastníci nějakou smlouvu, na jejímž základě jsou zastupováni např. společenstvím nebo jinou entitou? Pokud ne, jak prakticky rozhodují o pronájmu (na zvláštní schůzi apod.) a kdo jedná jejich jménem?
  • Jak by měla vypadat nájemní smlouva k nebytovým prostorům: podepisují ji všichni spolumajitelé? Na jaký účet je posíláno nájemné?
  • Jakým způsobem se zdaňují příjmy z pronájmu? Podává každý spolumajitel daňové přiznání? Nemáte problémy například s těmi, kteří by normálně DP nepodávali?

Děkuji za odpovědi.

Daniel Fišer

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.