Stavební úřad x společenství vlastníků

Vložil Anonymous, 11. Duben 2007 - 19:27 ::

Vážení, obracím se na Vás jako předseda společenství vlastníků bytových jednotek s dotazem, jakým vlastně způsobem bylo zjednodušeno stavební řízení pro Společenství vlastníků bytových jednotek. V rámci našeho domu jsme nuceni, jak z hlediska bezpečnosti tak i legislativně provést úpravu výtahů, zateplení a další nutná opatření k úspoře tepelné energie. Vzhledem k typu výtahu, ke kterému je z obou stan domu přístup po schodech a pro starší spoluobčany je problém tyto schody překonávat, jsme přijali modernizaci výtahu s přiděláním jedné stanice tak, aby vznikl bezbariérový přístup. Vzhledem k zásahu do nosné části jsme loni podali žádost o stavební povolení. Na výzvu stavebního úřadu jsem byl nucen nechat podepsat všemi vlastníky i spoluvlastníky plnou moc k této stavbě . V letošním roce chceme stejným způsobem vybudovat druhý výtah a stavební úřad chce opět podpisy prý podle § 110.

Této postup považuji za neoprávněný vzhledem k tomu, že nový stavební zákon v § 109 písmeno g) uvádí účastníka řízení Společenství vlastníků s odkazem na zákon 70/1994, kde je mimo jiné stanoveno kdo zastupuje Společenství vlastníků. Jako řádně zvolený předseda SVJ, zapsaný s ostatními členy výboru spravujícím dům a k němu fond oprav musím mimo jiné přesvědčit lidi, abychom do modernizaci nedali jen nejnutnější peníze ale uvažovali i dál, třeba z hlediska bezbariérovosti. Všechny tyto aktivity musím mít schváleny schůzí společenství . Požadavek stavebního úřadu na podpisy od všech vlastníků a spoluvlastníků považuji za neopodstatněný tím, že účastníkem řízení jsme nejen jako stavebník, ale i jako společenství vlastníků podle § 109 písmeno g) se stavbou v prostorech společenství. Celá podpisová agenda mi není jasná např. z toho důvodu, že ne všichni plnou moc podepíší neboť vždy se najdou lidé kteří jsou z principu proti všemu a všemu nebo jsou dlouhodobě pryč. Při obesílání úřední obsílkou dochází k časovým prodlevám nejen při zahájení stavebního řízení ale i při nabývání právní moci. Domnívám se , že je záměrně znevýhodňován institut právního zastoupení vlastníků při jednání se stavebními úřady a jedná se o rozpor, který již hraničí s nutností jednání v rámci soudního jednání. Tímto Vás žádám o radu jak tuto situaci řešit , aby nedocházelo ke zbytečným byrokratickým krokům. Žádný rozumný statutární orgán bez vědomí společenství nezahájí rekonstrukci nebo modernizaci.

S pozdravem Pavel

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.