Vložil člen (bez ověření), 14. Leden 2022 - 8:37

Obce jistě pro své občany zajišťují zdarma sběrné dvory atp.

Vůči neobčanům asi nemají žádné povinnosti.

——- Lovosice zkoušejí otevírání popelnic na čip, odpad mohou vyhodit jen místní 7. ledna 2022 8:19 Vhodit odpad do polopodzemního kontejneru až po otevření víka čipem mohou nově lidé v lovosické městské části Holoubkov. Radnice v ulicích Jabloňová a Kmochova zkouší v rámci pilotního projektu testovat prototyp zamykacího systému na kontejnerech na papír, plast, sklo i komunální odpad. Podzemní kontejnery na čipy fungují například ve Zlíně. Podzemní kontejnery na čipy fungují například ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA „Odpadové nádoby jsou často využívány i obyvateli jiných obcí a podnikatelskými subjekty, pro které nejsou určeny. Chybí potom kapacita sběrných nádob pro občany našeho města,“ vysvětlila Eliška Mrňáková z odboru životního prostředí lovosického městského úřadu důvod, proč radnice otevírání kontejnerů pomocí čipů zavádí.

Testování bude probíhat zhruba dva měsíce, po které bude radnice sbírat data o provozu a podněty od místních k fungování samotného zamykání. To zatím slouží pouze jako mechanická zábrana, aby do kontejnerů nevyhazovali odpad lidé z jiných částí města, podnikatelé a obyvatelé z okolních obcí.

Systém teď pouze eviduje, kdo a kolikrát víko kontejneru odemkl. Do budoucna jsou ale v plánu i další vylepšení, například vážení a lisování odpadu, což přinese snížení nákladů na provoz odpadového hospodářství ve městě.

„Lidé tento systém přijali vesměs kladně, měli pouze problém s tím, že každá rodina má teď jen jeden čip. To se po ukončení testování změní. Víko kontejneru půjde odemknout například telefonem, platební kartou nebo hodinkami, pokud mají systém NFC,“ podotkla Mrňáková.

Pokud se zamykací systém osvědčí, bude instalován u všech 95 polopodzemních kontejnerů ve městě.

Autor: hal

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.