Vložil tendruhy, 25. Prosinec 2020 - 12:29

Zdravím lide český, nerozumím citaci

„Předpokládá se, že zejména v případně významných příjmů z pronájmu a významných ostatních příjmů (například neosvobozený prodej nemovitostí) bude zdanění příjmů roku 2021 podle právní úpravy roku 2020 velmi využíváno,“ konstatuje Pavel Rom

Jestli jsem správně porozuměl úmyslu MF, na příjmy z pronájmu (§ 9 ZDP) a ostatní příjmy (§ 10 ZDP) se přece paušální daň nevztahuje. Kdo tedy má příjmy ze SVČ (§ 7) a současně nějaké další příjmy (§ 8, § 9, § 10 ZDP), a splňuje podmínky (není plátce DPH), může se přihlásit k odvodu paušální daně 5469 Kč za měsíc, nicméně stejně pak musí podat daňové přiznání z těch dalších příjmů (z toho, čeho je „navíc“).

Paušální daň 5469 Kč za měsíc přece platí jen OSVČ, který bude mít v daném roce (tedy poprvé za rok 2021) příjem do 1 mil. Kč.
Kdo se pohybuje s příjmem na hranici 1 mil. Kč a v tuto chvíli netuší, kolik „vydělá“ a jestli hranici překročí, stejně se pro paušální daň nerozhodne, aby pak nemusel složitě papírovat a „dodaňovat“.
Stejně tak ten, komu hrozí, že spadne do DPH (to také nemusíte s jistotou vědět, řada OSVČ manévruje s příjmy těsně pod 1 mil. Kč, aby se plátcem nestali, ale pak na nějaký příjem zapomenete a do DPH spadnete; já jsem jeden čas přepisoval část příjmů na bratrance, abych se plátcem DPH nestal a takto to řeší řada lidí).
Pokud si dobře pamatuji, do obratu pro DPH se počítají i příjmy z pronájmu – takže ze SVČ můžete mít příjem třeba jen minoritních 100.000 Kč, ale pokud máte z pronájmu 900.001 Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, spadnete do DPH. Tedy na tohoto OSVČ se paušální daň už nevztahuje.

Konstrukce, kterou vymyslelo MF je složitá. Oni se zaměřují na populistické snižování daní, ale už neřeší zjednodušování daní. Upřímně řečeno, raději budu platit trochu vyšší daně, ale požaduji za to jednoduché výpočty a minimální papírování. Jenže to je utopie.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.