Vložil Petr, 21. Listopad 2020 - 17:33

§ 1199 Je-li v domě méně než pět jednotek, může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

U vás ale není budova rozdělena Prohlášením (vlastníka) na byty, takže si přečtěte zdejší nebo internetovou diskusi na „rozdělení domu na byty“ a pod.

Pokud jsem pro vás hledal, tak

https://svitavsky.denik.cz/…0100220.html

21.2.2010 – Právní poradna: Rozdělení domu na byty Jak dům rozdělit na jednotlivé byty? K. P. Jevíčko

Odpověď: V tomto případě se má zjevně na mysli situace, kdy se v domě nachází více samostatných bytových jednotek (takto i kolaudovaných). Může se jednat i o zcela běžný rodinný dům, ale v němž musí být alespoň dvě samostatné jednotky, třeba i nebytové prostory. V takovém případě se postupuje podle zákona č. 72/1994 Sb., (pozn. Petr – aktuálně dle 89/2012 Sb.) a vlastník domu musí zpracovat prohlášení o tzv. vymezení jednotek v domě s náležitostmi v zákoně uvedenými, které se následně předkládá katastrálnímu úřadu. Jedná se o poměrně složitou záležitost a doporučuji toto přenechat na odbornících. Výsledkem procesu je stav, kdy se změní vlastnictví domu na vlastnictví jednotlivých jednotek (bytů, nebytových prostor). Tento postup znáte např. při převodech městských bytů do vlastnictví osob v tzv. panelácích, kdy prvním krokem musí být vymezení jednotek v domě. U rodinného domu může být motivem pro takový postup např. darování dětem nikoli podílu na celém domě ale darování již přímo určené bytové jednotky. Výše zmíněný zákon ale také upravuje další otázky, jako např. postup při výstavbě nových jednotek v domě formou půdní vestavby, nástavby apod.

/Milan Břeň, advokát Svitavy/

Poznámka: pan právník odpovídá sice dle mne částečně zmatečně, protože dle tehdejšího dotazu není ještě dům rozdělen na byty, zatímco advokát už v úvodu předpokládá, že ano. Ale v dalším co se týče „prohlášení“, má pravdu

www.bezplatnapravniporadna.cz/…-postup.html

Zveřejněno: 3. duben 2011 – Rozdělení domu na byty, bytové jednotky – postup

Vlastním ideální polovinu rodinného domu. Vzhledem k této situaci bych chtěl rozdělit tento dům na dvě bytové jednotky. Dům má jedno popisné číslo a dvě patra, v každém je jeden byt. Lze za nějakých podmínek rozdělit ten dům na dvě jednotky? A za jakých?

Odpověď: K tomuto kroku budete pokračovat prohlášení vlastníka budovy (tedy Vás obou spolumajitelů) o rozdělení domu na bytové jednotky a společné prostory. Náležitosti prohlášení obsahuje § 4 zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů. Toto prohlášení podáte ve čtyřech vyhotoveních (pokud jste dva spolumajitelé) na katastr nemovitostí. Minimálně jeden z těchto návrhů na katastr musí mít úředně ověřené podpisy. Doporučuji informovat se na místně příslušném katastrálním úřadě, vzhledem k místním specifikům jednotlivých katastrálních pracovišť.

Ještě z portalsvj.cz rada legendárního Lake

www.portalsvj.cz/…na-2-bytovky

Rozdělení bytového domu

Vložil lake,

29. Březen 2010 – 14:13

Řeší se rozhodnutím vlastníka, tedy ve vašem případě spoluvlastníků domu. Domnívám se, že jde o zásadní zásah do samé podstaty vlastnictví a budete k tomu potřebovat souhlas všech. lake

Dobrou radu/připomínku má ale i Radka222

Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Listopad 2020 – 16:54

rozdělit dům na byty je rozumné, ale proč proboha SVJ???

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Z dotazu předpokládám že jste dosud neměli problémy s řešením (vč. rozúčtování) úhrad za vodu (bytové podružné vodoměry), odpadky, energie, opravy a revize (třeba plynu). V případě SVJ budete řešit stanovy (pro první znění možná i notáře) a účetnictví (i když na to zřejmě stačí jednoduchý program v Excel).

Bez SVJ nebudete muset studovat § 1158 – 1222, řešit účetní závěrku a další věci, které si na SVJ vymyslí zákonodárci.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.