Vložil Čmuchal (bez ověření), 2. Prosinec 2019 - 1:38

Mám za to, že není důvodné aktivně seznamovat členy SVJ s konkrétními identifikacemi osob, které SVJ označuje za dlužníky.

K čemu je dobré vědět, že vztah mého souseda k SVJ, označuje zástupce SVJ za „dlužnický“? Že na něj začnu koukat přes prsty? Že ho začnu nenávidět? Mám za to, že právě zástupci SVJ jsou zde od toho, aby s tím nejen mohli něco dělat a hlavně aby s tím něco dělali. Což se ale zhusta neděje.

Samotné zveřejnění jména údajného dlužníka by nemělo mít podstatné konsekvence, ale má: má to danou osobu ostrakizovat (!), zvýšit na ni tlak (!), přinutit ji zvažovat vystěhování (!) aby se jejich děti bály chodit po společných prostorech domu (!) ale i prodej bytu ve prospěch jiných by se hodil (!), …

Umožní znalost jmen konkrétních osob, které SVJ označuje za dlužníky vlastníkovi/členu SVJ domáhat se práva ukojení své alikvótní části SVJ proti „dlužníkovi“ tvrzeného dluhu, pokud je tento člen SVJ netrpělivý a nespokojen s tím, jaké úkony ve věci podniká většinou hlasů zvolení zástupci SVJ? Já míním, že nikoliv. Člen SVJ nemůže vymáhat alikvótní část, většinou jen virtuálního dluhu.

Označení za „dlužníka“ je zařazení do kategorie, kterou provádí zástupce SVJ bez ohledu na faktický stav věci. Klidně se pak může ukázat u soudu, že šlo výhradně a pouze o šikanu právně nezodpovědných zástupců SVJ, instalovaných mlčící a šklebící se a většinou tupé většiny. Prokáže li se u soudu, že ten či onen skutečně je „dlužníkem“ pak nepochybně soud rozhodne a dlužník zaplatí. Jinak jde o pomluvu. Pomluva je trestný čin, ať je šířen veřejným prohlášením „na nástěnce“, „na shromáždění“ nebo soukromě „mezi zástupcem SVJ a možná budoucím lynčovatelem“.

Mám za to, že je třeba se na otázku „dlužníků“ dívat nejen optikou šikanátorů z SVJ hledající jen způsob ochrany vlastní zadnice (o čemž je filipika Mgr. Eisenreicha), ale také z hlediska údajných dlužníků.

Čmuchal

PS: „Komu dlužník dluží? Přece vám členům SVJ!“:

nikoli: „dlužník dluží SVJ!“ a členové SVJ se budou toliko podílet na úhradě dluhů dlužníka pokud zanedbají kontrolu členů SVJ, které pověřili řízením svých SVJ. Tedy kontrolou, že tito zástupci dělají to, za co si je halekátoři (třeba „25Malý“) odměňují. Je ale samozřejmě jednodušší rozebírat způsoby, jak se dostat ke zcela zbytečným informacím, které k žádnému prospěchu samy o sobě nepovedou.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.