Vložil Radim. (bez ověření), 11. Květen 2019 - 13:56

Napsal jste:

„NIKDY nemohli developeři (nebo jiný původní vlastník budovy) založit svj jen vložením Prohlášení vlastníka do katastru nemovitostí. Vždy pro vznik svj bylo nutné dodržet zákonné podmínky, které byly v danou dobu platné.“

Nerozumíte proto, protože jste nepochopil, že podle NOZ se rozlišuje založení SVJ a vznik SVJ. Založit SVJ lze dvojím způsobem, jak vyplývá z ustanovení § 1200

„Založení společenství vlastníků
(1) Společenství vlastníků se založí schválením stanov. Nebylo-li společenství vlastníků založeno prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě, vyžaduje se ke schválení stanov souhlas vlastníků všech jednotek.“

První způsob je schválení stanov, druhý způsob založení je uvedením náležitostí stanov do prohlášení či smlouvy o výstavbě (viz zvýraznění text citovaného § 1200, a viz § 1166 odst. 2.

Mezi okamžikem založení SVJ a vznikem SVJ mohou uplynout roky, jak vyplývá z § 1202

„Dokud má některý zakladatel společenství vlastníků většinu hlasů, je správcem domu a pozemku“

a § 1203

„Ztratí-li správce většinu hlasů, podá nejpozději do šedesáti dnů jako statutární orgán společenství vlastníků návrh na zápis společenství vlastníků do veřejného rejstříku a nejpozději do devadesáti dnů svolá shromáždění“

Teprve zápidem SVJ do rejstříku SVJ vznikne jako právnická osoba.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.