Vložil Arveno, 1. Květen 2017 - 9:20

Dovoluji si prilozit kopii z drivejsich diskusi ktera umoznila pochopit o co se jedna a proc (pokud. si prejete vedet. na co byly vase penize pouzity!!) je dulezite pouzit spravny pojem.

"Zákon rozlišuje mezi příspěvkem a zálohou. Účetnictví rozlišuje mezi příspěvkem a zálohou. Soudy rozlišují mezi příspěvkem a zálohou. Snad jen Vy pane Kruppe a pár místních neználků-minusovačů jste vyjádřili jiný názor.

K pojmu „příspěvek“ (§ 15 odst. 1 ZoVB) a „záloha“ (§ 15 odst. 2 ZoVB) existuje konstantní judikatura. Budu citovat notoricky známý rozsudek Nejvyššího soudu 22 Cdo 2038/2008 ze dne 26. 1. 2009: „Nárok na placení záloh je odlišný od nároku na úhradu skutečně vynaložených nákladů. Byť mají obě platební povinnosti shodný účel, totiž poskytnutí peněžního ekvivalentu za poskytnuté služby, odvíjí se jejich vznik od zásadně odlišného okruhu skutkových okolností a mají různou splatnost (srov. rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 12. 2. 2003, sp. zn. 17 Co 398/2001, Soudní rozhledy č. 2/2004; tento právní názor sdílí i dovolací soud). Je též třeba rozlišovat příspěvek na náklady spojené se správou domu a pozemku od předem určených finančních prostředků, které vlastníci jednotek skládají jako zálohu (kterou je ovšem třeba dodatečně vyúčtovat) k účelu uvedenému v § 15 odst. 1 zákona.“
 http://kraken.slv.cz/22Cdo2038/2008

Jak soud poznamenal, záloha je určena na úhradu nákladů které teprve mají vzniknout (a nebývá u nich známa výše částky). Pokud jste pane Kruppe člen výboru, měl byste znát základní rozdíly mezi oběma platbami."

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.