Vložil lake, 23. Červenec 2015 - 3:06

Jaryne, ptáte se: „Za jakých podmínek lze provést změnu SVJ, které vzniklo prohlášením původního vlastníka v roce 2003, na korporaci.“

Váš dotaz je zmatečný, a to hned ze dvou důvodů.

Za prvé: Není možné změnit právnickou osobu SVJ na korporaci už proto, že neexistuje právní forma „korporace“. Požadavek je tedy nesrozumitelný a neurčitý. Pojem „korporace“ v NOZ je pouze obecný název, pod kterým je příkladmo uvedena jediná právní forma: spolek. Z důvodové zprávy k NOZ se podává, že pod korporace je možno zařadit také další zde neuvedené právní formy, například SVJ či družstvo (i když to je upraveno jiným zákonem).

Za druhé: Není možné změnit právní formu SVJ zejména proto, že zákon to nepřipouští. Podle § 174 odst. 2 NOZ platí, že „[p]rávnická osoba může změnit právní formu, jen stanoví-li to zákon“. Pro SVJ ovšem zákon takovou možnost nestanoví. Šlo by tedy o protiprávní pokus, odsouzený předem k nezdaru.
------------------------------------------------------------------

Důvodová zpráva k ustanovení § 1200 NOZ k tomu praví:

„Společenství vlastníků jednotek je ve své podstatě species spolku, popř. svépomocného družstva. Obdobně jako u spolků a družstev v současné i nově navrhované zákonné úpravě se navrhuje stanovit, že se k založení společenství vlastníků vyžaduje přijetí stanov a stanoví se jejich povinné náležitosti.“

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.