Vložil JarekSVJ, 25. Únor 2008 - 19:54

No coment… Snad se pan Matějka nebude zlobit ale tady je jeho velice kvalitní příspěvek: Vážení, opět hledáte kličky jak něco neudělat, ušetřit korunu a časem řešit problémy, případně škody na majetku a zdraví soudní cestou.

Nejdříve jste si všichni měli uvědomit, co vás vede k převodu jednotek-bytů do osobního vlastnictví včetně všech povinností a po té konat. Většina vidí „vlastním byt“, mám na to „papír“ – výpis z katastru nemovitostí a ostatní mě je „ukradený“; ovšem neznalost zákona neomlouvá a kdo bude řešit společné záležitosti týkající se domu a pozemku, to je již problém.

Jsou-li již zapsány jednotlivé jednotky-byty v katastru nemovitostí, tak SVJ vzniklo ze zákona, tedy dle §9 odstavce 3., zákona č.72/1994 Sb.: „Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy.“

Činnost SVJ se řídí dalšími ustanoveními ZoVB dle §9:

odst.8. – „Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství. První schůze shromáždění se musí konat nejdéle do 60 dnů po vzniku společenství (odstavec 3); svolá ji původní vlastník budovy. Na této schůzi shromáždění schvaluje stanovy společenství a volí orgány společenství podle odstavce 7 písm. b) a c). Tato schůze se může konat jen za účasti notáře, který o jejím průběhu, volbě a složení orgánů společenství a schvalování stanov pořídí notářský zápis, jehož přílohu tvoří schválené stanovy společenství. Náklady na činnost orgánů společenství se považují za náklady společenství spojené se správou domu.“ odst.9. – „Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.“ odst.10. – „Pokud shromáždění neschválí stanovy společenství, řídí se právní poměry společenství vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády. V případech družstev uvedených v § 24 odst. 1 a 2, která byla původním vlastníkem budovy a vykonávají správu domu, plní funkci orgánů společenství toto družstvo až do doby, kdy budou orgány společenství zvoleny.“ Dle vašeho „vybruslit“ můžete v souladu se ZoVB dle §5, odst.6. – „Vlastníci všech jednotek v domě mohou uzavřít dohodu o tom, že vlastnictví jednotek změní na podílové spoluvlastnictví budovy. Dohoda musí mít formu notářského zápisu. Vkladem spoluvlastnického práva do katastru nemovitostí podle této dohody zaniká vlastnictví jednotek a vzniká podílové spoluvlastnictví budovy. Velikost spoluvlastnických podílů na budově se rovná velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.“

Matějka

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.