Vložil lake, 16. Listopad 2013 - 8:58

Pane Dotaze, není zřejmé čemu nerozumíte na počítání osob. Rozúčtování služeb podle počtu osob může nastat teprve po ukončení zúčtovacího období, případně – při změně vlastníka v průběhu zúčtovacího období – po této změně. To je triviální skutečnost, o které není nutno speciálně diskutovat. V průběhu zúčtovacího období nikdo netuší jak se budou počty osob měnit do 31. prosince. Nikdo není jasnovidec.

Počet osob (kromě vlastníka) se stanoví jako „osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.“. Jde tedy o vyvratitelnou právní domněnku. Pokud vlastník chce tuto domněnku vyvrátit, musí tak učinit prokazatelně. Jinak se počáteční počet použije pro celý rok, dokud vlastník neoznámí písemně změnu počtu osob podle § 12.

Řekněme, že nový vlastník jednotky splní svou zákonnou povinnost podle zákona č. 67/2013 Sb. a ohlásí jednu osobu v bytě. Sledujme dialog:

Vlastník: Pane předsedo, jsem nový vlastník bytu č.12 a hlásím jednu osobu v bytě, a tou jsem já jako vlastník.
Předseda: Poslyšte, když jste se stěhovali do domu, všiml jsem si, že je s Vámi manželka a tři děti. Takže jsem napsal počet osob pro rozúčtování služeb pět.
Vlastník: Do toho Vám přece nic není.
Předseda: Jistě ne, ale vyvratitelná právní domněnka, znáte to. Rodina většinou bydlí pohromadě. Pět osob, třípokojový byt, vídám zde Vás i Vaši paní, děti chodí do školy a ze školy … Kdybyste chtěl tu právní domněnku nějak vyvrátit, počet osob samozřejmě změníme.
Vlastník: Do toho Vám přece nic není. Mám Vám vykládat své soukromé problémy, že se manželka i s dětmi chce stěhovat ke svému příteli a že tady nebude ani ty dva měsíce?
Předseda: Mne to nezajímá a do soukromí Vám nijak nezasahuji. Ale vyvratitelná právní domněnka tu je a vyvrátit byste ji musel Vy.
Vlastník: A jak to mám krucinál udělat? Přinést vám papír od jejího milence, až se přestěhuje k němu???
Předseda: To by byl dobrý nápad. Nebo přinesete její písemné prohlášení, že s Vámi nežije v bytě. Do té doby platí vyvratitelná právní domněnka, že je vás v bytě pět. Nashledanou.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.