Vložil lake, 18. Květen 2013 - 8:06

To mi připomnělo, že o možnosti SVJ zakotvit si do stanov sankce jsem zde psal v lednu v diskusi „Společenství může udělovat pokuty“: http://www.portalsvj.cz/…lovat-pokuty.

Jsou tam i přeloženy jasné, určité a srozumitelné právní normy o sankcích z „The 2012 Florida Statutes“, Title XL (Real and Personal Property), Chapter 718 (Condominiums), catch 718.303. Američtí zákonodárci právně umožnili, aby kondominium (společenství vlastníků) udělovalo tyto sankce:

  • pokuty jednotlivcům do 100 USD denně a 1000 USD celkem,
  • pozastavení práva užívat společné části domu,
  • pozastavení práva hlasovat na shromáždění.

Problém české právní úpravy je v tom, že zatímco na Floridě, USA, jsou sankce precizovány a přímo vtěleny do zákonné normy, český paskvil zvaný Občanský zákoník ponechává věc zcela neupravenou ve stylu „vyřešte si to nějak sami“.

Tak můžeme si tam ty sankce dát, nebo nemůžeme, pane Plzeňský Právnický Profesore? A které z nich? A za co mohou být udíleny? Co spadá do smluvní volnosti v soukromoprávní sféře a čím bychom už zasáhli do represivní funkce státu? Nebo to snad do stanov dát vůbec nejde? Nemohli jste to prostě odněkud opsat, když vymyslet jste to nedokázali?

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.