Zdravotní u funkcionářů BD

Vložil Pavel, 6. Leden 2019 - 0:53 ::

Podle § 5/a zákona č. 48/1997 Sb. je plátcem zdravotního osoba s příjmy podle § 6 ZDP s výjimkou mj. člena družstva, který není v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonává pro družstvo práci, za kterou je odměňován, a který v kalendářním měsíci nedosáhl započitatelného příjmu. Ten byl v roce 2018 ve výši 2 500 Kč a v roce 2019 je ve výši 3 000 Kč.

Uvedené se vykládá již řadu let, např.:

http://www.demonia.cz/…4/0314/2.htm

Vzhledem k tomu, že od 1. 1. 2012 došlo ke změnám v posuzování účasti na zdravotním pojištění členů družstev a stále vzniká spousta problémů se správným prováděním odvodů, rozhodli jsme odvody pojistného na zdravotní pojištění u členů družstev znovu zrekapitulovat.

Podle § 5 písm. a) bodu 4 zákona 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění se „za zaměstnance považuje fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů, s výjimkou člena družstva, který není v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonává pro družstvo práci, za kterou je jím odměňován, a který v kalendářním měsíci nedosáhl stanoveného příjmu“. Stanoveným (započitatelným) příjmem se rozumí částka 2500 Kč za kalendářní měsíc.

Správný postup si uvedeme na konkrétním příkladu:

Družstvo vyplácí členům představenstva měsíčně odměnu za výkon funkce ve výši 1000 Kč. Tato odměna je vyplácena jak členům družstva, kteří jsou zároveň zaměstnanci, tak i členům představenstva, kteří nemají u družstva pracovněprávní vztah.

Pokud se jedná o členy družstva, kteří nemají zároveň pracovněprávní vztah k družstvu, tak se u nich zdravotní pojištění neodvede, protože odměna za výkon funkce nedosáhla alespoň částky 2500 Kč.

Pokud se jedná o člena družstva, který pobírá odměnu za výkon funkce a zároveň v družstvu pracuje v pracovněprávním vztahu, tak se odměna za výkon funkce přičte k příjmům z pracovněprávního vztahu a pojistné se odvede.

Dále třeba:

http://www.roedl.net/…2015_MNV.pdf

Hezký den!

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.