Změna velikosti bytové jednotky

Vložil Petr (bez ověření), 5. Listopad 2019 - 8:20 ::

Dobrý den, O rozdělení byt jednotky na několik, je zde popsáno dost, ale jak je tomu v tomto případě : Vlastník má 2 bytové jednotky dejme tomu 2+1 a 3+1, které jsou na jednom patře, sousedí spolu. Vlastník se rozhodl jednu místnosti připojit k druhému bytu tak že vzniklo 1+1 a 4+1. Nezměnil se tím ani podíl, který vlastní,bez zásahu do práv ostatních vlastníků, či společných prostor. Pouze zazdil jedny dveře a vytvořil nové dveře ve dvou příčkách, které jsou nenosné a nejsou součástí společných prostor. Místnosti jako kuchyně, koupelny, stoupačky, vodovody bez zásahů. Co je v tomto případě nutné pro zápis do katastru, že došlo pouze ke změně velikosti obou jednotek aniž by se změnil podíl, plocha a nezasahlo se dá práv ostatních vlastníků. Pokud někdo chce tvrdit že je nutný souhlas svj či stavebního úřadu ať to i podmiňuje zákonem který to vyžaduje. Děkuji za odpověď

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil osma, 5. Listopad 2019 - 13:19

  Petře,

  pokud Prohlášení vlastníka nebude odpovídat skutečnosti,tak s každou jednotlivou jednotkou nebude v budoucnu možno nijak nakládat, nelze prodat, koupit, darovat ani dědit. Dle mého názoru je nutno dát do souladu PV a skutečnost. Až bude hotové PV, na jeho základě bude možno zapsat změnu na katastru.

  Vložil Petrr (bez ověření), 5. Listopad 2019 - 12:36

  Četla jste pečlivě dotaz? Zkuste ještě jednou, než položíte opět smysluplný dotaz. A příčky v prohlášení vlastníka nejsou uvedeny jako součást společného majetku. Nespadá do kompetence stavebního úřadu , není zásah do nosných částí. Úřad nevydá stavební povolení, jelikož není k čemu. Katastr nechce zapsat bez vyjádření SÚ. Takový ping pong. Někdo se smysluplnou radou?

  Vložil Petr123 (bez ověření), 5. Listopad 2019 - 13:25

  Pokud nejsou zdi ohraničující jednotku uvedeny v Prohlášení vlastníka budovy ve společných částech a nejsou zmíněny ani u jednotlivých bytů, postupuje se podle nařízení vlády č. 366/2013 Sb.: „Společnými částmi domu jsou vždy obvodové stěny prostorově ohraničující byt i v případě, že jde o nenosné svislé konstrukce“. V takovém případě byl pro zásah nutný souhlas ostatních vlastníků v domě. Stejně tak pro následnou změnu dokumentu Prohlášení vlastníka budovy, i když nejde o změnu v podílech – změnila se velikost jednotek a dokument tudíž neodpovídá skutečnosti.

  Vložil Irena Poštolková (bez ověření), 5. Listopad 2019 - 13:47

  „nejde o změnu v podílech“

  Ano i ne. Nejde o změnu spoluvlastnického podílu vlastníka na domě, jde o změnu spoluvlastnického podílu souvisejícího s jednotkou.

  Postup je stejný, jako by chtěl vlastník své jednotky sloučit a nebo svou jednotku rozdělit.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Listopad 2019 - 13:12

  na katastru je PV. jsou v tom PV zapsány vaše jednotky 1+1 a 4+1? vlastník musí mít projektovou dokumentaci o skutečném stavu domu. projektovou dokumentaci má i SÚ. jsou v té PD vaše jednotky 1+1 a 4+1? pokud odpověď na výše uvedené obě otázky je ano, proběhlo vše v souladu se zákonem, a tak katastr samozřejmě změnu zapsat musí.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Listopad 2019 - 11:07

  a v PV jsou definovány ty vaše dva byty jako 1+1 a 4+1? V projektové dokumentaci ke stavbě, která musí odpovídat skutečnosti a vlastník ji musí mít, určitě taky, že?

  Vložil Petr123 (bez ověření), 5. Listopad 2019 - 9:45

  Příčky mezi jednotkami jsou na 99 % součástí společných prostor, ať už nosné nebo nenosné. Zkontrolujte si Prohlášení vlastníka budovy.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".