změna velikosti bytové jednotky

Vložil Petra (bez ověření), 8. Říjen 2013 - 9:29 ::

Dobrý den, jak mám postupovat v tomto případě: S přítelem jsme spoluvlastníky dvou bytových jednotek, které spolu sousedí. Koupili jsme dva byty 2+1, které jsme spojili a oba máme poloviční podíl na obou bytech. Teď se ode mne přítel odstěhoval a rádi bychom tyto bytové jednotky předělali zpět na dva byty, ale už na 3+1 a 1+1. Dočetla jsem se zde o smlouvě o výstavbě, ale mezi kým bude uzavřena, když jsme spolumajiteli obou bytů? Na stavebním úřadě mi sdělili, že od nich nepotřebuji nic, protože nezasahujeme do nosné zdi. Na katastru nemovitostí ale chtějí nějaký doklad. A ještě jeden problém: na jednom z bytů je omezeno vlastnické právo právem předkupním, protože na něj máme hypotéku. Prosím o radu, jak postupovat. Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ppp (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 12:42

    Váš problém jsou 2 samostatné a odlišné problematiky – stavební a právní. Stavební problemtiku budete řešit se Stavebním úřadem, který zajímá stavebně- technická stránka věci. Právní stránka je něco jiného. Jak máte byty zapsané v katastru – jako 1 nebo jako 2 byty ? Zřejmě jako 2 byty. Takže uzavřete Smlouvu o výstavbě (vy 2 se všemi vlastníky všech jednotek v domě), která bude obsahovat i změnu výše podílů u uvedených jednotek a smlouvu vložíte do katastru. Anebo provedete stavební změnu bez změny zápisu v katastru a stav zápisu v katastru pak nebude v souladu se skutečností.

    Vložil ppp (bez ověření), 10. Říjen 2013 - 13:27

    Tak, jak se vám povedlo sloučit v katastru 2 jednotky v 1, tak zase tu 1 jednotku „rozdělíte“ na 2. Podle zákona to oboje jde jenom Smlouvou o výstavbě, kterou uzavřete se všemi vlastníky všech jednotek v domě. Pokud máte (jsou) v katastru nadále uvedeny 2 samostatné jednotky, máte ušetřenou práci – jen zazdíte jejich propopojení a vypořádáte se majetkově. Předkupní ani zástavní právo převodu ani vypořádání vlastnictví nepřekáží; jen si vyžádejte souhlas úvěrující banky.

    Vložil anonn, 8. Říjen 2013 - 18:50

    Nejspíš si pletete předkupní právo se zástavou. Ale tak jako tak vám to ta banka zatrhne tedy ani nemusíte uvažovat dále.

    Předseda

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".