Změna v užívání – ateliér na byt

Vložil Nedzbig, 25. Listopad 2020 - 10:27 ::

Dobrý den, rádi bychom změnili účel užívání z nebytovky (ateliér, nedostatečné oslunění, jinak vše OK) na byt. Momentálně máme vyřízeny podklady (hygiena, hasiči atd.) a budeme podávat žádost na stavební úřad. Diskuze jsem prošla, snažila jsem se v nich zorientovat. Pochopila jsem, že názory jsou na fóru občas dost rozdílné, ale vzala jsem si z toho, že pro stavební úřad nepotřebuji souhlas ostatních vlastníků a stačí mi souhlas výboru SVJ (což by i odpovídalo požadavku přímo ze stavebního úřadu, že chtějí podpis výboru na výkresu jednotky). A teď k mým dotazům:

 1. Pro zápis do katastru je potřeba souhlas všech vlastníků nebo jen určitého procenta? (tady v diskuzích se výklad ohledně zápisu hodně lišil..)
 2. Zatím se v celé historii SVJ nikdy nepodařilo sehnat souhlas všech vlastníků – máme SVJ, které má cca 500 vlastníků! Hodně z nich jsou zahraniční investoři a mají tady zastoupení realitek.. Jak jste toto řešili? Nedá se to nějak obejít schválením v rámci roční schůze SVJ? Přijde mi hrozně nelogické, že chci změnit nebyt na byt (tudíž to ostatním vlastníkům nemůže přinést žádné problémy jako v případě opačné změny) a nejsem toho v praxi schopná..
 3. Jak je to v případě, že neproběhne zápis do katastru, ale je povolení od stavebního úřadu – čím se mám řídit, může stavební úřad dát pokutu za užívání nebytu k bydlení, i když prakticky tuto změnu schválí?

Díky všem za jakoukoliv radu. Lenka.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Hubert (bez ověření), 30. Listopad 2020 - 1:44

  Nevim co Vám stavebni urad schvaluje, bude to normalni kolaudace z atelieru na bytovou jednotku

  a po kolaudaci pak postupujete pak dle bodu zmena zpusobu vyuziti jednotky.

  Vložil Nedzbig, 25. Listopad 2020 - 11:48

  A má někdo reálnou zkušenost, že by získal souhlas od takového množství vlastníků? Můžete mi poradit alespoň formu, která nejlíp k získávání souhlasu funguje? Nejde obejít vlastníky ve vchodě a zaklepat.. Většina tady nebydlí nebo jsou v zahraničí. Díky.

  Vložil Bydlení v atelieru (bez ověření), 25. Listopad 2020 - 11:02

  Paní Nedzbig,

  proč chcete utrácet za zamýšlenou změnu? Bydlení v atelieru žádné nevýhody nemá. Kromě toho, nedostatečné oslunění není možné napravit souhlasem vlastníků domu (ať už s jakýmkoli podílem).

  Vložil Nedzbig, 25. Listopad 2020 - 11:49

  Tak třeba kvůli trvalému bydlišti, které není v ateliéru povoleno?

  Vložil Justitianus, 25. Listopad 2020 - 11:00

  Nejspíše jste na tomto fóru hladala, ale špatně. Ptáte se totiž na záležitost, kyterá se už řešila. Není nutné získat souhlas všech vlastníků jednotek!

  Když zadáte hledat „způsob využití jednotky“, nejčerstvější odpověď zde byla zveřejněna předevčírem (23.11.2020).

  A opět pro pořádek upozorňuji, že správný název podle stavebního zákona je „způsob využití jednotky“. V občanském zákoníku je to nesprávně.

  Justitianus

  Vložil 25Malý (bez ověření), 25. Listopad 2020 - 13:43

  a za to obdržel minusy. Symptomatické ad personam…

  Vložil Nedzbig, 25. Listopad 2020 - 11:50

  Dobře, omlouvám se, možná jsem hledala špatně, respektive podle špatného hesla, pročtu.. Díky.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".