Změna účelu používání

Vložil nezaujatá (bez ověření), 18. Prosinec 2011 - 11:45 ::

Dobrý den,řešíme problém s pronájmy společných prostor v domě. Bývalý vlastník měl všechny společné prostory v domě jako sušárny, i když se některé používaly jinak, jako kolárna dílna atd. Po vzniku SVJ jsme v tom pokračovali a některé místnosti byly se souhlasem společenství vlastníků pronajaty za úplatu. V současné době jsme v situiaci, kdy po stížnosti jednoho vlastníka chce po nás stavební odbor doložení materiálů pro změnu v užívání prostor. To je ale zavádějící, neboť pronájem je dočasný a co pak, kdy se pronájem ukončí? V pronajatých místnostech nejsou povoleny ani provedeny jakékoliv stavebním úpravy. Místnosti nejsou používány ke komerčním účelům. Jsou používány k soukromým účelům , jako sklad a taky částečně pro údržbu domu. Je pro pronájem nutné změnit název užívání i když je dočasný? Co pak, když se pronájem zruší? Je k takovému pronájmu nutný 100% ní souhlas vlastníků? Naše RK tvrdí, že 100% ní souhlas nutný není, stavební odbor že je. Jak se máme zachovat? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 18. Prosinec 2011 - 13:08

    Užívání místnosti „sklep“ nebo „kočárkárna“ jako sklad je porušením požárních předpisů, protože místnost nebyla pro tento účel využití zkolaudována a např. předepsané osazení hasicími přístroji pro sklady je jiné než u sklepů. Ve sklepech je vyloučeno skladovat hořlavé látky, ve skladech je to možné. Názor SÚ je tedy správný.

    Způsob užívání místností v domě je pevně dán kolaudačním rozhodnutím. Společné části domu lze rozdělit do dvou skupin (viz usnesení Ústavního soudu III.ÚS 23/04 ze dne 08.12.2004, http://kraken.slv.cz/…%C3%9AS23/04 ):

    • ty, které objektivně svým stavebním určením slouží společnému užívání (střecha, schodiště); jejich určení nemůže být rozhodnutím vlastníka změněno;
    • ty, které společnému užívání slouží v důsledku projevu vůle (např. vyčlenění místnosti coby sušárny), přičemž takové určení může být změněno.

    Vlastník budovy ovšem není oprávněn způsob užívání měnit podle své libovůle. Změna způsobu užívání společných prostor podléhá souhlasu všech spoluvlastníků, viz § 11 odst. 5 věta první ZoVB: „K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek.“
    Je dále nutný písemný souhlas Stavebního úřadu se změnou.

    Nájemní smlouva je nejspíše absolutně neplatná, jestliže se týká místnosti, která nebyla zkolaudována k účelu uvedenému v nájemní smlouvě, ani nebyla změna účelu povolena dodatečným rozhodnutím SÚ.
    .............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.....
    Pronajímání společných prostor domu (beze změny způsobu jejich užívání) patří k běžnému hospodaření se společným majetkem. O tom, zda a za jakých podmínek bude věc pronajata, rozhodují vlastníci jednotek na shromáždění. Při dosažení potřebné většiny se tomuto rozhodnutí musí ostatní vlastníci podřídit. Podrobněji se ke vzájemnému vztahu mezi vlastníky jednotek ohledně společných prostor a místností domu vyjádřil Nejvyšší soud v rozsudku ze dne 23. 12. 2004, sp. zn. 28 Cdo 2062/2003, http://kraken.slv.cz/28CDO2062/2003 .

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".