ZET, booking, airbnb a DPH podruhé

Vložil Pavel, 8. Leden 2017 - 16:07 ::

Dnes se mi omylem uložil následující příspěvek pod nickem Pavel (bez ověření):

http://www.portalsvj.cz/…airbnb-a-dph

U anonymních autorů nelze úvodní příspěvek editovat. Proto ho ukládám opakovaně se zvýrazněním textu.

_____________­________________________­________________________­______________

Dostal jsem na e-mail dotaz, který by mohl zajímat i někoho jiného.

Tazatelka se ptá, jak je to s placením DPH v případě provizí od booking či airbnb, když není plátcem DPH a zda je rozdíl, když poskytuje krátkodobý nájem či ubytování.

Jak posuzuje nájem a ubytování zveřejnilo GFŘ na adrese

http://www.etrzby.cz/…erejnost.pdf

Nechci posuzovat relevantnost tohoto materiálu, jen upozorňuji, že podle něho budou velmi pravděpodobně postupovat berušky z jednotlivých FÚ a pojišťoven nejen v případě hotovostních plateb.

Pro odvod DPH však nemá vliv, zda se jedná o krátkodobý pronájem nebo ubytování.

Podle § 5 ZDPH se pronájem/ubytování, pokud se poskytuje soustavně, považuje za ekonomickou činnost a osoba tuto činnost poskytující je osobou povinnou k dani.

Podle § 6h ZDPH se jedná o osobu identifikovanou k DPH, protože dostává faktury od booking, airbnb či jiné společnosti neusazené v ČR.

Podle § 108/1/c/1 ZDPH identifikovaná osoba musí přiznat a zaplatit DPH bez nároku na odpočet DPH na vstupu.

Lze předpokládat, že se kontroly FÚ rozšíří i na neplatiče DPH. Do finanční správy se nabírají stovky nových berušek a ty musí vykazovat nějakou činnost.

Hezký den!

  • ZET

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Ano. Ruda (bez ověření), 9. Leden 2017 - 23:09

Jakoze kdyz pronajmu vice nez 1× rocne pres airbnb na mene nez 30 dnu (znak kratkodobosti), tak

  • se stavam platcem DPH?
  • se stavam podnikTelem a musim platit socialni a zdravotni?
Vložil krcma, 10. Leden 2017 - 22:20

Ne. Resp. do konce roku 2012 by odpověď zněla ano, protože v tehdejším znění ZDPH, § 94 (pokud se dobře pamatuji) byla zakotvena povinnost registrace, pokud osobě povinné k dani (což je i pronajímatel) byla poskytnuta služba osobou neusazenou v tuzemsku s místem plnění v tuzemsku.
Ale od r. 2013 toto již naštěstí neplatí a v zákoně je v § 6h v takovém případě pouze povinnost registrace jako tzv. identifikované osoby.

Takže pokud Vám osoba neusazená v tuzemsku vystaví fakturu (může to být booking nebo právě airbnb) měl byste se registrovat jako identifikovaná osoba na finančním úřadě.
Když bych měl zjednodušeně napsat co by to znamenalo, tak byste se ve vztahu k tuzemsku choval nadále jako neplátce (tj. vystavoval byste faktury bez DPH, nemohl byste si DPH z přijatých tuzemských faktur nárokovat), ale ve vztahu k zahraničí byste se naopak choval jako plátce. Tj. plátci z jiného členského státu by Vám doklady vystavovali bez DPH, to byste odvedl Vy.
Musel byste podávat přiznání k DPH, kde byste uvedl pouze tato přeshraniční plnění. Pokud byste naopak Vy poskytoval službu, která není od DPH osvobozena (např. ubytování) osobě povinné k dani z jiného členského státu, musel byste podávat i souhrnné hlášení. Naštěstí byste nemusel podávat kontrolní hlášení.

V jiné diskusi tu ale zaznělo, že údajně airbnb vystavuje faktury s českým DPH, aniž by uváděl české DIČ. Odvádí jej tedy airbnb. Což si ale nejsem jist, zda je správně. Ale já osobně tu fakturu neviděl, nemohu se tedy k tomu vyjádřit.

S placením sociálního a zdravotního pojištění to nemá nic společného, tam jde pouze o to, zda svou činnost zařadíte pod par. 7 (živnost) nebo pod par. 9 (pronájem) ZDP. O tom tu byla dost divoká diskuse, nechci ji zase otevírat :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".