Zavedení třífázového proudu do bytu

Vložil Anonymous, 25. Leden 2009 - 14:29 ::

Dobrý den,

obracím se laskavě na odborníky s tímto dotazem. Náš panelový dům se dvěma vchody o 16 bytech je polovina s jedním vchodem o 8 bytech ve společenství vlastníků. Všech 8 bytů má zaveden jednofázový prou s bytovým jističem 25 A. Nyní si jeden vlastník chce zavést do bytu třífázový proud. Má prý vše s revizním technikem od rozvodných závodů změřeno, zatížení fází, symetrie apod.Má údajně k tomu všechny potřebné dokumenty. Nebude tato kombinace těchto proudů vytvářet nějaké problémy ? Má k tomu společenství co říct nebo je to výlučně záležitost stavebníka ? Musí stavebník předložit společenství nějaké dokumenty? Jak to bude s energetickou náročností bytu ? Připomíním, že el. vedení je ve spolešných šachtách, jež jsou součástí společných prostor.Máte prosím nějaké zkušenosti?

Přeji příjemný den B. Voják, Šumperk

  • třífázové připojení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Matějka Jaroslav, 21. Březen 2009 - 12:50

Vážený pane B.Vojáku,

EDMONT si může myslet co chce. Již se zde na tuto otázku odpovídalo.

  1. Rozvod elektrické energie je společnou částí domu. V souladu s projektovou dokumentací, výchozí a provozní revizní zprávou je domovní rozvod udržován.
  2. V souladu s ustanovením ZoVB a OZ nemůže být nikdo omezován na úkor druhého.

Tedy konkrétně: je stávající rozvod a domovní přípojka dimenzována tak, aby si všichni vlastníci mohli připojit 3×400V/3×16A. Pokud domovní rozvod nebo přípojka nevyhovuje pro všechny, tak se připojí první žadatel a další se již za nějaký čas připojit nemohou, pokud neprovedou rekontrukci rozvodu a přípojky.

Technická pozn.: je-li domovní rozvod v Al je nevhodné, vzhledem k jeho stáří, takový rozvod více zatěžovat.

Matějka

Vložil Edmond, 27. Únor 2009 - 5:25

Edmond Myslím si, že je to záležitost pouze vlastníka bytu.Tím,že se připojí na 3-fázový přívod, naopak síť relativně vyrovná. Pro nové připojení musí mít revizní zprávu stavu rozvodu v bytě,dále pak písemné vyjádření (asi revizáka), že na stávající el. rozvod lze uskutečnit 3-fázové připojení.Dotyčného to vše bude stát 6000Kč možná i víc.To by si měl zcela hradit sám,určitě ne z fondu oprav! Pro zajímavost.3-fázové připojení dělá dotyčný asi kvůli sporáku.Nyní,když má elektrickou troubu jde po jednom (správně dvou) drátech cca 15–20A. když bude mít 3-fázový rozvod rozdělí se proud na tři vodiče a tím jde v každém vodiči pouze cca 5–6,6A.Další výhoda při jakémkoliv zkratu a nezůstane byt po tmě. Edmond

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".