Zastupování SVJ při souhlasu s rekonstrukcí plynovodní přípojky

Vložil Tomáš (bez ověření), 6. Říjen 2016 - 9:55 ::

Dobrý den Chtěl bych se zeptat zda může zastupovat vlastníky SVJ při rekonstrukci plynové přípojky. Jedná se o to zda SVJ může dát společnosti RWE souhlas s rekonstrukcí přípojky místo vlastníků a nebo bude nutné souhlas všech vlastníků jednotlivě. Za odpověď děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Říjen 2016 - 16:21

    Plynová přípojka (zařízení od hlavního uličního řádu po první uzávěr) je skutečně Vaše, že ji chcete rekonstruovat? Starší přípojky byly RWE a novější RWE odkupovala. Pokud snad myslíte souhlas pro provádění zemních prací na pozemku vlastníků (předzahrádka) nebo průrazu do domu nebo přemístění HUP vně domu pak vůči RWE stačí souhlas SVJ resp. osoby, která dle rejstříku za SVJ jedná a interně si můžete tuto věc projednat s vlastníky.

    Vložil Taisa, 6. Říjen 2016 - 11:29

    Dobrý den, Tomáši!

    Nedávno jsme realizovali výměnu vodovodní přípojky. Trvalo to bezmála 2 roky, než pověřená paní sehnala všechna potřebná povolení, vyjádření všech firem a institucí a úřadů.

    Mají seznam snad 100 subjektů, které musí dát souhlas, včetně Českých drah, přičemž od nejbližších kolejí jsme minimálně 2km daleko; anebo od firem provozujících rozhlasové vysílání, které mají zesilovače ve výšce a nikoli kabely v chodnících.

    Se soukromými firmami je to jednoduché, ty Vám dají svolení na počkání, akorát za to obvykle chtějí nějaký poplatek.

    Povolení od státních institucí taky stojí peníze, navíc vše dlouho trvá a navíc vymýšlejí blbosti (viz výše uvedený seznam firem). Vyřizovali jsme územní souhlas, zábor, věcné břemeno a čert ví co ještě.

    Souhlas resp. zmocnění od všech vlastníků po nás chtěli také. Nakonec se spokojili s jakýmsi čestným prohlášením, že není možné sehnat ověřené plné moci od všech vlastníků jednotek.

    Co se týče plynu. Není to úplně košér, ale: najděte spřáteleného plynaře, který Vám napíše potvrzení, že tím „čuchacím“ přístrojem zjistil na přípojce únik. Únik plynu musíte řešit okamžitě jako havárii a nežádáte nikoho o povolení.

    Tím se vyhnete veškeré byrokratické mašinérii.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Říjen 2016 - 16:24

    Vám žádný plynař takové potvrzení nedá, protože se tím sám umatuje. Jakmile totiž zjistí únik nutí ho předpisy ihned zahájit práce na odstranění, hlásí to majiteli pozemku (obec), která si v některých případech kontroluje, že se nejedná o obcházení stavebního úřadu (jak mu radíte) a zejména nese odpovědnost za to kdyby se čirou náhodou něco stalo v souvislosti s plynem. Proč by to dělal?

    Vložil Taisa, 10. Říjen 2016 - 16:49

    Pane Pavle, já nevím, proč by to ten plynař dělal. Asi by chtěl vydělat nějaké peníze hned a ne až za 2 roky. :-)

    Vložil MartinII, 6. Říjen 2016 - 13:12

    Tomáši, můžeš studovat zákony a vyhlášky, nebo se zeptat dodavatele plynu. Dle informací, získaných kdysi od našich plynáren je/byla situace tato a platí/platilo (posílám sice zkrácenou informaci ale asi je v ní více než potřebuješ).

    1. Zákon č. 458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), v platném znění,
    2. Vyhláška ČÚBP a ČBÚ č. 21/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená plynová zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti, ve znění pozdějších předpisů,
    3. Vyhláška ČÚBP č. 85/1978 Sb. o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení, ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb.,
    4. Vyhláška ERÚ č. 329/2001 Sb., kterou se stanoví podmínky připojení a dodávek plynu pro chráněné zákazníky,
    5. ČSN 38 6405 Plynová zařízení – Zásady provozu,
    6. ČSN EN 1775 (38 6441) Zásobování plynem – Plynovody v budovách –
    7. TPG 704 01 Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva
    8. TPG 905 01 Požadavky na bezpečnost provozu plynárens. zařízení.

    Z hlediska výše uvedeného lze vlastnictví a zodpovědnost za provoz plynových zařízení sloužících k distribuci plynu, charakterizovat (ve směru toku plynu) takto:

    1. Distribuční soustava –
    2. Plynovodní přípojka –
    3. Odběrné plynové zařízení – podle ust. § 2 odst. (2) písm. b) čl. 7 zákona č. 458/2000 Sb. (energetického zákona) jsou to veškerá zařízení počínaje HUP vč. zařízení pro konečné využití plynu

    Pozn.: není jím měřicí zařízení.

    Definice pojmů jednotlivých částí OPZ podle TPG 704 01: a)Domovní rozvod – část domovního plynovodu začínající HUP a končící před uzávěry plynoměrů určených pro obchodní styk. b)Spotřební rozvod – část domovního plynovodu začínající uzávěry před plynoměry a končící před uzávěry plynových spotřebičů.

    OPZ je součástí nemovitosti a jeho vlastníkem je její vlastník, stejně jako ostatních rozvodů (elektro, voda, odpady apod.).

    Příklad pro bytový dům s více byty, které vlastní (vč. příslušných částí nebytových prostor a OPZ) fyzické osoby (občané): Vlastníci jsou povinni vytvořit subjekt s právní subjektivitou, který má za povinnost zajišťovat provádění kontrol a provozních revizí podle vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění NV č. 352/2000 Sb. – a to té části OPZ, která není v osobním užívání uživatelů bytů a místností nesloužících k bydlení. Je to společné odběrné plynové zařízení (domovní rozvod), společné kotelny, sušárny, klubovny apod.

    Zajištění provozu a údržby společné části OPZ dle čl. 8.1 ČSN EN 1775 (38 6441):

    „Počínaje uvedením celého plynovodu nebo jakéhokoliv úseku do provozu musí být ustanovena osoba odpovědná za provoz. Tato bude dále nazývána "osobou odpovědnou za provoz“.

    pozn.: za přípojku a plynoměr je odpovědný dodavatel plynu, za domovní plynovod je to odběratel nebo vlastník nemovitosti". (Konec citace)

    V konkrétním případě je tedy nutno: a. určit vlastníka společné části OPZ (domovního rozvodu), b. požádat vlastníka o určení osoby, odpovědné za provoz této části OPZ (domovního rozvodu) a s touto osobou dále jednat

    • – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".