Založit SVJ - bytovka 4 byty

Vložil Jarka Linhartová (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 11:09 ::

Dobrý den, ráda bych se optala, zda je možné založit SVJ v bytovce o 4 bytech, každý byt je v soukromém vlastnictví – tudíž 4 vlastníci. Rádi bychom ho založili, aby bylo možné případně žádat o úvěr napr. na zateplení popřípadě na větší opravy domu. Aby bylo možné založit fond oprav. Doteď to v domě nikdo neřešil. Poradíte zda je to dobrý nápad. Děkuji JL

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jarka Linhartová (bez ověření), 21. Listopad 2019 - 10:59

  Dobrý den, děkuji za reakce. Je to zatím jen ve fázi přemýšlení. Jde jen o to, že v bytovce jsou „starousedlíci“ a ti se o nic nezajímají nic. A obávám se, že úvěr na opravy u důchodců asi nehrozí. Tak to je hlavní důvod, aby mohl být ofiko fond oprav a případně čerpat úvěr jako dům. Ale jak to čtu, asi je to naprd. A nějak se to musí vymyslet jinak. Rozhodně si u tohoto webu ještě pár dní posedím a pročtu. O všem co radíte. Moc děkuji za infa

  Vložil Dvořák (bez ověření), 20. Listopad 2019 - 7:02

  Na rozdíl od většiny ostatních přispěvatelů bych se toho založení SVJ neobával. Většinu věcí byste stejně měli dělat tak jako tak (třeba ty revize nejsou úplně zbytečná věc …). Řadu těch věcí asi děláte i dnes, jen to pod hlavičkou SVJ získá větší formální náležitosti (třeba teď se můžete scházet kdy chcete, pod SVJ alespoň 1× ročně s pozvánkami a definovaným programem), což však vnímám jako pozitivum. Budete mít nějaké počáteční náklady, notář, soud, katastr, …, což je nepříjemné, ale nebudou to statisíce (odhadem do 20 tis.). Pokud si pak správu budete dělat sami (což umíte, děláte si to tak doposud, jen bude potřeba nastudovat něco o SVJ, aby to bylo formálně správně) a nebudete si vyplácet mzdy, vzrostou Vám náklady jen o vedení účetnictví (pokud někdo z vás není náhodou účetní). To počítejte tak 60–100 Kč na jednotku měsíčně. Sám nevím, zda bych při 4 jednotkách dobrovolně SVJ zakládal. Rozhodně však nevnímám založení SVJ pouze negativně, mám to tak 50:50.

  Vložil Pokorný (bez ověření), 20. Listopad 2019 - 11:41

  Napsal jste:

  „Řadu těch věcí asi děláte i dnes, jen to pod hlavičkou SVJ získá větší formální náležitosti (třeba teď se můžete scházet kdy chcete, pod SVJ alespoň 1× ročně s pozvánkami a definovaným programem), což však vnímám jako pozitivum“

  Ustanovení pro shromáždění pro SVJ platí také pro správu v domech, kde SVJ nevzniklo. Tj. platí pro ně také shromáždění alespoň jedenkrát ročně s pozvánkami a definovaným programem. Správa v domech bez vzniku společenství je obdobná správě v SVJ viz ustanovení o správě bez vzniku společenství vlastníků

  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…

  Vložil Anynomous (bez ověření), 20. Listopad 2019 - 12:36

  Správa bez vzniku společenství vlastníků
  § 1191
  Nevzniklo-li společenství vlastníků, použijí se na správu pravidla určená v prohlášení a pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění; k rozhodnutí svolá vlastníky jednotek správce.

  Povinnost svolat shromáždění alespoň jedenkrát ročně v § nevidím.

  Vložil Pokorný (bez ověření), 20. Listopad 2019 - 17:59

  Správně citujete v § 1191
  „a pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění

  Tím jsou myšlena ustanovení o shromáždění pro SVJ v části označené „Shromáždění“ s § 1206 až 1209. Povinnost svolat shromáždění najdete v § 1207

  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…

  Vložil Anynomous (bez ověření), 20. Listopad 2019 - 21:22

  Ano, ale co vyplývá ze slova přiměřeně v §1191 ohledně povinnosti 1× za rok?

  Používání slov „obdobně“ a „přiměřeně“ v právních předpisech:
  https://www.vlada.cz/…muckaIII.pdf

  K přiměřenému použití jiného právního předpisu:
  https://profipravo.cz/index.php…

  Vložil Oběť SVJ (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 19:04

  Se SVJ v malém domě okamžitě narostou náklady na správu domu na několikanásobek se součastnou ztrátou kontroly nad majetkem v hodnotě desítek milionů Kč.

  Asi předpokládáte, že SVJ je zárukou náležité správy domu nebo snad dokonce zárukou pravdy a spravedlnosti. Tomu odpovídají návrhy na pokutování vlastníků výborem SVJ bez možnosti obrany a bez možnosti pokutování SVJ vlastníkem. Nic nemůže být vzdálenější od skutečnosti: Do výboru SVJ se může zvolit kdokoliv nejenom bez kvalifikace v oblasti správy nemovitostí (property management), ale dokonce bez jakékoli kvalifikace.

  Navíc jsou ve výboru často lidé s nebezpečnými vlastnostmi, lidé s poruchou osobnosti, kteří navíc často disponují plnými mocemi vlastníků s většinovým podílem, které zneužívají.

  Nastudujte „správu domu bez SVJ“.

  Některá banka dokáže otevřít účet pro dva spolumajitele, všechny dokážou účtu přiřadit libovolný počet disponentů, přičemž není-li ujednáno jinak, dispoziční oprávnění nezaniká úmrtím majitele účtu.

  Vložil Mahulena (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 11:14

  „je to dobrý nápad“

  SVJ dobrý nápad není. Už se zde řešilo, trochu se zde rozhlédněte, ať Vám to nemusíme opisovat.

  Vložil Jarka Linhartová (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 14:47

  No moc se tu právě nevyznám. Snad něco najdu… Zatím moc děkuji

  Vložil JaVa, 19. Listopad 2019 - 15:34

  Zkuste vepsat zadané téma v políčku „hledat“.

  Např.:http://www.portalsvj.cz/…-svj-rozdily

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil radka2222 (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 16:13

  to je zrovna o BDxSVJ, nikoliv spoluvlastnictví domu x svj.

  pokud nevíte co s penězma (to byste ale asi nechtěli úvěr), jděte do svj. plaťte si účetní, poplatky VR, atd. atd. dobrovolně se uvažte na plnění mnoha zákonných povinností, jejichž porušení může být pokutováno.

  Vložil JaVa, 19. Listopad 2019 - 17:14

  Zdravím „radko 2222“ a děkuji za upozornění.Můj odkaz je pro tuto situaci opravdu nevhodný.Tento se mi jeví lepší:

  http://www.portalsvj.cz/…m-fond-oprav

  Přeji hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil radka2222 (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 18:35

  vám též hezký večer :-) tuhle debatu jsem už zapomněla, ale nedávno tu byla nějaká, kdy kdosi tvrdil, jak v jeho okolí všechny 3 – 4 bytové domy mají dobrovolně SVJ :-)

  Vložil Bábor (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 19:05

  „v jeho okolí všechny 3 – 4 bytové domy mají dobrovolně SVJ“

  Čtu to tu poctivě a tohle tu nikdo netvrdil.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 19:28

  v jedné diskuzi to nějak tak padlo

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".