Založení SVJ pro provoz odpadní jímky

Vložil Petra H., 18. Srpen 2022 - 11:17 ::

Dobrý den, bydlíme v řadovém domě. Ve dvou řadách je celkem 16 domů, které mají společnou odpadní jímku, která v podstatě jen přečerpává náš odpad do městské kanalizace. Firma, která doposud jímku spravovala (a která byla současně majitelem všech domů, než došlo zhruba před 3 lety k jejich odprodeji jednotlivým vlastníkům) nám sdělila, že k 31.12. ukončí provoz jímky a žádá nás (vlastníky domů), abychom si založili SJV a jímku si převzali do své péče. Moje otázka zní: co když některý z vlastníků domů nebude chtít do SJV vstoupit? Jak potom můžeme postupovat? Můžeme po něm jako SVJ požadovat platbu za provoz jímky, do které tečou jeho odpady, i když nebude členem SJV? Děkuji předem za Vaše názory.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 18. Srpen 2022 - 18:07
  • Petra se táže: „co když některý z vlastníků domů nebude chtít do SJV vstoupit?“

  Petro, Vaše otázka je nesmyslná.

  SVJ může být založeno jedině pro jednu kokrétní budovu s jedním číslem popisným, nebo pro sekci budovy, má-li vlastní číslo popisné a může-li samostatně plnit funkce budovy. A tato JEDNA budova či JEDNA sekce by musela být rozdělena na jednotky prohlášením vloženým v katastru. Nic z toho není splněno. Ostatně jde o naprosto šílený, nesmyslný a absurdní nápad. Šla byste „s kanonem na vrabce“.

  Pokud jímka je společná, pak vhodné by bylo uspořádat právní vztahy podle ustanovení občanského zákoníku o přídatném spoluvlastnictví (§ 1223 a následující).

  Jímku bude nejspíše provozovat její vlastník, nebo osoba, u které si vlastník jímky objedná službu „odvádění odpadních vod a čištění jímky“. Nenapsala jste ovšem kdo je vlastníkem samotné jímky a technického zařízení k přečerpávání do veřejné kanalizace. Samozřejmě že za provoz jímky se bude platit.

  Justitianus

  Vložil . (bez ověření), 18. Srpen 2022 - 13:15

  Ty domy jsou samostatně stojcí nebo jsou to řadovky se společnou zdí? Jsou něčím propojené, máte ještě něco společného, např. přívody plynu, přípojky vody, nebo má každý dům všechno samostatné nezávisle na ostatních?

  Vložil Jan77 (bez ověření), 18. Srpen 2022 - 11:46

  SVJ = společenství vlastníků jednotek (t.j. bytů popř. nebytových prostor). Je vyloučeno zřízení SVJ pro vlastníky domů! Museli byste zvolit jinou formu (spolek a.j.)

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".