Založení druhého SVJ na stejné adrese

Vložil MASNA (bez ověření), 14. Září 2019 - 20:06 ::

Developer, který předělával nebytové prostory na byty, v době těsně po kolaudaci založil SVJ a následně začal předávat jednotlivé byty. V SVJ je on, jeho matka a jeho družka. Všichni tři mají adresy na druhý konec republiky a poštu tam nepřebírají. Byty jsou nedodělané a opravy, dotazy na schůzi SVJ, jak jsou rozúčtovávány požadované příspěvky na opravy atd. vůbec neřeší. Napadlo nás, zda by pro nás, nové vlastníky většiny bytů, nebylo řešením založení nového SVJ na stejné adrese, do kterého bychom se (skoro) všichni vlastníci bytů přihlásili. A samozřejmě nabídli i místo v SVJ developerovi, neboť vlastní ještě (již jen) jeden byt. Otázka tedy zní: Lze to? Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Vilém. (bez ověření), 17. Září 2019 - 18:05

  Napsal jste:

  „Napadlo nás, zda by pro nás, nové vlastníky většiny bytů, nebylo řešením založení nového SVJ na stejné adrese, do kterého bychom se (skoro) všichni vlastníci bytů přihlásili. A samozřejmě nabídli i místo v SVJ developerovi, neboť vlastní ještě (již jen) jeden byt.“

  Do SVJ se vlastníci bytů nepřihlašují. Dle § 1194 NOZ je členství ve společenství vlastníků neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Tzn., že členy SVJ jsou všichni vlastníci bez výjimky. Nelze založit SVJ, jehož členy by nebyli všichni vlastníci.

  Jelikož už SVJ, jehož členy jsou všichni vlastníci, máte, nelze nové SVJ se stejnými vlastníky založit a ani teoreticky by nemělo smysl zakládat nové SVJ se stejnými vlastníky. Problémy musíte řešit na shromáždění vlastníků, k jejich řešení podle vašich představ ale musíte přesvědčit ostatní vlastníky respektive vlastníky s alespoň nadpoloviční většinou spoluvlastnických podílů. V případě nutnosti svolejte shromáždění podle § 1207 NOZ:

  „Statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich; neučiní-li to, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami.“

  SVJ má svoji adresu (uvedenou ve veřejném rejstříku SVJ), tu využívejte pro komunikaci s SVJ.

  Vložil tep (bez ověření), 14. Září 2019 - 22:24

  nemohou spravovat tentýž dům. Svolejte shromáždění vlastníků a na něm odvolejte předsedu SVJ a zvolte jiného – na to stačí 2 body programu. Pokud dům spravuje nefunkční výbor, tak odvolejte stávající a navolte nový.

  Vložil Omar (bez ověření), 15. Září 2019 - 12:03

  Počet SVJ v jednom domě zákonodárce nijak neomezuje, patrně na tuto možnost nepomyslel. Ač se zdá zřejmé, že v jednom domě by mělo být pouze jedno SVJ, nedaří se mi najít žádné ustanovení, které by bránilo dvěma (pěti, dvaceti) SVJ v jednom domě, tj. ustanovení, které by bránilo zápisu dalšího společenství vlastníků do veřejného rejstříku.

  Při počtu SVJ lze dokonce očekávat, že tato situace již nastala. Neumím ji však vyhledat.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Září 2019 - 12:49

  samozřejmě svj v jednom domě může být jen jedno. pokud spravuje dům a pozemek, tak jak byste si představoval dvě? že by spravovalo půl domu nebo čtvrt domu? a vlastníci by museli být členové obou, jelikož minimálně společné prostory by spravovaly obě svj ? zákonodárce nemůže uvést samozřejmě do zákona všechny nesmysly. pokud uvede „spravuje dům“, tak to průměrně inteligentní člověk pochopí.

  § 1194 (1) Společenství vlastníků je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku; při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem. (2) Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

  Vložil MASNA (bez ověření), 15. Září 2019 - 17:34

  Jak píšete – pokud spravuje dům a pozemek. Ale oni to nedělají, jak jsem psal již v první otázce. Nikdo z vlastníků bytů nikdy neviděl společné sklepy, půdu, střechu. A oni schůzi SVJ svolají zřejmě nejdříve až po záruční době, tj. po dvou letech od předání bytů.. Proto nás napadlo, zda by nešlo založit nové SVJ. Bohužel další potíží je, že z těch 14ti vlastníků bytů jich 12 nemá o nic zájem.

  Alepokud je ze zákona zcela zřejmé, že to nejde, tak nemá cenu se o tom dále bavit. Děkuji.

  Vložil Omar (bez ověření), 15. Září 2019 - 17:58

  „Nikdo z vlastníků bytů nikdy neviděl společné sklepy, půdu, střechu.“

  Zcela vyloučeno to sice není, ale dovolil bych si o Vašem tvrzení dost silně pochybovat.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Září 2019 - 17:41

  oni jste vy všichni. svolejte schůzi vy, odvolejte výbor, a začněte něco dělat.

  Vložil tep (bez ověření), 15. Září 2019 - 13:49

  Navíc pokud vlastním jednotku v domě, tak jsem ze zákona členem stávajícího SVJ. Pokud se jednotky zbavím prodejem, nemohu v domě zakládat 2. SVJ, protože v domě nic nevlastním. Logicky vzato, 2. SVJ v domě nelze založit

  Vložil Logik (bez ověření), 15. Září 2019 - 13:56

  „Logicky vzato, 2. SVJ v domě nelze založit“

  Logicky jistě, ale zákon to nezakazuje.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Září 2019 - 14:17

  zákon to nepřipouští :-)

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 15. Září 2019 - 14:37

  „zákon to nepřipouští :-)“

  Zákon nepřipouští co?

  Vložil tep (bez ověření), 15. Září 2019 - 15:21

  2. SVJ nemá kdo založit, takže zákon nepřipouští, aby v domě vznikla 2 a více SVJ.

  Vložil Omar (bez ověření), 15. Září 2019 - 15:26

  „2. SVJ nemá kdo založit, takže zákon nepřipouští, aby v domě vznikla 2 a více SVJ.“

  Zaměňujete založení a vznik. Už se zde řešilo.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Září 2019 - 14:57

  svj k jednomu domu. stačí prostý jazykový výklad § 1194 NOZ

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 15. Září 2019 - 15:00

  Lituji, ale z § 1194 nic takového neplyne.

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 15. Září 2019 - 15:02

  Ale plyne to z § 1198.

  z
  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Září 2019 - 15:12

  toho taky, ale stačí už jen ten 1194, pokud umíte číst.

  Vložil Petr, 16. Září 2019 - 17:53

  „zda by pro nás, nové vlastníky většiny bytů, nebylo řešením založení nového SVJ na stejné adrese, do kterého bychom se (skoro) všichni vlastníci bytů přihlásili. … developer… vlastní ještě (již jen) jeden byt. Otázka tedy zní: Lze to?“

  Jak byste rozúčtovali „vodu“ (1 fakturační vodoměr), osvětlení domu (1× „hodiny“ pro dům) a, jak píše Radka222, novou střechu, atd na 2 různá SVJ ?

  Na rozdíl od SVJ, kde nelze odvolat majoritní výbor, vy můžete protože váš výbor=developer není už (zřejmě, nejde ale o počet bytů, ale o plochu) majoritní.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".