Zálohy na služby

Vložil Jitka (bez ověření), 23. Listopad 2013 - 9:09 ::

Dobrý den, paní účetní nám tvrdí, že ačkoli máme několikatisícové přeplatky tak musíme platit měsíční navýšení na služby o dalších 1000Kč měsíčně, že prý není nikde psáno, že zálohy mají být úměrné spotřebám a my jsme povinni to platit, že pokud to platit nebudeme nebude na zálohy na služby celého domu. Jak se tomu můžeme bránit? Navýšení neplatíme a nyní nás na schůzi označili jako dlužníky, když jsme se bránili a situaci vysvětlili, účetní nás odbyla, že to platit musíme. Za rady děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Leni (původní neregistrovaná) (bez ověření), 23. Listopad 2013 - 17:58

    Že zálohy na teplo a teplou vodu mají být úměrné spotřebám – nákladům

    je napsáno ve vyhl.372/2001

    §3

    (3) Zálohy na úhradu nákladů na tepelnou energii na vytápění a na poskytování teplé užitkové vody stanoví vlastník přiměřeně k vývoji nákladů ve dvou z klimatického hlediska srovnatelných zúčtovacích obdobích.

    Vložil Magister, 23. Listopad 2013 - 12:36

    Vyšší záloha na služby musí být zdůvodněna. To určuje VÝBOR. Pokud se zálohou nesouhlasíte, podejte jim písemnou zprávu a důvody. Přibližně by se měšíčně měla hradit 1/12 z průměrné roční spotřeby z minulého období – plus nebo minus podle aktuálních okolností (zvýšení cen, méně osob v bytě apod.). Nikde není napsáno, že musíte platit za ostatní, za celý dům, nebo za prezidenta USA…

    Vložil Jitka0 (bez ověření), 23. Listopad 2013 - 14:07

    Přesně tak jak píšete jsem také reagovala, ale neúspěšně, prý to platit musím a ať ukážu paní účetní zákon či předpis, kterým mi nemůže zvýšit zálohu, která není adekvátní spotřebě, měla bych tak přeplatek 20tis. za rok a to jí vůbec nezajímá. Prý aby bylo na placení záloh celého domu tak to platit musím. Zálohy zvedla všem stejně a to v baráku mají někteří i velké nedoplatky a když jsem se ohradila, že to má napočítat těm co mají nedoplatky, tak řekla, že to dělat nebude. Nyní jsme tu za neplatiče a nevyplatili nám ani přeplatek roku loňského protože neplatíme navýšení. Přeplatek jsem si započítala do konce roku se zálohami na služby a platím tak jen fond oprav, abych z nich alespoň nějakým způsobem přeplatek za služby dostala.

    Vložil lake, 23. Listopad 2013 - 14:27

    Vzpamatujte se. Uvědomte si, že jste vlastník jednotky. Proč se bavíte s jakousi účetní? Účetní je placený služebník Vašeho služebníka. Proč takto ztrácíte čas?

    Žádný fond oprav neplaťte. Co to je za nesmyslnou platbu? Jste snad nájemcem v družstvu?

    lake

    Vložil Jitka0 (bez ověření), 23. Listopad 2013 - 18:36

    Mluvila jsem o tom na schůzi vlastníků kde byla přítomna i účetní a protože účetní tvrdí, že tomu tak je, tak s ní výbor souhlasí, takže jsem to reklamovala u účetní i u výboru, ale bez úspěchu. Na schůzi vlastníků jsem i přes vysvětlení za dlužníka, protože to navýšení neplatím, vůbec se se mnou nechtějí o tom bavit. Účetní tvrdí, že jí zákon ani vyhláška neříká nic o tom, že zálohy mají být úměrné spotřebě a samozřejmě jí všichni vlastníci i výbor věří. Od ledna 2014 zvedají i fond oprav, takže bude nový předpis a počítám, že znovu se stejně nesmyslným navýšením služeb, odvolám se tedy znovu a budu citovat vyhlášku jak mi tady radíte.

    Vložil lake, 23. Listopad 2013 - 22:42

    Vyhláška č. 372/2001 Sb. se týká služeb vytápění a dodávka teplé vody. Navíc existuje univerzální ustanovení Občanského zákoníku, které se použije i na Váš případ.

    40/1965 Sb. §728
    Příkazce je povinen, není-li jinak dohodnuto, poskytnout příkazníkovi předem na jeho žádost přiměřené prostředky nezbytné ke splnění příkazu a nahradit příkazníkovi potřebné a užitečné náklady vynaložené při provádění příkazu, a to i když se výsledek nedostavil.

    Z toho jednoznačně plyne, že po Vás nemohou být jako záloha požadovány nepřiměřené prostředky (vyšší než ty, které jsou nezbytné).

    V žádném případě, nikdy, NIKDY, N I K D Y, nezačínejte platit jakýsi fond oprav. Takovou zákonnou povinnost nemáte. Ve Vašem SVJ výbor používá tento nesmyslný termín, což znamená, že si ještě nepřečetli zákon o vlastnictví bytů a vůbec netuší, jaká jsou práva a povinnosti vlastníka jednotky a práva a povinnosti společenství. Dávejte si na tyto členy výboru pozor.

    lake

    Vložil Jitka0 (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 18:04

    Fond oprav je schválená platba na pokrytí úvěru a provozu domu (účetní, odměny výboru nebo například čištění komínů, revize apod.)s tím bych problém neměla, je vcelku jedno jak se to jmenuje, je to na provoz domu. Mě jde o ty zálohy na služby, nechci si tam „spořit“ abych měla pak přeplatek ve výši kolem 20tis., spořit si můžu peníze úplně jinde a aspoň se mi úročí. Obávám se situace, kdy mi zase nechají zálohy v nesmyslné výši a nebudou se se mnou bavit a zase mi nevyplatí přeplatek a zdůvodní to tím, že neplatím to jejich nesmyslné navýšení. Jestli jsem to dobře pochopila tak dle nového občanského zákoníku to budu muset platit? Nebo pro mě od ledna 2014 bude platit stejná vyhláška jako dosud?

    Vložil Dotaz (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 5:22
    1. je rada „…nikdy, NIKDY, N I K D Y,…“ pro tazatelku nebo jen pro ty, kteří se byt koupit chystají ?
    2. rada dle „…40/1965 Sb. §728…“ je poplatná situaci do konce tohoto roku. Paní ale uvádí „…Od ledna 2014 zvedají i fond oprav, takže bude nový předpis a počítám…“ – tedy nepochybně již ten „fond“ platila a podle Vašich historických „nálezů“ s ním tedy KONKLUDENTNĚ souhlasila. Na základě čeho tedy tvrdíte aby cit, „…Žádný fond oprav neplaťte. Co to je za nesmyslnou platbu?…“ ??
    Vložil X (bez ověření), 23. Listopad 2013 - 19:40

    Od Nového roku bude platit zákon č. 67/2013. Přečtěte si §4. Ten říká něco poněkud jiného:

    Poskytovatel služeb má právo požadovat na příjemci služeb placení záloh na úhradu nákladů na služby poskytované s užíváním bytu. Výši záloh si poskytovatel služeb s příjemcem služeb ujednají, nebo o ní rozhodne družstvo, nebo společenství. ...... (paragraf pokračuje)

    Já jsem zvolil jiný postup než vy. Platím zálohy na služby, ale neplatím „příspěvek do fondu oprav“ (tak to máme napsáno v předpisu měsíčních záloh). Na službách mám každoročně přeplatek. Ten mi ale SVJ nevrací, neboť tvrdí, že dlužím do FO. Spor se řeší soudně.

    Vložil Dotaz (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 5:10

    můžete uvést v jakém je stádiu? Protože já budu zřejmě také „řešen soudně“. Proto by mne zajímalo zda jste již např. přijal „platební rozkaz“ proti kterému jste tedy zjevně podal „odpor“ a nyní čekáte na „nařízení řízení“. Třeba mne zajímá jak dlouho již?

    Vložil X (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 10:35

    Platební rozkaz přišel před více než dvěma lety. Ve lhůtě jsem podal odpor. Po 2 jednáních soud první instance usoudil, že mu takový sofistikovaný spor mezi SVJ a členem SVJ nepřísluší (rozhoduje jen „jednoduché“ dluhy neplatičů) a celou věc předal nadřízenému soudu. Více než rok je „ticho po pěšině“. Až budu mít definitivní výsledek, tak ho zde zveřejním. Pokud ovšem nebude do té doby v EU zavedeno právo šaría a zrušen internet.

    Vložil & (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 0:26

    Pane X,

    napište, jak dopadl soud. Platí se služby a správa, nic více. Je jenom třeba, aby to nějaký soud takto jasně ze zákona opsal.

    &

    Vložil qwerty (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 0:38

    Z judikatury je zřejmé, že soud zálohu na opravy a FO nerozlišuje. X má podle mého maximální naději, že vyhraje, okolo 25%.

    Vložil X (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 10:07

    Uvidíme. Zde se často píše, že prý „soudy nemají s FO problém a běžně vynášejí rozsudky“. Ve většině případech ale termín FO shodně používají obě strany sporu. Jedná se většinou o případy, kdy žalovaný neplatič neplatí vůbec (ani zálohy na služby) nebo je to spor o něco jiného, např. shromáždění odhlasuje stejný příspěvek do FO pro všechny byty a někdo trvá na tom, aby se do FO přispívalo podle podílu. To je pak těžké z toho něco vyvozovat

    Vložil & (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 10:59

    „Ve většině případech ale termín FO shodně používají obě strany sporu.“

    Přesně tak. Pokud se obě strany shodnou na označení čehokoliv, to znamená, že došlo k dohodě o tomto označení, a pokud nikdo nesprávné označení nenamítne, soud označení sám od sebe nijak nezkoumá. Soud zkoumá pouze to, co je mu předloženo k posouzení.

    Soud shodná tvrzení stran nepřezkoumává.

    &

    Vložil Dotaz (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 5:13

    pane „qwerty“ z jaké judikatury KONKRÉTNĚ, je zřejmé co tvrdíte? Předpokládám, že zde nepředkládáte pouze Vaše neověřené domněnky. Zajímalo by mne kde jste vzal těch „25%“

    Vložil Marplová, 23. Listopad 2013 - 14:40

    Opakovaně se tu píše, že příspěvky a zálohy musejí přesně vymezit stanovy. V našich stanovách ale nic takového není. Všechno je to uvedeno v Prohlášení vlastníka. To je tedy také možnost? Děkuju, M

    Vložil chápající (bez ověření), 23. Listopad 2013 - 9:28

    Co má co pí účetní co diktovat? Co si odsouhlasite to platí. Paní účetní ať je ráda, ze jí nevymenite!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".