Zákon č. 67/2013 Sb. a odvoz komunálního odpadu

Vložil X (bez ověření), 22. Únor 2014 - 17:15 ::

V zákoně č. 67/2013 Sb. se objevuje v § 3 „Vymezení a rozsah služeb“ jako služba i odvoz komunálního odpadu. Poskytovatelem této služby však v drtivé většině obcí není vlastník nemovitosti nebo SVJ, ale sama obec. Rovněž vlastník nebo nájemce bytu nejsou příjemci služby ve smyslu tohoto zákona.

V obcích, kde se platí místní poplatek (např. Brno), jde vybírání poplatku zcela mimo vlastníky domů a SVJ. Obec sama poplatky vybírá od osob s trvalým pobytem.

V obcích, kde se platí poplatek za komunální odpad podle § 17a zák. č. 185/2001 (např. Praha), je vlastník domu nebo SVJ plátcem poplatku, který rozúčtuje a vybere od poplatníků.

SVJ tedy musí vést evidenci poplatníků (to nemusejí být nutně vlastníci nebo nájemci!). Poplatek rozúčtuje na jednotlivé poplatníky stejným dílem a vybere. O způsobu rozúčtování nerozhoduje shromáždění. Platba poplatku musí být identifikovatelná. Pokud poplatník v termínu svůj podíl neuhradí, plátce ho oznámí obci, která vyměří poplatek platebním výměrem (to už není starost SVJ). SVJ samo nic nevymáhá, k tomu není oprávněno.

Zajímalo by mě, zda se vůbec někde tento postup, daný zákonem, dodržuje? Upravili jste si jiný postup dohodou nebo odvoz komunálního odpadu mlčky považujete za službu poskytovanou společenstvím (ač tomu tak není)?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 23. Únor 2014 - 9:08

    Dobrý den,

    domnívám se, že nemáte pravdu, cituji vámi uváděný zákon:

    § 5 (1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, nebo společenství . Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.

    Je tedy na SVJ, jakým způsobem rozúčtuje odvoz odpoadu mezi vlastníky.

    G.X.

    Vložil X (bez ověření), 23. Únor 2014 - 11:31

    SVJ ale není poskytovatelem služby „odvoz komunálního odpadu“. Výjimkou jsou obce, kde SVJ musejí uzavírat smlouvu s určenou svozovou společností, čímž se vůči vlastníkům stávají poskytovatelem služby ve smyslu zákona 67/2013 Sb.

    V obcích, kde se vybírá poplatek za komunální odpad podle §17a ZoO, však SVJ službu „odvoz odpadu“ nijak nezajišťují, žádné náklady jim nevznikají. V Praze dokonce většina nádob na směsný odpad stojí na veřejných komunikacích ve vlastnictví města. SVJ nemusejí hnout prstem, kromě vedení evidence poplatníků.

    Když se nad tím zamyslíte, tak SVJ by splnilo svou povinnost plátce i tehdy, kdyby obci místo vybraných peněz poslalo úplný seznam poplatníků. Důvod nevybrání sdělovat nemusí. Obec by si pak poplatek vybrala sama platebním příkazem. (Otázka je, zda si obce v takovém případě účtují nějakou přirážku.)

    V zákoně o službách není žádné ustanovení, že v obcích, kde se vybírá poplatek podle §17a ZoO, se SVJ považují za (fiktivního) poskytovatele služby „odvoz komunálního odpadu“.

    Vložil lake, 23. Únor 2014 - 13:05

    SVJ samozřejmě může být poskytovatelem služby „odvoz komunálního odpadu“. Nic tomu nebrání a je to takto uvedeno v zákonu č. 67/2013 Sb. Například v Praze (i v jiných obcích) SVJ objednává u obce počet, objem a četnost nádob na komunální odpad. Obec zajišťuje přistavení a odvoz nádob. SVJ odvádí předepsaný obecní poplatek. K tomu SVJ rozúčtuje tento poplatek na jednotlivé poplatníky a vybírá od nich příslušné dílčí částky. Můžeme to klidně nazývat „služba odvoz komunálního odpadu“.

    Mimochodem, pokud v některé obecní vyhlášce je uvedeno, že „SVJ musejí uzavírat smlouvu s určenou svozovou společností“, pak taková obecní vyhláška je jednoznačně protiústavní. Obec není oprávněna určovat s kým má právnická osoba uzavřít soukromoprávní smlouvu. Do toho obci vůbec nic není.

    lake

    Vložil X (bez ověření), 23. Únor 2014 - 13:58

    S tím objednáváním nemáte pravdu. SVJ si nic neobjednává. SVJ má ohlašovací a registrační povinnost vůči správci poplatku, kterou splní tím, že správci poplatku doručí „Prohlášení plátce poplatku“, ve kterém vyplní počet/objem/četnost (platí pro Prahu, jinde může mít povinnost vyplňovat jiné relevantní údaje). Obce ale vyhláškou stanovují minimální objem na osobu denně (týdně, měsíčně). O nějaké svobodně učiněné objednávce nemůže být řeč.

    Přinejmenším je zde určitá nekompatibilita mezi zákonem o službách a zákonem o odpadech. Proč se vůbec zákon o službách zmiňuje o odvozu komunálního odpadu, když tuto záležitost dostatečně (a kogentně) upravují jiné zákony, zejména zákon o odpadech, zákon o správě daní a poplatků, atd., a dále vyhlášky obcí.

    Ale i kdyby to nakrásně byla služba ve smyslu ZoVB, pak by byl stejně způsob rozúčtování dán celostátně platným předpisem, tj. zákonem o odpadech.

    Vložil lake, 23. Únor 2014 - 15:43

    Asi máte dnes špatný den, když bazírujete na slovíčkách. Cituji pro Vás z vyhlášky hl.m.Prahy č. 2/2005:

    2/2005 Obecně závazná vyhláška, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad
    § 3 Výše poplatku
    (1) Výše poplatku za každý i započatý měsíc se stanoví podle přílohy č. 2 k této vyhlášce podle počtu, objemu a frekvence obsluhy sběrných nádob objednaných plátcem poplatku dle § 2 odst. 1.

    O objednávání nádob tedy píše přímo magistrát hl.m. Prahy. Pokud se Vám použité sloveso nelíbí, napište primátorovi.

    O „svobodně učiněné objednávce“ jsem nenapsal ani slovo. O tom zde přemítáte pouze Vy. Snad každému je jasné, že SVJ v obci, která postupuje podle § 17a zákona č. 185/2001 Sb., plní povinnost danou zákonem a konkretizovanou obecní vyhláškou.

    To nic nemění na tom, že poskytuje službu vlastníkům jednotek v domě a provádí její rozúčtování.

    lake

    Vložil X (bez ověření), 24. Únor 2014 - 16:15

    Abychom nemluvili stále jen o Praze, prošel jsem pár dalších vyhlášek. Zdá se, že podle §17a zákona o odpadech kromě Prahy postupují jen malé obce (ale i ty jsou v menšině). Žádné větší město, které by vybíralo poplatek za komunální odpad, jsem zatím nenašel. To samozřejmě neznamená, že žádné neexistuje.

    Ve vyhláškách, které jsem pročetl, se užívá buď sloveso „objednat“ nebo sloveso „zvolit“. Některé malé obce ale žádnou volbu neumožňují. Vlastníku domu (nebo SVJ, pokud v se malé vesničce vůbec vyskytuje) obec určí, kam má komunální odpad odkládat. Tyto obce mají pevný harmonogram svozu a minimální sortiment nádob. V takovém případě se výše poplatku stanoví nikoliv podle vlastníkem domu „objednaného“ nebo „zvoleného“ počtu (objemu, četnosti) nádob, ale pevnou částkou na poplatníka (bývá to cca 600 Kč/ročně).

    Ať už vlastník domu nebo SVJ „objednává“, „volí“ nebo žádnou volbu nemá (jen sděluje počet poplatníků), vždy se jedná o stejný postup podle §17a ZoO.

    Tvrzení, že SVJ je poskytovatelem služby „odvoz komunálního odpadu“ je neudržitelné. Dle mého názoru se jedná o chybu zákona č. 67/2013 Sb., který se o komunálním odpadu vůbec neměl zmiňovat.

    V České republice je odvoz a likvidace komunálního odpadu službou, kterou občanům zajišťuje veřejný sektor.

    Vložil lake, 6. Březen 2014 - 22:40

    Pan X napsal: „V České republice je odvoz a likvidace komunálního odpadu službou, kterou občanům zajišťuje veřejný sektor.“

    Pan X se velmi mýlí. Nakládání s komunálním odpadem není žádnou službou, kterou by obec poskytovala jednotlivým občanům. Pan X nezná právní úpravu. Samozřejmě se mýlí i pan „ko“.

    Nakládání s komunálním odpadem včetně třídění a likvidace je povinnost, kterou obci ukládá zákon. Původcem veškerého komunálního odpadu vzniklého na území obce je totiž obec sama. A je povinností obce, aby se o tento svůj odpad postarala. O jakési „službě občanům“ tedy nemůže být ani řeči.

    Opakuji pro nechápavé: to, co provádí SVJ pod názvem „odvoz komunálního odpadu“, jsou určité činnosti, které jsou popsány buď v zákonu, nebo v obecní vyhlášce, nebo v zákonu i obecní vyhlášce. Nemá smysl mudrovat nad názvem, ten může být jakýkoliv. Rozhodující je jeho obsah. Pan X ztrácí čas, jestliže za každou cenu hledá neexistující problémy tam, kde žádné nejsou.

    lake

    Vložil ko (bez ověření), 24. Únor 2014 - 9:36

    SVJ „poskytuje službu vlastníkům jednotek v domě a provádí její rozúčtování.“

    SVJ zajišťuje, tj. objedná službu a provádí rozúčtování. Nic více nečiní.

    ko

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".