Vzdát se společných prostor?

Vložil Monika7 (bez ověření), 8. Březen 2013 - 15:08 ::

Dobrý den, chci se zeptat, zda se při vzniku SVJ mohou spoluvlastníci vzdát společných prostor v podobě sklepů, kočárkárny a půdy ve prospěch jednoho z vlastníků? V katastru je půda a uvedena jako součást bytu a bývalé sklepy jako nebytvý prostor jednoho z vlastníků a ten tvrdí, že se tak před vznikem SVJ dohodli a uvedli to tak do prohlášení vlastníka. Je to tak možné udělat? Díky

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 9. Březen 2013 - 8:11

  Nepodáváte dostatek informací k tomu, aby bylo možno odpovědět.

  Jisté je, že při vzniku SVJ se spoluvlastníci nemohou ničeho vzdát. V době vzniku SVJ už je budova rozdělena (na jednotky a společné části) Prohlášením vlastníka, takže je vyloučeno něčeho se dodatečně „vzdát“. Nemělo by to ostatně žádné právní účinky.

  Ovšem toto rozdělení budovy mohlo řádně proběhnout pouze v souladu s kolaudačním stavem nemovitosti. Tvrdíte, že „v katastru je půda a uvedena jako součást bytu“. Záznam v katastru může tedy být protiprávní. Je-li ona část stále zkolaudována jako půda, pak se nikdy nemohla stát součástí jednoho z bytů a je i nadále společnou částí domu. Zřejmě je v této části vadné Prohlášení vlastníka i vklad vlastnických práv v katastru.

  Sklepy mohly být změněny s písemným souhlasem Stavebního úřadu na místnosti (změna způsobu užívání stavby) a určeny Prohlášením jako nebytový prostor. Opět záleží na stavu budovy v okamžiku kdy Prohlášení bylo vloženo do katastru. Jde-li stále o řádně zkolaudované původní (společné) sklepy, je vadné Prohlášení a žádný nebytový prostor zde nevznikl.

  Pouhá dohoda spoluvlastníků budovy nemohla změnit stavebně-technické určení prostorů a místností v domě. Rozhodující je pouze (státem povolený) stav nemovitosti podle schválené stavební dokumentace.

  Vadné Prohlášení lze opravit. Tím se samozřejmě změní vlastnické vztahy a spoluvlastnické podíly.

  lake

  Vložil Monika8 (bez ověření), 11. Březen 2013 - 10:25

  Dobrý den, děkuji za vysvětlení. Většinový vlastník Smlouvu o výstavbě měl a při vymezování jednotek pro prohlášení vlastníka ostatní menšinový vlasníci podepsali smlouvu o smlouvě budoucí, ve které se vzdali společných prostor a nebytového prostoru ve prospěch většinového vlastníka. Ten pak: půdu a prádelnu vymezil jako společný prostor ve společném užívání pouze těch jednotek, které patří jemu sklepy přestavěl na nebytovou jednotku sklady nebytovou jednotku sklady na kavárnu Tedy je to takto možné, pokud měl na sklepy smlouvu o výstavbě? Děkuji

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".